• Tomass Tabaks

Pasaules kauss basketbolā 2019. Prognozes A grupā.

Pašā kalendārās vasaras izskaņā, 31. augustā, Ķīnā, jau pirms pusdienlaika pēc Latvijas laika, startē Pasaules kauss basketbolā. Šogad pirmo reizi čempionātā būs 32 komandas no sešām cilvēku apdzīvotajām pasaules daļām. Taču neviena valsts nebrauks mājās jau pēc pirmajām trim grupu spēlēm; komandas, kuras neiekļūst starp divām labākajām savā grupā spēlēs par 17-32 vietu, toties komandas, kuras iekļūst nākamajā kārtā, turpuna savu ceļu pretī pasaules labākās valstvienības tronim. Ar lielu intrigu tiek gaidīts turnīrs, jo, salīdzinot ar citiem gadiem, ASV izlase netiek ‘’vienos vārtos’' uzskatīta kā favorīte.


Foto: IC

A Grupa: Kotdivuāra, Polija, Venecuēla, Ķīna


Vai varu solīt, ka šī grupa būs visskatāmāka čempionātā? Absolūti nē, taču cīņa par divām vietām uz nākamās kārtas spēlēm būs nežēlīga. A grupa ir izkārtota ļoti vienmērīgi. Uzvārdu, kas spiežas acīs nav, bet ir ļoti labi un zināmi spēlētāji basketbola pazinējiem.


Polija (Pasaules kausā (2): 1967., 2019.)


Polija pēdējās desmitgades laikā nav rādījusi relatīvus spožumus. Arī Eiropas čempionātos, kur pēdējos trios augstāk par 11. vietu nav ierindojusies. Poļu āmurs, Marcins Gortats, komandā nav spēlējis jau vairākus gadus pēc kārtas, un tas nozīmē, ka Polijai arī šajā čempionātā nepalīdzēs vienīgais poļu NBA spēlētājs. Taču komandā neizpaliek poļu-amerikānis A.J. Sloters, kurš ir bijis viens no labākajiem smazajiem spēlētājiem pēdējos divos Eiropas čempionātos. Sloters spēj atnest punktus ar lielu reguaritāti un efektivitāti. Vēl viens ko poļu līderiem, ko varu pieminēt ir Mateuzs Ponitka, kurš pēdējās divas sezonas spēlē VTB līgā, šogad ar Santpēterburgas ‘’Zenit’', kur guva vidēji 9.4 punktus spēlē un ir ļoti solīds metējs ārpus 3 punktu līnijas, realizējot 37% metienu. Polija uzvarēja vienīgajā savā pārbaudes spēlē pret Nīderlandi ar 77:71


Foto: fiba.basketball.com

Kotdivuāra (Pasaules kausā (4): 1982., 1986., 2010., 2019.)


Kotdivuāra, kā pieļauju, vairākiem būs zināma ar futbola izlasi, ne ar basketbola, taču basketbols Kotdivuārā ir viens no populārākajiem sporta veidiem, kas parāda arī sasniegumus no 2009. gada līdz 2013.gada Āfrikas čempionātos. ''Les Éléphants'' bija izdevies trijos čempionātos aizcīnīties līdz pusfinālam un 2009.gadā tika aizcīnītas arī surdraba medeļas. Interesanti gan, ka komandai ir lielākais skaits spēlētāju, kuri ir spēlējuši 2010. gada Pasaules kausā Turcijā. Neliels pārsteigums bija Kotdivuāras ceļazīmes izcīnīšana uz Ķīnu, pēdējos 5 kvalifikācijas mačos uzvarot 5 spēlēs, arī pret tādām komandām, kā Nigēriju un Mali. Komandā ir 4 spēlētāji, kas kvalifikācijas spēlēs vidēji meta pāri 10 punktiem spēlē, kas nozīmē, ka komanda ir vienmērīgi sabalensēta. Spēlētājiem, kuriem varētu uzmest aci ir otras numurs Noe-Čārlzs Abouo un saspēles vadītājs Souleimans Diabate. Komanda aizvadīja vienu pārbaudes spēli pret Spnāniju, kur zaudēja ar 62:79.


Foto: fiba.basketball.com

Venecuēla (Pasaules kausā (18): 1950.-2019.)


Venecuēla Pasaules kausā ir spēlējusi katru čempionātu, kopš 1950. gada (!), taču tālāk par grupas spēlēm ir bijusi divreiz- 1990.gadā un 2002.gadā. Šis noteikti ir viens no gadiem, kad Venecuēlai vārti ir vaļā. Pēdējais lielais sasniegums komandai ir 2015. gada zelts FIBA Americas čempionātā, un labā ziņa ir tāda, ka Venecuēlai sastāvs kopš čempionāta nav drastiski mainījies, un komanda ir kļuvusi daudz pieredzējušāka. Komanda lielā mērā paļaujās uz saspēlnieku Georgiju Vargasu un spēka uzbrucēju Nestoru Kolmenaresu, kuri Amerikas čempionātā kopā guva vidēji 22 punktus spēlē, 12 atlēkošās bumbas un 7 piespēles. Izlase diezgan droši tika uz pasaules kausu paliekot otrajā vietā grupā, aiz Kanādas. Venecuēla aizvadīja 6 pārbaudes spēles, uzvarot tikai Senegālu un Turciju.


Foto: fiba.basketball.com

Ķīna (Pasaules kausā (11): 1978.-2019.)


Ķīna kvalificējās čempionātam, kā rīkotāja, tādēļ pēdējos divus gadus varēja tīri, bez lieka satraukuma, gatavoties čempionātam. Vienīgajā kvalifikācijas mačā, kam bija jēga (nosauksim to par maču), Ķīna uzvarēja Filipīnas, cīņā par rīkotājvalsts tiesībām. Taču atpakaļ nedaudz pie tā, kas notiek laukumā. Ķīna ļoti regulāri ir cīņa par medaļām Āzijas čempionātos, taču 2017.gada čempionātā- fiasko. Ķīna paliek tikai 5. vietā, respektīvi, komanda zaudēja jau ceturdaļfinālā. Kvalifikācijas turnīrā, Ķīna spēja uzvarēt Sīriju un Lībiju pēdējos mačos, kas arī deva officiālu iespēju piedalīties turnīrā. Ķīnas izlase, gatavojoties čempionātam spēlēja arī NBA vasasras līgā, taču ne vasaras līgā, ne arī kvalifikācijas čempionātos izlase nebūt nebija savos stiprākajos sastāvos. Komandai uz čempionātu pievienosies ‘'staigājošais Ķīnas mūris’’- pieredzējušais Ji Jainilans, 24 gadus vecais Džo Čī un Vangs Džolins. Gaidāms, ka komanda būs favorīte A grupā. Ķīnas izlase aivadīja 7 pārbaudes spēles uzvarot trijās- pret Angolu (73:62), Horvātiju (89:73) un pret Puertoriko (78:72).


Foto: fiba.basketball.com

Prognozes:

Skatāmākā spēle: Polija-Venecuēla

Komandu rezultāti: 1. Ķīna, 2. Venecuēla, 3. Polija, 4. Kotdivuāra.