• Ernests Voļskis

Rīgas Dinamo leģionāri citu klubu krāsās gaidāmajā sezonā 3.daļa (Uzbrucēji)

Noslēdzošajā trešajā daļā pastāstīšu par leģionāru uzbrucējiem, kas reiz ir spēlējuši Rīgas “Dinamo” sastāvā, bet tagad jau gatavojās jaunajai sezonai citu klubu krāsās. Kopumā 9 uzbrucēji, kas reiz spēlējuši “Dinamo” gaidāmo sezonu sāks citu klubu krāsās.


Pols Šekura (Ņižņijnovgorodas “Torpedo”, Krievija)

33 gadus vecais kanādiešu uzbrucējs “Rīgas Dinamo” komandā pavadīja divas pilnas sezonas (2012./2013. un 2013./2014.). Šekura Kontinentālajā hokeja līgā parādījās 2012. gadā, kad pēc sešām aizvadītām sezonām NHL un AHL bija nolēmis izmēģināt savus spēkus Eiropas hokejā. “Dinamo” nebija Šekuras pirmais KHL klubs, viņš 2012./2013. sezonu iesāka izbijušajā Prāgas “Lev” komandā. Pēc aizvadītām trīs spēlēm Prāgas klubā, Šekura un “Lev” neatrada kopīgu valdodu, tāpēc nācās atstāt Prāgu. Pēc šī notikuma, Šekura nonāca Rīgā, kur tika parakstīts līgums ar Rīgas “Dinamo”. Šekura pirmajā sezonā pie Rīgas “Dinamo” aizvadīja 43 spēles regulārajā sezonā, izceļoties ar 28 punktiem (8+20), kas bija otrs labākais rādītājs komandā, aiz Mārtiņa Karsuma. Tā bija sezona, kad “Dinamo” izcīnīja cerības kausu, kurā Šekura, protams, ka arī piedalījās. Šekura 13 spēlēs cerību kausā atzīmējās ar 12 punktiem (5+7) un palīdzēja “Dinamo” izcīnīt šo trofeju. Nākamajā sezonā Šekura arī spēlēja “Dinamo”, Šekura piedalījās 53 regulārā čempionāta spēlēs, kurās izcēlās ar 35 punktiem (17+18), kļūstot par vienu no komandas līderiem ar Marselu Hossu un Kailu Vilsonu. Interesanti, ka tā bija pēdējā sezona līdz šim, ka “Dinamo” komanda ir spējusi sasniegt izslēgšanas spēles (2013./2014.). Rīgas “Dinamo” komanda pirmajā kārtā tikās ar izbijušo KHL klubu Doņeckas “Donbass”, septiņās spēlēs tika piedzīvots zaudējums sērijā 3:4. Šekura šajās septiņās spēlēs izcēlās ar četrām piespēlēm (0+4). Šīs playoff sērijas septītā spēle bija pēdējā Polam Rīgas “Dinamo” rindās, jo tālāk nāca piedāvājums no cita “Dinamo”. Šekura pārcēlās uz Minskas “Dinamo” komandu, kur nospēlēja tikpat, cik Rīgā, divas sezonas. Šekuras statistika Minskā ir ļoti vienlīdzīga ar statistiku Rīgā. Pēc divām sezonām pavadītām Baltkrievijā, Šekura tālāk devās uz citu KHL vienību, Čeļabinskas “Traktor”, kur jau pavadīja trīs sezonas, tai skaitā pērno sezonu. Pirmās divas sezonas “Traktor” komandā Šekura bija komandas līderis, pāri četrdesmit punktiem abās sezonās, bet pērnajā sezonā Šekura iekrāja nieka 15 punktus (10+5), kas ir viņa sliktākais rādītājs KHL pa septiņām sezonām. Šī sliktā statistika noteikti aizēnoja Šekuras palikšanu Čeļabinskā, tāpēc nācās meklēt jaunu klubu. Šekuram tas izdevās, gaidāmajā sezonā viņš spēlēs Ņižņijnovgorodas “Torpedo”, kopā ar Čeju Genoveju un Artjomu Aļajevu – hokejisti kas reiz arī spēlējuši Rīgas “Dinamo”. Atgādinām, ka viens no Šekuras treneriem “Torpedo” komandā būs Sandis Ozoliņš. 2013./2014. gada sezonā abi bija komandas biedri Rīgā un abi pēc tās sezonas pameta “Dinamo”, Ozoliņš beidza karjeru, bet Šekura devās uz Minsku.

