• Tomass Tabaks

Pasaules kauss basketbolā. Progonzes H grupā.

Pašā kalendārās vasaras izskaņā, 31. augustā, jau pirms pusdienlaika pēc Latvijas laika, startē Pasaules kauss basketbolā. Šogad pirmo reizi čempionātā būs 32 komandas no sešām cilvēku apdzīvotajām pasaules daļām. Taču neviena valsts nebrauks mājās jau pēc pirmajām trim grupu spēlēm; komandas, kuras neiekļūst starp divām labākajām savā grupā spēlēs par 17-32 vietu, toties komandas, kuras iekļūst nākamajā kārtā, turpuna savu ceļu pretī pasaules labākās valstvienības tronim. Ar lielu intrigu tiek gaidīts turnīrs, jo, salīdzinot ar citiem gadiem, ASV izlase netiek ‘’vienos vārtos’' uzskatīta kā favorīte.


Foto: foxsports.com.au

H grupa: Kanāda, Senegāla, Lietuva, Austrālija


Nedaudz atklāju kārtis uz intrigu pagājušajā rakstā, kur izteicos, ka G grupas komandām ir svarīga pozīcija turnīra tabulā, jo nākamās kārtas pretinieki būs komandas no H grupas. Kādēļ tik ļoti satraucoši uz to skatos? Šī ir tā nāves grupa, kuru jūs visi gaidījāt. Kanāda, ļoti iespējams, ir straujāk augošā basketbola valsts, Senegāla- Āfrikas čempionāta bronzas medaļas ieguvēji, Lietuvai basketbols ir reliģijas vietā un Austrālija spēja pārspēt ASV pārbaudes spēlēs un brasks uz Ķīnu ar spēcīgāko sastāvu pēdējo divu desmitgadu laikā. Te nu tā ir- nāves grupa.


Kanāda (Pasaules kausā (14): 1954.-1963., 1970.-2002., 2010., 2019)


Kanāda uz izlasi uzaicināja 29 spēlētājus no kuriem 17 spēlētāji spēlē vai arī spēlēs NBA šogad,9 spēlētāji, kuri spēlē Eiropas klubos un viens NBA G-līgas spēlētājs. Tā pat kā ASV izlasei, Kanādas izlasi nepārstāvēs vairāki zināmi spēlētāji- nupat nodraftētais R.J. Barets, centrs Tristans Tompsons, viens no progresējošākiem NBA spēlētājiem Džamāls Marejs, ne arī jaunie Šejs Gildžus-Aleksandrs un Brendons Klārks. NBA čempiona ‘'Raptors'' galvenā trenera Nika Nursa vadītajai Kanādai šogad palīgos nāk Korijs Džozefs, centrs Kems Bričs, Kevis Pangos, kurš nāk no soliņa kā ottars saspēles vadītājs Barselonai, kā arī jaunais Floridas universitātes talants, 19 gadus jaunais Endriū Nembhards. Komanda kvalifikācijā ieguva 1. vietu grupā un droši varēja posties Ķīnai. Pārbaudes spēlēs kanādieši uzvarēja Austrāliju (90:70), taču nākamajā spēlē piekāpās tiem pašiem austrāļiem ar 73:81. Komanda vēl spēja uzvarēt Jaunzēlandi abas reizes (122:88), (103:100) un zaudēt ASV izlasei (68:84).


Foto: sportsnet.ca


Senegāla (Pasaules kausā (5): 1978., 1998., 2006.-2019.)


Senegālai ļoti nepaveicies ar izlozi. Domājams, ka komanda spētu iekļūt nākamajā kārtā pusē no Pasaules kausa grupām. Tomēr Senegāla centīsies iespraukties, vai radīt kādas briesmas nāves grupā. Komandu, diemžēl, nepastiprinās NBA centri Giordžī Dengs un tikka nodraftētais milzis Tako Fāls. Komandai nāksies paļauties uz Maurīsa Ndora spēka īpašībām uzbrukumā. Līderības dotības 27 gadus vecajam ‘'Valencia'' basketbolam piemīt, un tas pierādījās gatavojoties spēlem Ķīnā. Komandai palīdzēs arī Babakārs Turē, kurš kvalifikācijas spēles guva vidēji 17 punktus vidēji mačā Kvalifikāciju Senegāla beidza ar tādu pau bilanci kā Nigērija- 10 uzvaras, 2 zaudējumi- kas deva tiesības startēt pasaules apritē. Pārbaudes spēlēs Senegāla spēja uzvarēt Venecuēlu (75:69) un arī Puertotiko (90:61).


Foto: fiba.baskeball.com


Lietuva (Pasaules kausā (5): 1998., 2006.(bronza 2010.gadā)-2019.)


Lietuvas sastāvā uz Ķīnu būs vairāki spēlētāji, ko esam redzējuši iepriekšējos Eiropas un Pasaules čempionātos, kā arī Olimpiskajās spēlēs. Mums jau zināmi lietuvieši, kā Jons Valenčunas, Mindaugas Kuzminskas, saspēles vadītājs Mantas Kalnietis, kā arī Pasaules kausa debitanten Domantas Sabonis. Iepriekšējos divos Pasaules causes lietuvieši ir spēlējuši pusfinālā, un komanda vēlētos tradīciju turpināt. Jau grupas spēles būs labs pierādījums, kur Lietuva atrodas šobrīd. Komandā spēlēs arī 35 gadus jaunais Pauļus Jankunas, kas dos īsto veterānu sajūtu komandā, kas varētu nozīmēt, ka ar Lietuvu lielas izgāšanās negaidīsim. Kvalifikācijā Lietuva zaudēja tikai vienu spēli, pārliecinoši tiekot uz Pasaules kausu. Pārbaudes spēlēs Lietuva uzvarēja 6 spēles, taču 2 spēles zaudēja Serbijai (68:72), (91:95). Lietuva turnītu iesāks ar spēli pret Senegālu.


Foto: xinhuanet.com


Austrālija (Pasaules kausā (12): 1970.-1998., 2006.-2019.)


Āzijas čempioni ir vienīga komanda, kas pārspēja ASV izlasi pēdējo 13 gadu laikā (98:94), kas jau signalizē par austrāļu lieajām cerībām uz medaļām, kā arī uz titula pretendentiem. Austrālija čempionātā būs viena no vecākajām izlasēm, taču pieredze šajā gadījumā nenāks par sliktu. Komandā spēli organizēs Patijs Mils, kurš šosezon palīdzēja ‘'Spurs'' iekļūt izslēgšanas spēlēs. Milsam palīgā nāks arī ilgadējais centrs Endrū Boguts, spēka uzbrucējs Ārons Beins, kā arī pieredzējušais snappers Džo Ingls. Komanda viscaur ir bīstama un dziļa, kas papildina vēl iespējas papildināt Austrālijas izredzes uzvarēt mačos. ‘’Boomers'' kvalifikācijā droši iekļuva ceļazīmi uz Ķīnu, uzvarot 10 spēles. Austrālija, pēdējā pārbaudes spēlē, spēja zaudēt pret Vāciju (64:74). Pirmā spēle Austrālijai būs pret Kanādu, ar kuru tikas arī pārbaudes spēlēs uzvarot vienu spēli ar 81:73, taču zaudējot nākamo ar 70:90.


Foto: sportingnews.com

Prognozes:

Skatāmākā spēle: Austrālija- Lietuva

Komandu rezultāti: 1.Austrālija, 2.Lietuva, 3.Kanāda, 4.Senegāla