• Kārlis Grundmanis

Toronto Atlaiž Galveno Treneri Bebkoku. Kāpēc? Kas Tālāk?

Updated: Apr 18, 2020


2015. gadā Bebkoku gribēja visi. Viņš aizvadīja tikšanos ar vairākām komandām, pat vairāk, nekā Džons Tavaress. Viņš izvēlējās cieto riekstu - Toronto. Kad Maiks Bebkoks sēdās pie Toronto "Maple Leafs" stūres, viņš piesolīja sāpes. Visi domāja, ka sāpes būs dažus gadus pasēdēt ar sliktu komandu, tad uzvaras nāks. Daļēji taisnība, Toronto palika pēdējie NHL pirmajā sezonā ar Bebkoku un ieguva 1. izvēli 2016. draftā Ostonu Metjūzu, kurš ir viens no NHL labākajiem centra uzbrucējiem. Jā, komanda nākamajā sezonā tika play-off un likās, ka sāpes ir pārgājušas, bet hokeja dieviem prātā bija kas cits.


Bebkoks un Metjūzs "Leafs'' treniņā. Foto: Sportsnet.ca

2017. gada pavasaris. Metjūzam 40 vārtu sezona, komanda uzstāda neskaitāmus rekordus, jo tajā bija vēsturiski daudz jauno spēlētāju. Toronto zaudē ''Capitals'' 1. raundā ar rezultātu 4:2. 5 no 6 spēlēm beidzās papildlaikā un neviens negaidīja, ka komanda vispār tiks play-off, tāpēc tas tika uzskatīts par lielu panākumu.


2017/18 sezona sākās lieliski. Tika iegūti divi veterāni - Patriks Marlo un Rons Heinsijs - un ''Leafs'' fani cerēja uz ko vairāk. Tas, ko viņi saņēma, bija play-off sērija pret Bruins. Komanda cīnījās, atspēlējās no 1:3 deficīta sērijā un izrāva 7. spēli. Tieši tāpat kā 2013. gadā, kad 3. periodā bija palikušas 10 minūtes, rezultāts bija 4:1 ''Maple Leafs'' labā un beigās viņi zaudēja 4:5 papildlaikā. Arī 2018. gadā 3. periodu Toronto iesāka vadībā, 4:3. Galu galā, spēle tika zaudēta 7:4.


Gadu vēlāk, komandai pievienojās Tavaress, ''Leafs'' iesāka lieliski, pat februārī papildinoties ar aizsargu Džeiku Mazinu. Tomēr, komanda aizvadīja sezonas 2. pusi slikti un atkal tai nācās spēkoties ar Bostonas ''Bruins''. Atkal viss nonāca līdz 7. spēlei, kuru Toronto zaudēja diezgan smagi - 1:5. Metjūzs tonakt spēlēja vien 18 minūtes. Tikpat nospēlēja arī Zaks Haimans, kuram tobrīd bija pārrautas ceļa krusteniskās saites.


Bebkoks vainu par zaudējumiem neuzņēmās, to viņa vietā darīja komandas GM Kails Dubass. Arī ar Metjūzu viņam bija acīmredzamas nesaskaņas, jau atskatoties uz 2018. vasaru, kad Bebkoks pat lidoja uz Arizonu, lai tiktos ar Metjūzu un apraktu kara cirvi, bet līdz galam kaut kas tomēr palika neatrisināts.