Foto: Sportacentrs.com

Niklass Luseniuss (“HPK”, Somija)

Tobrīd Niklasam bija 22 gadi, jaunais somu hokejists ieradās Rīgā 2011.gadā kopā ar “Dinamo” somu speciālistu Pekku Rautakallio. Esot viens no labākajiem hokejistiem Somijas vienībā “Tappara”, ātri tika izveidots kontakts ar “Dinamo” vadību Luseniussam. Luseniuss nospēlēja “Dinamo” komandā vienu sezonu – 2011./2012. Aizvadot 53 spēles regulārajā čempionātā, Luseniuss izcēlās ar 15. piespēlēm, paliekot bez vārtiem (0+15). Šī bija pirmspēdējā sezona līdz šim, ka “Dinamo” ir tikusi izslēgšanas spēlēs, kur septiņās spēlēs pirmajā kartā tika zaudēts Ņižņijnovgorodas “Torpedo”. Luseniuss izslēgšanas spēlēs guva savus pirmos vārtus “Dinamo” rindās. Tas notika sērijas piektajā spēlē Ņižņijnovgorodas hallē. Kopumā Luseniuss septiņās izslēgšanas spēlēs atzīmējās ar 3 punktiem (1+2). Bija plānots, ka Luseniuss Rīgā būs uz divām sezonām, jo 2012./2013. gada sezonas pārbaudes spēlēs Luseniuss bija “Dinamo” sastāvā, bet 2012. gada 29.augustā Luseniuss pārtrauca trenēties ar “Dinamo” komandu un devās atpakaļ uz Somiju. Luseniuss atgriezās Somijas “Liiga” čempionātā “Tappara” vienībā. Bez “Dinamo” un Somijas Luseniuss vēl ir spēlējis Slovākijas čempionātā “Banska Bystrica” komandā (2015./2016.), Šveices pēc spēka otrajā līgā NLB “SC Rapperswill” komandā (2015./2016.) un Vācijas pēc spēka otrajā līgā DEL2 “Eispiraten Crimmitschau” komandā. Pērno sezonu Luseniuss aizvadīja ļoti veiksmīgi Somijas čempionāta vienībā “HPK”, atzīmējoties ar 36 punktiem un kļūstot par vienu no komandas līderiem. Pēc veiksmīgas sezonas “HPK” komandā, Luseniuss gaidāmajā sezonā turpinās pārstāvēt šo vienību.

Foto: Sportacentrs.com

Filips Toluzakovs (Toljati “LADA”, Krievija)

Toluzakovs “Dinamo” komandā bija kļuvis pa trešo krievu hokejistu, pievienojoties 2015./2016. gada sezonā, pēc aiziešanas no Maskavas “Spartak” komandas sezonas vidū. Toluzakovs pirms “Dinamo” bija spēlējis tādos KHL klubos kā Maskavas “Spartak”, Jekaterinburgas “Avtomobilist”, Čeļabinskas “Traktor” un Sanktpēterburgas “SKA”. Pirmajā sezonā “Dinamo” rindās aizvadot 11 spēles un izceļoties ar 4 punktiem (3+1), Toluzakovs izpelnījās līgumu uz vēl vienu sezonu “Dinamo” krāsās. Otrajā sezonā “Dinamo” rindās Toluzakovs aizvadīja tikai 27 spēles, paliekot lielākoties tribīnēs nekā uz laukuma, viņš atzīmējās ar 9 punktiem (4+5). Toluzakovs pat tika nosūtīts uz Liepāju, kur nospēlēja nieka divas spēles, tiekot pie trīs punktiem. Pēc sezonas beigām Toluzakovs pārcēlās uz KHL vienību Habarovskas “Amur”, bet neizturējis pārabudes laiku Toluzakovs nonāca Novokuzņeckas “Metalurg”, kas aizvadīja pirmo sezonu VHL čempionātā, jo startēt KHL 10. sezonu neļāva finansiālais stāvoklis. Nospēlejis četras spēles “Metalurg’’ rindās, Toluzakovs pārcēlās uz Sanktpēterburgas “SKA” fārmklubu VHL, kur arī noslēdza sezonu. Pērno sezonu Toluzakovs aizvadīja citā VHL klubā no Ķīnas, Pekinas “KRS-ORG”, kur kļuva par komandas rezultatīvāko spēlētāju ar 47 punktiem. Gaidāmajā sezonā Toluzakovs ir pārcēlies atkal. Uz citu VHL klubu, Toljati “Lada”, kas pirms dažām sezonām tāpat kā Novokuzņecka, beidza spēlēt KHL, finansiālā stāvokļa dēļ.

