• Ralfs Leimans

Regbija Pasaules kauss 2019 - grupu turnīra apskats un prognozes

Jau pēc pāris dienām Japānā sāksies pēdējās četrgades lielākais notikums regbijā - Pasaules kauss, kas Uzlecošās saules zemē pulcēs 20 valstu izlases, kuras cīnīsies par Viljama Veba Elisa balvu. Turnīra formāts ir vienkāršs - 4 grupas pa 5 izlasēm katrā, katra komanda izspēlē vienu spēli pret katru grupas pretinieci un 2 veiksmīgākās komandas no katras grupas kvalificējas ceturtdaļfinālam. Šajā rakstā centīšos prognozēt grupu turnīra iznākumu, procesa gaitā padarot sevi par muļķi. Tiem, kam regbijs kā sporta veids nav pats tuvākais, iepazīstināšu jūs ar aptuveno izlašu spēku samēru, tās sadalot līmeņos."All Blacks" uzvar 2015. gada Regbija pasaules kausā un paceļ Viljama Veba Elisa balvu. Foto: Getty Images

A līmenis - pasaules spēcīgākās izlases, kuras spēlē Sešu nāciju čempionātā Ziemeļu puslodē (Anglija, Īrija, Velsa, Skotija, Francija, Itālija) un Regbija čempionātā Dienvidu puslodē (Jaunzēlande, Austrālija, DĀR, Argentīna). Jāsaka gan, ka Itālijas vieta A līmenī ir diezgan nosacīta, jo kaut gan tā spēlē Sešu nāciju čempionātā, tā tur zaudē lielāko daļu spēļu, kamēr pret zemāka kalibra izlasēm itāļiem parasti nav problēmu uzvarēt.

B līmenis - lielākā daļa no Klusā okeāna valstu čempionāta komandām (Japāna, Fidži, Samoa, Tonga, ASV) un Eiropas čempionāta komandas (Gruzija, Rumānija). Interesanti, ka šogad Pasaules kausā nespēlēs Rumānija, kurai kāju priekšā pielika “kabinetu cīņas”, kādēļ rumāņi tika diskvalificēti un vieta turnīrā atradās Krievijas izlasei, kas noteikti nav tik augsta līmeņa komanda kā Rumānija.

C līmenis - zem šīm izlasēm meistarības ziņā atrodas pārējās turnīra komandas - Kanāda, Krievija, Urugvaja un Namībija. Šīm komandām tik tiešām galvenais ir piedalīties, un reāla iespēja uzvarēt kādu spēli ir tikai Namībijas un Kanādas izlasēm, jo tās grupu turnīra ietvaros spēlēs viena pret otru. Protams, ka es kā regbija spēles fans cerēšu uz šo izlašu panākumiem, un varbūt kāda komanda spēs pabojāt dienu kādam favorītam.

A grupa: Krievija, Japāna, Īrija, Samoa, Skotija

Īriju šeit laikam varētu uzskatīt par izteiktiem favorītiem, jo viņu uzbrukums ar Konoru Mareju, Džoniju Sekstonu un Džeikobu Stokdeilu var izrādīties pārāk eksplozīvs pretinieku komandām. Šajā grupā varētu būt vislielākā intriga, jo Skotijas izlases spēle pēdējā laikā nav bijusi pārāk saturīga, tāpēc Japānas un Samoa izlases noteikti centīsies iekost skotiem un izcīnīt vietu ceturtdaļfinālā. Manuprāt, lielāka iespēja to izdarīt ir japāņiem, jo tie pēdējā laikā rāda ļoti spēcīgu sniegumu, bez jebkādām ierunām uzvarot Klusā okeāna valstu čempionātā. Tomēr Skotijas izlases rindās spēlē varbūt pat labākais saspēles vadītājs pasaulē Fins Rasels un viens no labākajiem tālajiem aizsargiem Stjuarts Hogs, kuru meistarība beigās izšķirs spēles iznākumu un Skotija kvalificēsies ceturtdaļfinālam, sagraujot mājnieku sapņus jau grupu turnīrā.