Maiks Bebkoks ir interesants cilvēks, tāds, kurš ir spīta pilns. Varbūt pat par daudz. Daudzi bijušie spēlētāji teikuši, ka Bebkoks nav tas labākais motivators un viņam neesot bijusi tā labākā attieksme pret spēlētājiem. Šeit var izcelt Maiku Komodoru, kura karjeru Bebkoks noraka sava spīta dēļ. Tāpat viņš uz soliņa pēdējās trīs sezonas spēlēs nosēdināja Maiku Modano, kuram tā bija karjeras pēdējā sezona. Varētu likties, ka tas nav nekas īpašs, bet Modano karjeru pabeidza ar 1499 spēlēm NHL. Arī Toronto var atrast īdzīgus gadījumus ar Džastinu Holu un Džošu Līvo - stabili NHL spēlētāji, kuriem Bebkoka ''Maple Leafs'' bija paredzēta goda vieta arēnās 3. stāvā. Arī Džeisonu Specu šis liktenis gaidīja, bet savainojumi komandā un Bebkoka atlaišana tam patraucēja.


Bebkoks Toronto acīmredzami bija aizsēdējies. Viņa taktikas bija paredzamas, viņa vārdi spēlētājiem palika neuzklausīti. Bebkoka mantra - turpināt stādāt vairāk - ''Maple Leafs'' spēlētājiem vairs nebija domāti, viņiem bija apnicis to klausīties katrru dienu un neredzēt nekādas izmaiņas Bebkoka stratēģijā - galu galā, viņu galvās noteikti ieskrēja doma ''Vai tiešām viņš domā, ka mēs laukumā necenšamies?''. Arī Bebkoka sistēma nebija domāta Toronto. Viņš gribēja lai šī meistarīgā komanda spēlētu fizisku, aizsardzības hokeju, kas tai noteikti nav domāts.


Šeldons Kīfs, ''Maple Leafs'' fārmkluba galvenais treneris, kurš Bebkoku aizstās, esot citādāks. Sāksim jau ar to, ka viņš ilgi strādājis tandēmā ar ''Maple Leafs'' ģenerālmenedžeri Dubasu, visur, kur komandas smadzenes bija Dubass, Kīfs bija treneris. Jau kopš junioru komandas trenēšanas, līdz AHL un tagad arī NHL viņi gājuši roku rokā. Viņi saprotas, viņiem ir līdzīga vīzija par hokeju un komanda arī vairāk būvēta ar Dubasa skatu, kur priekšroka dota analītikai un ātrumam, nevis Bebkoka, kur komandai jāspēlē fiziski un aizsardzībā arī jāstrādā daudz.


Dubasam ar Bebkoku arī bija redzams konflikts. Bebkoks neuzņēmās vainu par zaudējumiem play-off, kā arī kritizēja Dubasa darbu. Labākais piemers būtu Džeika Mazina iegūšana, ko Bebkoks kritizēja, jo Mazins spēlē ar kreiso nūjas satvērienu, ne labo.


Kīfs arī esot labs motivētājs un Ziemeļamerikas hokeja apskatnieki kā viņa labāko īpašību novērtē izdomu un kreativitāti. Bebkoks tieši tika kritizēts par izdomas trūkumu un komandas motivācijas trūkumu arī tika runāts daudz un dikti.


Lai gan par Bebkoku neesmu teicis tos labākos vārdus, viņa devumu komandai nedrīkst nenovērtēt. Tieši viņa uzraudzībā Toronto izaudzināja jaunās zvaigznes Metjūzu, Mārneru, Nīlanderu. Viņš bija liela daļa no Tavaresa pārvilināšanas uz ''Maple Leafs". Viņš izaudzināja Morganu Railiju par Norisa trofejas pretendentu un beidzot deva Toronto cerību, ka viss varētu mainīties uz labāko.


Viņš savā karjerā sasniedzis 700 uzvaras, uzvarējis Stenlija kausu, ieguvis divas Olimpiskās zelta medaļas un viņš ir vienīgais treneris pasaulē, kurš jebkad iekļuvis ''Triple Gold Club'', jeb uzvarējis Stenlija kausa izcīņā, ieguvis Olimpisko spēļu un Pasaules čempionāta zelta medaļas. Bebkoks bez darba ilgi nepaliks, vienkārši Toronto noteikti nebija pareizā komanda viņam un Toronto viņš nebija pareizais treneris.