• Kārlis Grundmanis

Zaudēt Vienmēr Ir Labāk


Monreālas ''Canadiens'' pamatvārtsargs Kerijs Praiss. Foto: Sportsnet.ca


Tā saucamā tankošana NHL (Nacionālā Hokeja Līga) ģenerālmenedžeriem pazīstama jau ilgus gadus. Par superzvaigzni Mario Lemjē savulaik cīnījās tikpat agresīvi, cik pirms dažiem gadiem komandas rāvās pēc jaunajiem spīdekļiem Makdeivida un Metjūza. Tankot, jeb apzināti zaudēt spēles, lai turnīra tabulā komanda būtu zemāk un iegūtu labākas drafta izvēles, ir labākais lēmums, ko komandas vadība varētu veikt, ja tās izredzes uz play-off ir niecīgas. Vai varbūt tomēr ne?


NHL draftā komandas pozīciju lielākoties nosaka komandas atrašanās vieta turnīra tabulā pēc aizvadītās sezonas, bet pirmās trīs izvēles draftā pakļautas loterijai, kuru var uzvarēt katra drafta izvēle no 1.-15. pozīcijai. Iespēju uzvarēt šajās loterijās arī nosaka vieta turnīra tabulā. Tas gan nenozīmē, ka sliktākajai komandai uzvarēt loterijā ir garantēts, iespēja tikt pie pirmās izvēles draftā ir tikai 18.5% komandai ar 1. drafta izvēli, bet komandai ar 15. izvēli iespēja uzvarēt ir pavisam niecīga - tikai 1%.


Tomēr, pēdējos gados sliktākās komandas NHL reti uzvar šajā loterjā. Tas dažiem liek domāt, ka tankošana nav nepieciešama. Zināmā mērā tam var piekrist, pēdējos gados drafta loterijās uzvarējušas tādas komandas kā Karolīnas ''Hurricanes'', Dalasas ''Stars'', Filadelfijas ''Flyers'' un citas komandas, kuras nebija turnīra tabulas pašā lejasgalā, atstājot komandas kā Vankūveras ''Canucks'' un Kolorado ''Avalanche'' ar garu degunu. Tas gan nemaina faktu, ka šīs komandas gan ieguva savas jaunās zvaigznes Eliasu Peterssonu un Keilu Makaru ar tieši šīm izvēlēm, kuras nebūtu bijušas abu komandu rokās bez tankošanas. Galu galā, ja komanda ir pēdējā NHL, tad zemākais kur tā var krist ir 4. pozīcija. Tabulā augstāk esošās komandas jau var nokrist arī zemāk.


Šobrīd NHL jau ir skaidrs kuras komandas cīnīsies par play-off un kuras par labākām drafta pozīcijām. Vispopulārākais veids kā tankot ir tieši pirms NHL transfēru loga aizvēršanās pārdot spēlētājus, kuriem līguma uz nākamo sezonu nav, pārsvarā pretī iegūstot drafta izvēles, vai arī jaunos spēlētājus, kuri biežāk gan vēl nespēlē NHL.


Šogad šī kārtība nedaudz mainījusies. Pirms transfēru loga aizvēršanās noteikti būs maiņas darījumi, bet sezonas galvenā maiņa jau ir notikusi. Ņūdžersijas ''Devils'' komanda, kas aizvadīja ļoti neveiksmīgu sezonas sākumu, pilnībā pieņēma savu pozīciju turnīra tabulā, saprata, ka nav citas izvēles un aizmainīja komandas zvaigzini Teiloru Holu.


Šo pāragro tankošanu var skaidrot dažādi. Pagājušogad Otavas ''Senators'' līdz pēdējam brīdim gaidīja, lai aizmainītu komandas līderus Metu Dušeinu un Marku Stounu, beigās neiegūstot no šiem maiņas darījumiem to pašu, ko būtu ieguvuši, ja aizmainītu viņus agrāk. Tāpat, ļoti straujus apgriezienus zaudēšanā jau uzņēmušas Detroitas ''Red Wings'' un Otavas ''Senators'' komandas, un šīs komandas kaut kā ir jānoķer. To pašu iespējusi arī San Hosē ''Sharks'' komanda, kurai gan nav 1. raunda drafta izvēles, jo tā tika aizmainīta Ērika Karlssona darījumā. Līdzīga situācija pagājušogad bija "Senators", kuri savu 1. raunda izvēli iemainīja Meta Dušeina apmaiņā, bet arī šajā gadījumā tankošana ir labākais variants, jo arī pēc 1. raunda drafta izvēļu kārtību nosaka atrašanās turnīra tabulā.


