• Kārlis Grundmanis

Sentluisas "Blues" uzvar Stenlija kausa izcīņā. Kā viņiem tas izdevās?


Raiens O'Railijs ar Konna Smaita trofeju. Foto: Sportsnet.ca

Sentluisas ''Blues'' ir paveikuši to, ko daudzi uzskatīja par neiespējamu. Komanda, kas janvāra sākumā bija pēdējā vietā NHL un bija atlaidusi treneri, kas lūkoja aizmainīt savus vadošos spēlētājus un kuras spēlētāji kāvās treniņos. Sentluisas komandas sasniegumus nevar par zemu novērtēt, komandas spēlētāji pārvarējuši grūtības, kādas nācies piedzīvot tikai dažiem hokejistiem.


Jāsāk ar komandas stūrmani Kregu Berubē. Viņš sezonas sākumā pārņēma šos pienākumus no Maika Jeo, kurš tika atlaists komandas neveiksmīgā snieguma dēļ. Sākums Berubē neizdevās pārliecinošs, jo īpaši, ņemot vērā, ka komanda starpsezonā būtiski pastiprinājās, maiņas darījumā iegūstot vienu no Bufalo ''Sabres'' komadnas līderiem Raienu O'Railiju, un brīvo aģentu tirgū komanda ieguva ''Maple Leafs'' veterānu Taileru Bozaku - abi ir centra uzbrucēji. Komanda brīvo aģentu tirgū ieguva arī malējo uzbrucēju Patriku Marūnu - Sentluisā dzimušu hokejistu un Deividu Perronu, kurš ar Lasvegasas ''Golden Knights'' aizkļuva līdz Stenlija kausa izcīņas finālam.


Berubē trenēšanas stils uzsver komandas spēli gan aizsardzībā, gan uzbrukumā. Tas augļus sāka nest janvāra vidū, kad atvērās komandas līderi - Vladimirs Tarasenko, Breidens Šens, Alekss Pjetrandželo, un no savainojuma atgriezās uzbrucējs Džeidens Švarcs. Komandas lielākais klupšanas akmens, tomēr, palika vārtsargu līnija. Ilggadējais komandas vārtuvīrs Džeiks Alens nesniedza komandai nepieciešamos rezultātus, to pašu var teikt arī par otro numuru Čedu Džonsonu, kurš sezonas vidū tika iekļauts komandas neaizsargāto spēlētāju sarakstā un tā rezultātā nonāca Anaheimas ''Ducks'' komandā.


Kad Džonsons nonāca ''Ducks'' komandā, no fārmkluba tika pasaukts līdz tam nezināmais Džordans Binningtons. Jau no pirmās spēles Binningtons rādīja fantastiskus rezultātus, kulminācija tam bija 10 uzvaru sērija. Binningtons burtiski ''aiz ausīm'' ievilka ''Blues'' komandu play-off. Komandas līderi beidzot rādīja pienācīgu spēli, kā arī jaunie spēlētāji parādīja labus rezultātus. No tiem izceļami Vinss Dans, viens no labākajiem uzbrūkošā tipa aizsargiem komandā. Lielisku spēli rādīja arī NHL pirmo sezonu aizvadījušais uzbrucējs Roberts Tomass, kurš izcili darbojās maiņā ar Patriku Marūnu un Taileru Bozaku - tā bija maiņa, kas salikta no spēlētājiem, kuri aizvadīja pirmo sezonu ''Blues'' kreklā.


Sastāva dziļums lieliski parādījās ne tikai pirmajās trīs maiņās, bet arī ceturtajā, kur spēlēja tādi spēlētāji kā Ivans Barbašovs un Zaks Sanfords, aizsardzību cementēja Koltons Parajko un veterāns Džejs Boumīsters.


Komanda play-off sāka kā viena no ''karstākajām'' visā līgā. Satiekoties ar Vinipegas ''Jets'' komandu, izdevās veiksmīgi neitralizēt pretinieku līderus un izcīnīt uzvaru sešās spēlēs. "Jets" komanda nespēja sacensties ar "Blues" komandas spēli un lieliski spēlējošo Binningtonu.


