• Tomass Tabaks

Pasaules kauss basketbolā. Prognozes D grupā.

Pašā kalendārās vasaras izskaņā, 31. augustā, jau pirms pusdienlaika pēc Latvijas laika, startē Pasaules kauss basketbolā. Šogad pirmo reizi čempionātā būs 32 komandas no sešām cilvēku apdzīvotajām pasaules daļām. Taču neviena valsts nebrauks mājās jau pēc pirmajām trim grupu spēlēm; komandas, kuras neiekļūst starp divām labākajām savā grupā spēlēs par 17-32 vietu, toties komandas, kuras iekļūst nākamajā kārtā, turpuna savu ceļu pretī pasaules labākās valstvienības tronim. Ar lielu intrigu tiek gaidīts turnīrs, jo, salīdzinot ar citiem gadiem, ASV izlase netiek ‘’vienos vārtos’' uzskatīta kā favorīte.


Foto: teampilipinas.com

D grupa: Angola, Filipīnas, Itālija, Serbija


D grupā galvenā favorīte neapšaubāmi ir serbi. Serbi tiek virzīti kā potenciālie fināla pretendenti šogad, un skatoties uz sastāvu, nevar nepiekrist. Itāļi, kuru sastāvā spēlēs abi NBA spēlētāji Galinārī un Belineli, Endriū Blača Filipīnas, un Āfrikas titulētākā komanda- Angola. Ja jāsāk runāt par nāves grupām, tad šī nav mana TOP1 izvēle, taču arī serbiem viegli nebūs.Angola (Pasaules kausā (8): 1986.-1994., 2002.-2019.)


Angola, Pasaules kausos un olimpiskajās spēlēs, ir piedalījusies visvairāk reižu salīdzinājumā ar kādu citu Āfrikas komandu. Arī Angola būs starp pieredzējušākajām valstvienībām šajā turnīrā, kā arī komandā ir vecākais spēlētājs turnīrā, Eduardo Mingas, kuram šogad apritēja 40 gadi, un kurš savu pirmo lielo turnīru aizvadīja Indiānā, ASV 2002. Gada Pasaules kausā. Komandā būs arī centrs Valdelisio Huakīms, kurš Francijas līgā guva vidēji 13 punktus uz 7 bumbas zem groziem. Pēc neveiksmīga FIBA AfroBasket 2017, kurā vienpadsmitkārējie Āfrikas čempioni ieguva tikai 7 vietu, komanda aizvadīja labu kvalifikācijas turnīru, iegūstot otro vietu grupā zaudējot vien Tunisijai. Komanda gatavošanās periodā aizvadīja 5 pārbaudes spēles, no kurām uzvarēja tikai vienā- pret Horvātiju (93:73). Lai arī korandas galvenais treneris Vils Voigts ir izteicies, ka Angolas basketbola Noris pārbūve, komanda spēlēs kopīgi visas 40 minūtes katru spēli.


Foto: fiba.baskeball.com


Filipīnas (Pasaules kausā (6): 1954., 1959., 1974., 1978., 2014.,2019.)


Filipīnas un Lietuva ir vienīgas divas pasaules valstis, kurām basketbols ir kā reliģija. Filipīnās basketbolu ļoti ciena un katrā mazākajā miestā ir uzstādīts kāds grozs vai arī tā prototips. Filipīnas uz šo Pasaules kausu braun ar noteiktu mērķi- tikt nākamajā kārtā, pēc 2014. gada gaisa apostīšanas. Komandai nevarēs palīdzēt nesen Filipīnu pasi ieguvušais Džordans Klārksons, kurš spēlē ‘'Cavs''rindās NBA, tas nozīmē, ka liela nesta būs jānes vēlvienam naturalizētajam amerikāņu filipīnietim Endriū Blačam, kā arī Filipīnu līgas pieckārtējam MVP Džūnam Maram Fajardo. Acis nevajadzētu nolaist arī no jaunā talanta Roberta Lī Bolika Jr., kurš Filipīnu līgā vidēji met 17 punktus, atdodot 4.6 piespēles un savācot 5 bumbas spēlē. Lai arī ‘'Gilas Pilipinas’' pārliecinoši pabeidza kvalifikācijas turnīru ar uzvarošu bilanci, komanda palika vien ceturtā grupā, taču Ķīnas iekļūšana starp labākajām 4 komandām otrā grupā nozīmeja, ka Filipīnas brauks uz Ķīnu. Filipīnas neaizvadīja nevienu pārbaudes spēli gatavojoties turnīram. Izlase uzsāks Pasaules kausu pret Itāliju, kas varētu jau noteikt D grupas formas.