Šobrīd NHL ir vairākas komandas, kurām vajadzētu sākt pārdot spēlētājus un censties pēc iespējas vairāk kristies turnīra tabulā, bet dažādu iemeslu dēļ, tās nevar vai negrib to darīt.


Monreālas ''Canadiens'' situācija ir vissmagākā. It kā komanda nav tālu no play-off, bet komandas, kas ir viņiem priekšā ir uzņēmušas apgriezienus, bet ''Canadiens'' komanda cieš zaudējumu pēc zaudējuma un tās līderi joprojām ir savainoti. Komandai ir daudz labu jauno spēlētāju, kuri vēl nav izssitušies līdz NHL, bet kuru potenciāls ir ļoti augsts, kas būtu laba sakne nākotnes uzvarām, bet komandu iegrožo lielie līgumi.


Kerijs Praiss, komandas pirmais vārtsargs, pirms 2 sezonām pagarināja līgumu ar ''Canadiens'' uz 8 gadiem, saņemot 10,5 miljonus dolāru sezonā. Nepalīdz tas, ka līguma parakstīšanas brīdī Praiss bija neapstrīdami labākais vārtsargs NHL, bet tagad viņa statistika ir kritusies. Un kritums nav bijis mazs. Iespējams, ka komandas GM Marks Berževēns varētu atrast komandu, kurai ir daudz vietas zem algu griestiem un aizmainīt Praisu, bet atpakaļ neko daudz viņš neiegūs. Tāpat enkurs ir arī Šī Vēbera līgums, kas ilgs vēl 7 gadus, jeb, līdz viņam būs 41 gads. Vēbers gan šobrīd spēlē labi, bet vecums nenāk viens un kritums Vēbera spēles kvalitātē ir neizbēgams.


Ko es ar to mēģinu pateikt? Monreālai jāsāk pārdot savus spēlētājus un gatavoties nākotnei. Praisam ir pāri 30 un atgūt lielisko spēli būs arvien grūtāk un grūtāk. Turklāt, pie ''Canadiens'' durvīm klauvē jaunais talants Keidens Prīmo, kurš jau Monreālas sastāvā šogad aizvadījis divus mačus.


Līdzīgi ir arī Minesotas ''Wild'' komandai. To nospiež Raiena Sūtera un Zaka Parizē līgumi,

kas neļauj komandai izrauties no mūžīgās viduvējības statusa. Minesotai gan nākamsezon līgums beigsies tikai vienam spēlētājam, kapteinim Mikko Koivu, tāpēc pārdot spēlētājus būtu daudz grūtāk.


Arī Bufalo "Sabres" situācija ir diezgan nožēlojama, komanda nekādi nespēj ielauzties top-8 konferencē jau kārtējo sezonu, neskatoties uz to, ka Džeks Aikels komandu velk aiz matiem, aizvadot fantastisku sezonu. Komanda pārbūvi veic jau gadiem un nekas nesanāk. Risinājumu noteikti nebūs viegli atrast, jo nav līderu ko pārdot, bet cīņai par play-off jaudas arī varētu nepietikt.


Ņuorkas ''Rangers'' gan ir tieši savas pārbūves vidū, komandai starpsezonā jāparaksta Kriss Kreiders, bet zem algu griestiem vietas nebūs. Tāpat, komandai ir daudz jauno spēlētāju, bet vārtsargam Ludkvistam ir jau 37 gadi un sniegums arī atbilstošs, turklāt aiz viņa ir divi ļoti spējīgi vārtsargi - Georgijevs un Šestjorkins. ''Rangers'' komandai tankošana būtu tikai un vienīgi loģiska. Šogad, pat ja komanda tiks līdz play-off, tai nav pietiekama sastāva dziļuma, lai kaut ko prātīgu tur paveiktu, tāpēc vēl viens gads lejasgalā, lai nākamgad veiktu izrāvienu, būtu produktīvs.


Zaudēt - tā ir atslēga. Lai uzvarētu, no sākuma jāzaudē un, lai gan sezona ir tikai pusē, ir vairākas komandas, kurām to būtu kārtīgi jāapdomā. Šogad NHL drafta pirmais raunds būs pārpildīts ar talantiem, tāpēc ir divreiz svarīgāk iegūt labu drafta izvēli tieši šogad.