Foto: Sportacentrs.com

Jurajs Mikūšs (“HC Litvinov”, Čehija”)

Slovāku hokejists, kas vienā no Rīgas “Dinamo” labākajām sezonām aizvadīja nieka 22 spēles. Mikūšs “Dinamo” komandā spēlēja 2010./2011. gada sezonā kopā ar citu slovāku Tomāšu Suroviju. Mikūšu noteikti bija ieraudzījis tā brīža “Dinamo” galvenais treneris Jūliuss Šuplers. Mikūšsam diemžēl nezdevās pierādīt “Dinammo” komandai savu labāko spēles pusi, jo, kā jau minēju, 22 spēlēs, Mikūšsa statistika bija (3+1) tikai, tāpēc nācās pamest “Dinamo” komandu. Mikūšs nonāca citā KHL vienībā tajā pašā sezonā – Maskavas “Spartak” vienībā. Nākamajā sezonā Mikūšs jau bija iekārtojies jaunajā KHL klubā no Slovākijas, Popradas “Lev”, kur bija viens no komandas līderiem – 28 punkti. Mikūšs noteikti paliktu uz vēl vienu sezonu Popradā, bet diemžēl šis projekts beidzās ar Popradas klubu, bet labās ziņas, KHL sāka spēlēt jauns slovāku klubs. No Slovākijas čempionāta uz KHL pārcēlās Bratislavas “Slovan”, bet Mikūšs tur nonāca sezonas beigās tikai, jo 2012./2013. gada sezonu sāka KHL vienībā Prāgas “Lev”, no kurienes tika atlaists. Mikūšs “Slovan” komandā pavadīja divas sezonas, līdz izlēma divas sezonas izlaist hokejā, atgriežoties tik 2016./2017. gada sezonā. Mikūšs karjeru turpināja Čehijas čempionātā, vienreiz atgriezās Bratislavas “Slovan” komandā, bet tad atkal pārcēlās uz Čehijas čempionātu, kur arī spēlēs gaidāmajā sezonā “HC Litvinov” vienībā. Mikūšsam noteikti savā karjerā klubos nav gājis, cik labi gribētos, bet viņš noteikti var priecāties par to, ka pārstāvējis Slovākijas izlasi piecos Pasaules čempionātos.

Foto: Diena.lv

Marsels Haščāks (“HC Kosice”, Slovākija)

Šim slovāku hokejistam ļoti neveiksmīgi iesākās sezona Rīgā, tiekot jau otrajā spēlē pie savainojuma. Marsels Haščāks pievienojās Rīgas “Dinamo” komandai 2013. gada vasarā uz 2013./2014. gada sezonu, pēc vairākām aizvadītām sezonām Slovākijā. “Dinamo” bija pirmā ārpus Slovākijas komanda Haščāka karjerā. “Dinamo” ar Haščāku bija panākusi vienošanos uz vienu sezonu, bet 2013. gada augusta vidū bija izskanējis, ka Haščākam nāksies pamest “Dinamo” komandu, bet nekas tāds nenotika. Haščāks atgriezās sastāvā tikai sezonas vidū. Kopumā Haščāks “Dinamo” rindās aizvadīja 33 spēles regulārajā sezonā, tiekot pie 13 punktiem (6+7). Haščāks piedalījās arī 3 izslēgšanas spēlēs “Dinamo” komandā, kas ir pēdējās līdz šim “Dinamo” komandai. Pēc aizvadītās sezonas “Dinamo” Haščāks pārstāvēja Slovākijas izlasi Pasaules čempionātā 2014. gadā Minskā, aizvadot 3 spēles. Pēc vienas sezonas “Dinamo”, Haščāks tālāk devās uz tālajiem KHL austrumiem spēlēt Habarovskas “Amur”. Haščāks “Amur” rindās aizvadīja krietni vairāk spēļu nekā “Dinamo”, bet tika pie mazāk punktiem un tā ir līdz šim pēdējā sezona Haščākam KHL. Haščāks tālāk pārcēlās uz Čehijas Ekstralīgu, kur aizvadīja 3 sezonas, divreiz spēlējot šo trīs gadu laikā Pasaules čempionātā ar Slovākijas izlasi un tiekot arī sastāvā uz 2018. gada ziemas olimpiskajām spēlēm. Pērnajā sezonā Haščāks atgriezās Slovākijas čempionātā, pēc piecām aizvadītām sezonām ārzemēs, Haščāks “HK Kosice” komandas rindās pērnajā sezonā bija viens no komandas līderiem, tādējādi paliekot komandas sastāvā uz gaidāmo sezonu.


