• Valters Spirģis

Pagājušās sezonas rekordisti - morāli sagrauti?

NHL sezona jau kādu laiku rit pilnā sparā, komandas ir nospēlējušas no trīspadsmit līdz astoņpadsmit spēlēm. Ir pārsteigumi labā un sliktā kontekstā. Viena no komandām, kas iesākusi sezonu negaidīti lēni ir Tampabejas "Lightning".

Ņikita Kučerovs un Andrejs Vasiļevskis. Foto: rawcharge.com

Tieši "Lightning" vienība pagājušajā sezonā lauza rekordus vienu pēc otra un aizvadīja iespaidīgu sezonu, lai neteiktu vairāk. Sešdesmit divas uzvaras astoņdesmit divās spēlēs runā pašas par sevi. Nevienai komandai nekad nav bijis vairāk vienas sezonas ietvaros. Komandas punktu līderis Ņikita Kučerovs guva 128 punktus regulārajā sezonā un šai komandai šķietami nebija vājo vietu.


Tālāk sekoja šokējošs zaudējums playoff pirmajā kārtā Elvja Merzļikina pārstāvētajai Kolumbusas "Blue Jackets" četrās spēlēs. Pēc šīs sērijas Tampa ir kļuvusi par citu komandu, kaut kas ir mainījies un spēle īsti vairs neiet. Ļoti iespējams, ka komanda vienkārši nav atguvusies pēc sāpīgā zaudējuma un joprojām ir šokēta.


Šajā sezonā Tampai pēc trīspadsmit spēlēm ir vien četrpadsmit punktu, kas turnīra tabulā nozīmē 22. vietu trīsdesmit vienas komandas konkurencē.


Mazākums

Spēle nevienādos sastāvos, it īpaši vairākums, bija "Lightning" firmas zīme pagājušajā sezonā. Tur nekas daudz nav mainījies, lielāka problēma pagaidām ir mazākums. Ja pērn Tampa mazākumā bija top-3 komanda līgā, tad šobrīd tā ir piektā sliktākā - 72,9% pretinieku vairākuma neitralizācija.


Vasiļevskis nesaņem palīdzību

Vēlviena problēma ir tas, cik daudz "Lightning" ļauj pretiniekiem izdarīt metienus pa saviem vārtiem. Jā, vārtos varbūt arī ir pērnās sezonas labākais vārtsargs Andrejs Vasiļevskis, taču vidēji ļaujot izdarīt pa saviem vārtiem 35 metienus spēlē (3. vājākais rādītājs) rezultāts nebūs diez ko labs.


Lielais pretinieku metienu skaits atspoguļojas arī vidēji ielaistajos vārtos spēlē - 3,62 ir piektais zemākais rādītājs līgā. Par spīti tam, ka vairumu spēļu vārtos aizvada Vasiļevskis.


Jādodas tuvāk vārtiem

Tampabejā nenoliedzami ir spēlētāji, kam ir labs metiens un var atļauties uzmest no palielākas distances, taču šobrīd komandas vidējais metienu attālums no vārtiem ir 11,76 metru. Dalīti otrs sliktākais rādītājs līgā. Ja izdotos palielināt metienu skaitu no tuvākas distances, tas palīdzētu atgūt pārliecību par saviem spēkiem, jo vārti nāk vieglāk no tuvāka attāluma, kas ir diezgan pašsaprotami - vārtsargam ir mazāk laika reaģēt.


Šobrīd uzbrukuma plānā netiek radīts daudz momentu, ja salīdzina ar citām līgas komandām, taču tiek realizēts pietiekami daudz. Nepalielinot vārtu gūšanas iespēju daudzumu un kvalitāti, Tampas sniegums varētu kristies vēl vairāk.


Protams, ir tikai novembris. Varbūt Tampabejai ir labāk iesākt šādi. Lēns starts varētu kalpot kā modinātājzvans, kas ļautu pamosties tuvāk izslēgšanas spēļu sākumam un uzņemt apgriezieus īstajā brīdī, nevis garantēt izslēgšanas vietu jau janvārī. Katrā ziņā, būs interesanti paskatīties, kā tālāk risināsies notikumi komandai.