Foto: fiba.baskeball.com


Itālija (Pasaules kausā (9): 1963.-1970., 1978., 1986., 1990.,1998., 2006., 2019.)


Itāļi pēc divu Pasaules kausu izlaišanas ir atpakaļ elitē. Komanda Pasaules kausos nekad nav ieguvusi zemāku par 9. vietu, kas nozīmē, ka Itālija katru čempionātu ir izkļuvusi no grupas. ‘'Azzurri'' rogad startēs savā spēcīgākajā sastāvā. Komandā būs Danilo Galinārī, Marko Belinelī, Alessandro Džentile, Luīdži Datome, Daniels Hakits, Nikolo Meli un jaunts Davide Moreti, kurš spēlēja NCAA ‘'Final 4’' ar Texas Tech. Komanda ir ar daudziem solīdiem spēlētājiem un itāļi, labas veiksmes gadījumā, var aizcīnīties tālu. Kvalifikācijas cīņas itāļi palika pirmie pirmajā kārtā un otrie otrajā, kas ļāva piedalīties Pasaules kausā, lai arī piedzīvoja paviršus zaudējumus Nīderlandei un novājinātajai Horvātijai. Itāļi gan 8 pārbaudes spēlēs uzvarēja tikai Venecuēlu (72:54), un pārējos zaudējumus pieredzēja pret Serbiju (64:96) (65:71), Grieķiju (63:83), Franciju (80:82), Krieviju (70:72), Turciju (70:72) un Jaunzēlandi (82:88). Ir divi varianti- vai nu itāļi būs pārsteidzoši bīstami, tiekot ļoti tālu, vai arī komanda pievils un cīnīsies par 17.-32. vietu.


Foto: talkbasket.net


Serbija (Pasaules kausā (6): 1998.(zelts 1998. un 2002. gadā, sudrabs 2014.gadā) - 2019.)


Serbija uz Ķīnu vedīs smago artilēriju. Komanda būs pilna ar Eirolīgas un NBA spēlētājiem. Groza apakšā darbosies Nikola Jokičs un milzis Bobans Marjānovičs, kamēr ārējo līniju veidos Milos Teodosičs ar Nemanju Bjelicu un Bogdanu Bodānoviču. Lai neaizmirstu, uz soliņa visticamāk paliks tādi spēlētāji, kā Marko Simonovičs, Miroslavs Raduļica un tikka nodraftētais Marko Gurics. Ja godīgi, acis pat žilbst redzot šādu sastāvu kādai no Eiropas komandām. Ar nepacietību gaidīšu turnīra izslēgšanas spēles, jo (teorētiski) Serbijai tur jābūt un jāspēlē pret citām TOP izlasēm. Pēc pagājušā Pasaules kausa, 2014. gadā Spānijā, serbi mērķēs augstāk. To apstiprināja arī korandas galvenais treneris Saša Džordževičs. Arī Serbijas izlasi, kā visas citas Eiropas izlases, piemeklēja labāko spēlētāju trūkums uz kvalifikācijas spēlēm, kas izskaidro, kāpēc serbi bija tikai trešie grupā, par diviem punktiem apsteidzot Gruziju. Pārbaudes spēlēs gan, serbi ir pamanījušies uzvarēt 8 visas spēles. Serbi šogad ir reāli pretendenti uz zeltu.


Foto: fiba.baskeball.com

Prognozes:

Skatāmākā spēle: Itālija-Filipīnas

Komandu rezultāti: 1.Serbija, 2.Itālija, 3.Filipīnas, 4.Angola.