Foto: Sportacentrs.com


Kevins Klārks (“SC Rapperswil-Jona Lakers”, Šveice)

Šo kanādiešu hokejistu mēs “Dinamo” fani iepazinām pērnajā sezonā. Klārks, kas pirms “Dinamo” bija līderis savos klubos – Vācijā, Šveicē un Zviedrijā, 2018./2019. gada sezonā pievienojās Rīgas “Dinamo” komandai. Augumā īsais Klārks (175cm), pārbaudes spēlēs rādīja ļoti izcilu sniegumu, Pagājušās sezonas dzelzceļa kausa izcīņā, pēdējā spēlē pret Šveices vienību “HC Davos” Klārks atzīmējās ar trīs vārtiem spēlē, kas ļāva “Dinamo” komandai svinēt uzvaru 6:1 un triumfēt visā turnīrā. Regulārajā sezonā jau vairs negāja tik labi, Klārks guva 9 vārtus 38 spēlēs, bet ar to nebija gana, lai paliktu “Dinamo” komandā. Jau ilgi tika runāts un baumots par to, ka Klārkam nāksies atstāt “Dinamo”, bet oficiāli tas notika tikai šī gada janvāra sākumā. Klārks ātri atrada jaunu komandu, pārceļoties uz Šveices NLA čempionāta vienību “SC Rapperswil-Jona Lakers”. Klārks komandai sezonas beigās palīdzēja noturēties Šveices NLA čempionātā, tādējādi gaidāmajā sezonā Klārks turpinās spēlēt šajā vienībā, cerams aizvadot tur pilnu sezonu.

Foto: Sportazinas.com

Vitālijs Karamnovs (“Saryarka Karaganda”, Kazahstāna)

Viens no Maskavas “Dinamo” skolas labākajiem aizsargiem un Pasaules čempions U18 vecuma grupā, Krievijas izlases sastāvā, pēc divām neizdevušām sezonām Maskavas “Dinamo” pievienojās Rīgai uz 2010./2011. gada sezonu. Karamnovs pievienojās “Dinamo” komandai 21 gada vecumā, kas nozīmēja, ka vēl vienu sezonu var spēlēt jauniešu hokejā. KHL gadījumā tā bija jauniešu līga MHL, kur pirmo sezonu aizvadīja ”Dinamo” jauniešu klubs “HK Rīga”. Karamnovs spēlēja paralēli abās komandās, vairāk jau “HK Rīga”, jo, kā pats Karamnovs izteicās, sezonas sākumā kādā intervijā: “Dinamo” komandā ir liela konkurence starp uzbrucējiem”, un tā arī patiesībā bija 2010./2011. gada sezonā. Karamnovs Rīgas “Dinamo” komandā aizvadīja 18 spēles, tiekot pie divām piespēlēm. Viena no piespēlēm tiešām bija ļoti svarīgā un atmiņā paliekošā spēlē, kad neilgi pirms ziemassvētkiem 2010. gadā tika uzvarēta Maskavas “Dinamo” komanda 2:1 bullīšos, kuru tobrīd vadīja Oļegs Znaroks un Harijs Vītoliņš. Labāku sniegumu Karamnovs parādīja MHL čempionātā, “HK Rīga” sastāvā. Karamnovs 28 spēlēs tika pie 24 punktiem (8+16). Pēc vienas sezonas “Dinamo” Karamnovs devās uz VHL, Sanktpēterburgas “SKA” fārmklubu. Pēc “Dinamo” Karamnovs aizvadījis vēl trīs sezonas līdz šim KHL, pārstāvot Prāgas “Lev” un Novosibirskas “Sibir” komandu. Karamnovs pērno sezonu pavadīja Hantimansijskas “Jugra” komandā, kas pagājušajā sezonā aizvadīja pirmo sezonu VHL čempionātā, pēc vairākām sezonām KHL. Gaidāmo sezonu Karamnovs aizvadīs Kazahstānas vienībā “Saryarka Karaganda”, kuru pārstāv latviešu hokejisti Kirils Tambijevs un Kirils Galoha, bet par galveno treneri strādā Leonīds Tambijevs.