Otrajā kārtā Sentluisas hokejisti krustoja nūjas ar Dalasas ''Stars'' komandu. Dalasas komandas galvenais trumpis bija vārtos - Bens Bišops spēlēja lielisku hokeju un, tikai pateicoties viņam, ''Stars'' nokļuva līdz septītajai spēlei, kur papildlaikā uzvaras vārtus guva Sentluisā dzimušais Partiks Marūns, liekot visai arēnai unisonā dziedāt nu jau visiem zināmo Sentluisas ''Blues'' uzvaras dziesmu.


Trešajā kārtā pretī Sentluisas spēlētājiem devās eksplozīvais Sanhosē ''Sharks'' uzbrukums. Kārtējo reizi ''Blues'' hokejisti nodemonstrēja lielisku komandas spēli, apstādinot savainojumiem sadragāto ''Sharks'' komandu. Lieliski izšķirošajos momentos atkal spēlēja Binningtons, aizvedot komandu līdz pirmajam finālam kopš 1970. gada.


Finālā Sentluisas hokejistiem pretī nāca Bostonas ''Bruins'' komanda, tās priekšgalā - lieliski spēlējošais vārtsargs Tūka Rasks. Bostonas komanda, kas lieliski spēlēja vairākumā jau pirms fināla, savas iespējas realizēja lieliski. Neskatoties uz to, ''Blues'' nokļuva vadībā pēc piektās spēles, taču nespēja pabeigt sēriju sestajā spēlē, mājas laukumā, kas bija vēl viena ''Blues'' komandas iezīme - lieliska spēle izbraukumā, bet nepārliecinoša mājas laukumā.


Septītā spēle bija izšķirošā. Abu komandu līderi bija savainoti - ''Bruins'' kapteinis Zdeno Hāra spēlēja pusi finālsērijas ar lauztu žokli, bet Sentluisas līderis O'Railijs spēlēja lielu daļu Stenlija kausa izcīņas ar lauztu ribu.


Lai gan ''Bruins'' hokejisti laukumā dominēja, ''Blues'' spēlētāji savus momentus izmantoja lieliski, kā arī lielisku spēli parādīja jaunais vārtsargs Binningtons, kas ļāva Sentluisas ''Blues'' komandai virs galvas celt Stenlija kausu.


Lai gan ''Bruins'' komanda saņēma nepatiku no lielas daļas NHL līdzjutēju gan Bostonas sporta klubu panākumu dēļ, gan Bostonas ''Bruins'' spēlēs notiekošās tiesāšanas dēļ, jāsaka, ka Bostonas spēlētāji demonstrēja lielisku hokeju. Zdeno Hāra spēlēja pašaizliedzīgi. ''Bruins'' sastāva dziļums bija redzams visu izslēgšanas spēļu garumā.


Laikam gan ir vērts pieminēt, ka ''Blues'' spēlētāji guva ieguvumu no tiesnešu kļūmēm finālā, tā pat, kā ''Bruins'' komanda no tām guva labumu visā pārējā Stenlija kausa izcīņā. Lai kāds arī nebūtu Stenlija kausa izcīņas iznākums, šīs izslēgšanas spēles ieies vēsturē ar tiesāšanas kvalitāti, jeb tās trūkumu.


Es apsveicu Sentluisas ''Blues'' komandu ar izcīnīto Stenlija kausu. Komanda un fani to patiešām bija pelnījuši. Ceru, ka ''Blues'' līdzjutējiem nenāksies gaidīt nākamo Stenlija kausu 52 gadus, kā arī ceru, ka citas komandas, kas vēl nav ieguvušas kausu, to drīz iegūs, tāpat kā citas komandas ar ilgiem pārtraukumiem kopš iepriekšējās uzvaras Stenlija kausa izcīņā.