Prognoze: 1. Īrija 2. Skotija 3. Japāna 4. Samoa 5. Krievija

B grupa: Namībija, Itālija, Jaunzēlande, Kanāda, DĀR

Šajā grupā ir divas intrigas. Pirmā - Jaunzēlandes un DĀR cīņa par pirmo vietu. Šīs abas izlases noteikti ir pieskaitāmas pie Pasaules kausa favorītēm, un grupas uzvarēšanas gadījumā tām varētu būt vieglāks ceļš uz finālu. Handrē Polarda un Fafa de Klērka lieliskā forma varētu āfrikāņus pārcelt pāri jaunzēlandiešiem, jo, kā zināms, “All Blacks”, kas ir Jaunzēlandes izlases iesauka, ieslēdz savu labāko regbiju izslēgšanas spēlēs. Itālija noteikti paliks trešā, zaudējot Jaunzēlandei un DĀR, bet uzvarot Namībiju un Kanādu. Visbeidzot esam nonākuši pie otras grupas intrigas - Namībija pret Kanādu jeb spēle par godu un nepalikšanu pēdējā vietā. Spēle noteikti būs ļoti sīva, tomēr Kanādas izlases rindās spēlē piezemējumu mašīna D.T.H. van der Merve, kurš spēs nošķiebt svaru kausus par labu kanādiešiem.

Prognoze: 1. DĀR 2. Jaunzēlande 3. Itālija 4. Kanāda 5. Namībija

C grupa: ASV, Francija, Anglija, Tonga, Argentīna

Šīs grupas ietvaros ir sagaidāma ļoti nikna cīņa par ceturtdaļfinālu, jo aiz borta var palikt gan angļi, gan argentīnieši, gan francūži. Ja man jāizvēlas, tad Anglijas izlase tomēr būtu izteiktāki favorīti uz uzvaru apakšgrupā. Argentīnas un Francijas cīņa varētu būt ļoti interesanta, jo šīs izlases ir aptuveni līdzīgā līmenī. Francijas bāze ir viņu pašmāju čempionāts, kurš ir bagātākais pasaulē, bet Argentīnas izlases bāzes komanda “Jaguares” spēlēja šīs sezonas Super Rugby (dienvidu puslodes spēcīgākās klubi regbija sacensības) finālā. Argentīniešu trumpis ir komandas spēle, un paredzams, ka viņi to labi izmantos pret francūžiem, kuri neaizvadīja pārāk labu iepriekšējo Sešu nāciju čempionātu. Grupas apakšgalā Tongai vajadzētu uzvarēt ASV, bet salinieku komandas bieži vien ir nestabilas. Tāpat ASV regbijs pēdējos gados ir piedzīvojis strauju attīstību, un viņu saspēles vadītājs Eidžejs Makgintijs būs gatavs diriģēt “Ērgļus” pretī uzvarai pār Tongu.

Prognoze: 1. Anglija 2. Argentīna 3. Francija 4. Tonga 5. ASV

D grupa: Velsa, Urugvaja, Gruzija, Austrālija, Fidži

Play-off dalībnieki šeit pa lielam ir skaidri, taču šī grupa tāpat būs ļoti interesanta, jo gan Velsas un Austrālijas duelis par uzvaru grupā, gan Fidži un Gruzijas kauja par 3. vietu ir ļoti neprognozējama un intrigu pilna. Sīvā cīņā grupu varētu uzvarēt Velsa, jo viņu metodiskais spēles stils ir kā radīts tam, lai apturētu austrāļu it kā radošo, taču brīžiem uz vietas stāvošo uzbrukumu. Ja fidžieši ieies savā regbija spēles ritmā ar spēcīgiem kontaktiem un piespēlēm pēc kontakta, gruzīniem varētu klāties ļoti grūti. Izteikta pastarīte grupā ir Urugvaja, taču arī viņu māk spēlēt regbiju un spēles pret Fidži un Gruziju varētu nebūt tik graujošas, kā daudziem regbija faniem varētu likties. Gruzijas izlasē ir atgriezies tās talismans un viens no pasaules labākajiem regbistiem - Mamuka Gorgodze jeb Gorgodzilla, kura līdera dotības laukumā varētu dot gruzīniem stabilitāti gan spēles gaitā, gan grupu cīņā. Prognoze: 1. Velsa 2. Austrālija 3. Gruzija 4. Fidži 5. Urugvaja

Kopumā paredzams ļoti interesants un skatāms grupu turnīrs, jo komandas pa lielam ir spējušas salasīt labākos iespējamos sastāvus. Turnīra atklāšanas spēle gaidāma jau piektdien plkst. 13:45, kad Japāna spēlēs pret Krieviju, cenšoties iesākt savu Pasaules kausu ar blīkšķi. Gandrīz visas turnīra spēles varēs redzēt LTV7 kanālā, tāpēc, ja tevi interesē, kā tiek spēlēts regbijs un vēlies redzēt, kā to dara pasaules labākie spēlētāji, pieslēdzies!