• Valters Spirģis

OS kvalifikācija: kas var Latvijai pielikt kāju priekšā?

Pirms dažām dienām kļuva zināmas 2022. gada Olimpisko spēļu grupu ceturtās komandas. E grupā Latvijai, Francijai un Itālijai pievienojās Ungārija. Grupa uz papīra izskatās ņemama. Šoreiz neliels ieskats pretinieku komandās.

Foto: dinamoriga.lv

OS kvalifikācijas turnīra formāts ir pavisam vienkāršs. Četras komandas, viena apļa turnīrs, komanda, kas grupas ietvaros izcīna visvairāk punktu, brauc uz Olimpiskajām spēlēm.


Latvija savā grupā ir visaugstāk esošā komanda IIHF rangā. Pēc Latvijas (10. pozīcija) seko Francija (13.), Itālija (16.) un visbeidzot - Ungārija (21.) Gan pēc ranga, gan pēc komandu sasniegumiem starptautiskajos turnīros pēdējo gadu laikā var secināt, ka ir tikai likumsakarīgi, ka Latvija ir grupas favorīte.


Francija

Droši vien, ka tieši Francija būs Latvijas tiešais konkurents uz E grupas OS ceļazīmi, tā kā pagājušajās divās kvalifikācijās tās bija Vācijas un Kazahstānas valstsvienības un tieši ar Franciju gaidāma vissīvākā cīņa.


Par laimi Latvijai, Francijas sastāvs ir gados diezgan vecs, daudziem līderiem atrodoties tuvāk karjeras beigām. Piemēram, Kevinam Hekefilam ir jau 35, Florianam Hārdijam, Demienam Flerī - 34, Sašam Trejam - 32, Tedijam Dakostam - 33, bet viņa brālim Stefanam Dakostam ir 30 gadu. Latvijai šāda pretiniece ātruma ziņā viennozīmīgi būtu jānoskrien.


Francijai ir daži NHL hokejisti, taču ikdienā tie ir vairāk trešās, ceturtās maiņas spēlētāji - piemēram - uzbrucēji Pjērs Eduards Belmārs, Entuāns Rusels, kā arī aizsargs Havjērs Ulets. Rusels gan Francijas izlasē pret Latviju varētu spēlēt svarīgu lomu, kas būtu saistīta tieši ar rezultāta veidošanu.


Francijas izlases spēlētājs, kuram noteikti jāpievērš uzmanība, ir jaunais uzbrucējs Aleksandrs Tesjē, kurš spēlē Kolumbusas "Blue Jackets" kopā ar latviešu vārtsargiem Elvi Merzļikinu un Matīsu Kivlenieku. Tesjē ir tikai 20 gadu un viņam Kolumbusā ir bijusi diezgan ierobežota loma, Francijas izlasē viņam noteikti tiks uzticēts rūpēties par rezultāta veidošanu un ripas ievadīšanu uzbrukuma zonā. Tesjē šī ir pirmā pilnā sezona NHL, 36 mačos viņš ir ticis pie 13(6+7) punktiem.


Itālija

Pēdējā Latvijas un Itālijas duelī mūsējiem nācās krietni pasvīst. Itāļiem spīdēja vārtsargs Andreass Bernards, kurš atvairīja sešdesmit divus no sešdesmit pieciem metieniem. Lai arī latvieši uzvarēja ar 3:0, mačs bija pietiekami slidens un nervozs.


Itāļu sastāvā nav izteiktu līderu, ja nu vienīgi uzbrucējs Džulio Skandella un aizsargs Tomass Larkins. Tie ir uzvārdi, uz kuru pleciem gulsies liels minūšu skaits un vadoša loma komandā. Latvijas uzdevums mačā pret Itāliju būs pēc iespējas ātrāk atklāt rezultātu, lai varētu spēlēt savu spēli un likt itāļiem agresīvi doties uzbrukumā. Ja atkal uzdursimies Bernarda karjeras labākajam mačam, var neiet tik labi. Jācer, ka viņš nav Latvijas kriptonīts kā tas ir Gudļevska un Kanādas gadījumā. Vismaz nosacīti.


Itālijas lielākais trumpis būs saliedēta komandas spēle un maksmimali discpilinēta spēle, it īpaši aizsardzībā.


Ungārija

Grupas nomināli vājākā vienība - Ungārija - noteikti uzreiz jāizceļ pirmās maiņas centrs Janos Hari, kurš bija komandas labākais punktu guvējs OS kvalifikācijas cikla trešajā kārtā un lielā mērā pateicoties viņam Ungārijai izdevās kvalificēties noslēdzošajam ciklam. Hari ikdienā pārstāv Zalcburgas klubu Austrijas EBEL līgā un ir pamats domāt, ka lielā mērā Ungārijas rezultāti būs atkarīgi no viņa.


Pagājušās kvalifikācijas (Pekina 2018. gadā un Soči 2014. gadā) Latvijai noslēdzās ar mainīgiem panākumiem, taču abas kvalifikācijas bija ļoti sīvas un visu izšķīra viena spēle, vieni vārti, viens punkts. Lai arī tādas komandas kā Itālija un Ungārija ir vismaz vienu klasi zemākas par Latviju, nevienu pretinieku nevajadzētu novērtēt par zemu, likmes ir pārāk augstas. Latvijas hokejisti noteikti negrib palaist garām otras Olimpiskās spēles pēc kārtas.


E grupas kvalifikācijas turnīrs norisināsies šī gada Augusta beigās, Rīgā. Latvijas valstsvienībai varam novēlēt veiksmi, turnīrā piedalīties optimālā sastāvā un iepriecināt sevi, trenerus un pats galvenais - līdzjutējus.