Foto: Sportacentrs.com

Matiass Mitinens (Helsinku “Jokerit”, Somija)

Somu hokejists Mitinens Rīgas “Dinamo” komandā spēlēja pērnajā sezonā, pārceļoties no Podoļskas “Vitjaz” komandas, kur nonāca 2017/2018.gada sezonas vidū, kad tika atlaists no Ķīnas vienības Kunluņas “Red star” komandas. “Dinamo” Mitinena karjerā bija trešais klubs KHL. Mitinens pārbaudes spēlēs un sezonas sākumā rādīja ļoti labu sniegumu, radās sajūta, ka šis soms varētu būt viens no komandas līderiem. Mitinens sezonas pirmajās 13 spēlēs atzīmējās ar 7 punktiem (6+1), bet sezonu noslēdza ar 10 punktiem (8+2) 43 spēlēs. Sezonas vidū janvāra sākumā tika gūts arī savainojums, tādējādi izlaižot dažas spēles sezonā. Gaidāmo sezonu Mitinens aizvadīs savā dzimtenē Somijā, spēlējot KHL vienībā Helsinku “Jokerit” kopā ar latviešu vārtsargu Jāni Kalniņu.

Foto: Apollo.lv

Aleksandrs Žirū (Milvoki “Admirals”, ASV)

“Dinamo” piektajā jubilejas sezonā 2012./2013. bija iegādājusies vairākus leģionāru spēlētājus, bet par vienu no spilgtākajiem kļuva tobrīd 31 gadus vecais kanādietis Aleksandrs Žirū, kura kontā bija 6 nepilnas sezonas Nacionālajā hokeja līgā un lieli sasniegumi AHL. Žirū pirms “Dinamo’’ bija spēlējis tādās NHL komandās kā Ņujorkas “Rangers”, Vašingtonas “Capitals”, Edmontonas “Oilers” un Kolumbusas “Blue Jackets”. Bez šīm komandām NHL, Žirū ir lieli sasniegumi AHL čempionātā, spēlējot Hēršijas “Bears” komandā. Kļūstot divas sezonas pēc kārtas par AHL čempionu, vienā sezonā sakrājot 125 punktus, bet otrā 130 punktus. “Dinamo” noteikti varēja būt lepni, ka jubilejas sezonā esam tikuši pie tādas zvaigznes. Jāsāk jau ar to, ka sezonas beigās kanādietis pameta “Dinamo” komandu, jo tā nav spējusi iekļūt izslēgšanas spēlēs. Žirū “Dinamo” rindās aizvadīja 47 spēles, tiekot pie 21 punkta (16+5), tajā sezonā Žirū ar 16 vārtiem bija labākais vārtu guvējs komandā. Žirū tālāk devās spēlēt uz Šveici, izsakot, ka vēlas atgriezties “Dinamo” komandā nākamajā sezonā, bet to laikam “Dinamo” komandas vadība nesadzirdēja. Žirū pēc “Dinamo” aizvadīja četras sezonas Šveicē, 2016./2017. gada sezonā viņš atgriezās KHL, spēlējot izbijušajā KHL klubā Zagrebas “Medvescak”, kur bija viens no labākajiem vārtu guvējiem (18). Pēdējo sezonu Eiropā Žirū aizvadīja Francijas čempionātā “Grenoble” komandas sastāvā. Pērnajā sezonā Žirū 37 gadu vevumā atgriezās Ziemeļamerikā pēc vairākām sezonām Eiropā, spēlējot LNAH čempionātā, kur jau, kā katru sezonu ierasts, bija komandas labākais vārtu guvējs. Gaidāmajā sezonā Žirū atgriezīsies AHL čempionātā, pēc 7 sezonām, spēlējot Milvoki “Admirals” komandā. Žirū šobrīd ir 38 gadi.

Foto: Jauns.lv