• Tomass Tabaks

Pasaules kauss basketbolā. Prognozes C grupā.

Pašā kalendārās vasaras izskaņā, 31. augustā, Ķīnā, jau pirms pusdienlaika pēc Latvijas laika, startē Pasaules kauss basketbolā. Šogad pirmo reizi čempionātā būs 32 komandas no sešām cilvēku apdzīvotajām pasaules daļām. Taču neviena valsts nebrauks mājās jau pēc pirmajām trim grupu spēlēm; komandas, kuras neiekļūst starp divām labākajām savā grupā spēlēs par 17-32 vietu, toties komandas, kuras iekļūst nākamajā kārtā, turpuna savu ceļu pretī pasaules labākās valstvienības tronim. Ar lielu intrigu tiek gaidīts turnīrs, jo, salīdzinot ar citiem gadiem, ASV izlase netiek ‘’vienos vārtos’' uzskatīta kā favorīte.


Foto: fiba.basketball.com


C grupa: Spānija, Irāna, Puertoriko, Tunisija


C grupas sastāvā ir Spānija- viena no galvenajām titula pretendentēm un 3 līdzvērtīgi spēcīgas komandas, Irāna, Puertoriko un Tunisija, kuras padarīs cīņu C grupā par 2. vietu iespaidīgi intreģējošu. Daudz redzēsim garā gala spēli, jo C grupā ir vairāki zināmi garā gala spēlētāji, tādi kā Marks Gasols, Salahs Mežeiri un Hameds Hadadi.Spānija (Pasaules kausā (12): 1950., 1974., 1982.- (zelts 2006.gadā) 2019)


Spānijas izlase FIBA un olimpiskajos turnīros viemēr ir bijusi kā viena no favorītēm uz uzvaru. Šis Pasaules kauss nav izņēmums, jo izejot cauri 12 spēlētāju sastāvam spīd 4 NBA spēlētāji un 8 Eirolīgas spēlētāji. Visiem dzirdēti spēlētāji, kā Marks Gasols, Rikijs Rubio, Hernandgomezu brāļi, Serhio Luls, Rūdijs Fernandezs, pārstāvēs sarkani dzeltenās krāsas šogad. Sergio Skariolas komandā ir patīkams sajaukums starp pieredzi un jaunību. Uz papīra komanda jau izskatās pēc visai stabila ceturtdaļfināla vai pusfināla komandas, taču basketbola ne vienmēr notiek, kā gribētos. Runājot par kvalifikācijas turnīru, Spānija, arī bez NBA un Eirolīgas spēlētājiem, spēja izcīnīt 10 uzvaras 12 spēlēs, bez apgrūtinājumiem tiekot uz pamatturnīru Pasaules kausā. Pēdējās 6 pārbaudes spēlēs Spānija ir uzvarējusi 5, zaudējot tikai ASV (81:90). 28. Augustā tiks aizvadīta spēle ar Krieviju.


Foto: fiba.basketball.com


Irāna (Pasaules kausā (3): 2010., 2014., 2019.)


Irānas veterāni, Hameds Hadadi un Samads Nikhaks Bahrams, turpinās būt komandas priekšgalā jau trešo Pasaules kausu pēc kārtas. Taču ne tikai Hadadi un Bahrams būs tie, kas darīs visu lielo darbu. Tiek gaidīts arī no komandas otrā numura Muhameda Jamshidi, kurš pēdējāstrijās kvalifikācijas spēlēs guva vidēji 28 punktus spēlē. Irāna būs ļoti neerta komanda, komandām no D grupas, ja tā tiks labāko divniekā C grupā. Irāna turpina spēlēt postcentrisku uzbrukumu, kur galvenais uzdevums spēle uz garajiem spēlētājiem postā, kas bieži vien like pretinieku garajiem spēlētājiem iekulties piezīmju nepatikšanās. Kvalifikācijas turnīrā Irāna nopelnīja ceļazīmi uz Ķīnu- šoreiz bez pārsteigumiem, jo pēdējos 6 Āzijas čempionātos Irāna ir spējusi izcīnīt 5 medaļas, no kurām 3 zelta. Sagatavošanās periods komandai ir bijis visai veiksmīgs, uzvarētas 6 no 7 spēlēm, uzvarot Jordāniju, Krieviju, Dāniju, Slovākiju u.c.


Foto: teherantimes.com


Puertoriko (Pasaules kausā (14): 1959.-1967., 1974., 1978., 1986.-2019.)


Izlase šogad bāzēsies no jaunākas paaudzes, kā redzēts iepriekšējos čempionātos, jo vairākiem spēlētājiem šī būs pirmā pierende vai arī otrā. Šogad sastāvā nebūs Dž.Dž. Barea, kurš NBA sezonas laikā guva ceļa traumu un rehabilitējas līdz jaunajai sezonai, taču Džians Klavejs un Davids Huertas ir ierindā. Ja es veiktu derības, kura varētu nedaudz pakutināt nervus komandām, kuras tiecās uz 1/4 finālu, tad noteikti savu naudu liktu uz Puertoriko. Lai arī ir pagājis ilgs laiks kopš 2000.-2006. gada paaudzes, kad tika uzvarēta ASV olimpiskā izlase Atēnās un Spānija 1/8 finālā 2002.gada Pasaules kausā, Puertoriko spēlē atletiske un sīkstu basketbolu, kas var būt nepatīkams pretiniecēm. Šogad ‘'12 magnificos'' spēja izcīnīt 2. vietu Panamerikas spēlēs. Kvalifikācijas mačos, pirmajā kārtā Puertoriko zaudēja abas spēles ASV, taču guva uzvaras pārējos mačos, un otrajā kārtā guva vēl divus zaudējumus, beidzot kvalifikāciju ar 8-4, ar ko bija pietiekami, lai iekļūtu Pasaules kausā. Pārbaudes spēlēs 4 spēlēs piedzīvoti 4 zaudējumi pret Horvātiju, Ķīnu, Turciju un Senegālu.


Foto: fiba.basketball.com


Tunisija (Pasaules kausā (2): 2010., 2019.)


Viena no pieredzējušakās komandas (vidējais vecums 32 gadi), Tunisijas, mērķi ir lieli. Komandas centrs un vienīgais NBA spēlētājs Salahs Mežeiri izteicies: ‘’Mēs vēlamies uzstādīt labāko rezultātu starp Āfrikas komandām Pasaules kausā, un eszinu, ka mēs to vara izdarīt Ķīnā. ‘' Mežeiri papildināja: ‘’…Mēs arī centīsimies cīnīties par vietu Tokijas olimpiskajās spēlēs.’' Tunisijas sastāvā šogad būs jau pieminētais Mežeiri, kā arī amerikānis Maikls Rolls, kurš nesen parakstīja līgumu ar Milānas ‘’Olimpia''. Rolls kvalifikācijas pačos izvēlās ar vidēji 10 punktiem spēlē. 2017. gada Āfrikas čempioni kvalifikācijas turnīrā pēc 10-0 bilances pamanījās zaudēt Angolai un Ēģiptei, taču ne Mežeiri, ne Rolls nespēlēja pēdējo kvalifikācijas logu. Pēdējās trijās pārbaudes spēlēs Tunisija uzvarēja Japānu (78:76) un Poliju (75:64), taču zaudēja Vācijai (70:89).Foto: fiba.baskeball.com

Prognozes:

Skatāmākā spēle: Spānija-Puertoriko

Komandu rezultāti: 1. Spānija, 2. Puertoriko, 3. Tunisija, 4. Irāna.