• Ernests Voļskis

Viedoklis: Vai Islandes futbola izlase gaidāmajā vasarā atkal spēs pārsteigt Eiropu?

Updated: Dec 12, 2019

Visi kas sekojuši pēdējos gadus lielajiem izlašu futbolu notikumiem gan pasaules mērogā, gan Eiropas mērogā zina, ko nozīmē Islandes nacionālā futbola izlase. Atceroties notikumus pirms četriem gadiem, kas saistās tieši ar šo izlasi, mēs atminamies, ka viņi taču spēlēja 1/4. Kā viņi spēlēja 1/4? Pareizi, vinnēja futbola karalieni Angliju 1/8. Islande pagaidām vēl nav kvalificējusies gaidāmās vasaras Eiropas čempionātam, bet, nu, ja viņiem tas izdodas, viņus sagaida F grupa Eiropas čempionātā. Kas ir F grupa? F grupa ir viena liela nāves grupa, kas gaida ceturto biedru pievienojamies, iespējams Islandi.

Islandes futbola izlase. Foto: https://www.liputan6.com


Eiropas čempionāta kvalifikācijas pirmais posms un Islande

Islande Eiropas čempionāta kvalifikācijā spēlēja H grupā ar Franciju, Turciju, Albāniju, Andoru un Moldovu. Uz čempionātu kvalificējās Francija un Turcija, kas palika respektīvi pirmajās divās vietās, kas nozīmēja automātisku kvalifikāciju. Islande palika 3. vietā ar 19 punktiem, priekšā turki pa četriem punktiem. Šķiet kaut kā negodīgi, jo savstarpējās spēlēs Islande, aizvadot divas spēles ar turkiem, nepiedzīvoja zaudējumus, viena spēle pat tika uzvarēta. Nu izskaidrojums vienkārši, Islande vienā no spēlēm piedzīvoja zaudējumu Albānijas izlasei, kas šajā grupā palika 4. vietā. Turki tikmēr pasmējās par grupas līderiem francūžiem, uzvarot un nospēlējot neizšķirti ar šiem. Lūk, rezultāts. Islande un trešā vieta grupā, bet nekas jau nebeidzās, viss vēl priekšā.


Gaidāmais kvalifikācijas otrais posms un Islande

Nu šis tiešām būs interesants Eiropas čempionāts, par piemēru varam paņemt interesanto otro kvalifikācijas izspēli, kur startēs 16 izlases, kas sadalītas četros groziņos, izspēlējot pusfinālus katrā grupā un tad vienu finālu. Uzvarētājs šajā mazajā finālā tiek pie biļetes uz Eiropas čempionātu. Sanāk kopā četras biļetes. Islandes izlase arī ir starp šīm 16 izlasēm. Islandei pusfināls gaidāms 26. martā pret Rumāniju, tikmēr otrajā pusfināla pārī tādas izlases kā Bulgārija un Ungārija. Diezgan spēcīgi, jāsaka, ja mēs paskatītos, kas darās D grupā, kur spēlēs – Kosova, Baltkrievija, Ziemeļu Maķedonija un Kosova. Atgriežoties pie Islandes grupas, kur šiem pretī stāsies Rumānijas izlase. Abas izlases nav savstarpēji spēlējušas 22 gadus. Kopā tikai divas spēles aizvadītas vienai pret otru, pārāki rumāņi bija abās spēlēs ar rezultātu 4:0. Labi, bet tas bija pirms 20 gadiem un Rumānijā futbols ir diezgan krities. Nu tātad pirmais solis vinnēt tagad rumāņus un pēc tam finālā Ungārija vai Bulgārija. Divas spēles jāuzvar un Islande būs iekšā “EURO 2020” izlašu pulciņā, konkrētāk F grupā.


EURO 2020 F grupa

Atcerēsimies Islandes grupu Pasaules kausā 2018. gadā. Argentīna ar Messi priekšgalā, Horvātija, kas spēlēja turnīra finālā un Nigērija, Āfrikas čempioni “Copa Africa” izcīņā 2017. gadā. Viena kārtīga nāves grupa, tā likās. Tā jau arī patiesībā bija, bet nu gaidāmā Eiropas čempionāta nāves grupa vispār laikam jau nestāv blakus. Tātad, F grupā, saucamajā nāves grupā, redzēsim tādus futbola milžus kā Vācijas izlasi (PK 2014 uzvarētāji), Francijas izlasi (PK 2018 uzvarētāji) un Portugāles izlasi (EURO 2016 uzvarētāji). Nu skaists pulciņš, kam iespējams pievienosies Islandes izlase gaidāmajā vasarā. Interesanti, ka pagājušajās Eiropas meistarsacīkstēs Islande arī atradās F grupā, tur arī bija Portugāles izlase. Vēl pirms četriem gadiem F grupā atradās Austrija un Ungārija, ar kuru, iespējams, būs jāspēlē izšķirošā cīņā par F grupu. Islande 1/8 šokēja Anglijas futbola izlasi, uzvarot to ar rezultātu 2:1. Pēc tam gan tika zaudēts mājiniekiem Francijai un čempionāts bija beidzies. Islandes futbola izlase šajā turnīrā palika kā simpātijas izlase jebkuram futbola līdzjutējam.


Ja Islandei tas izdodas, tad jau 16. jūnijā paredzēta spēle ar Portugāles izlasi, turpinājums pret Francijas izlasi un noslēgums ar Vācijas izlasi. Tātad, ja Islande atkal, šoreiz tikai ar lielāku troksni satricina Eiropu un paliek pirmajā vietā grupā, viņus sagaida 1/8 pret trešo vietu, respektīvi no grupām A,B,C. Pēc šī brīža Fifa rankings rezultātiem tās ir Šveices, Krievijas un Austrijas izlases. Nav jau nekāda Anglija, kāpēc gan atkal neaizsniegties uz 1/4?Garš ceļš priekšā Islandei vēl uz Eiropas čempionātu, jāsāk ar Rumāņiem un Ungāriem/Bulgāriem, lai ķertos pie lielajiem zirgiem portugāļiem, francūžiem un vāciešiem. Vēlu veiksmi Islandes futbola izlasei!Eiropas čempionāts futbolā nākošvasar norisināsies 14 valstīs pirmo reizi. Laika posmā no 12. jūnija līdz 12. jūlijam.