• Kārlis Grundmanis

NHL - labākais sporta veids, sliktākā līga


Foto: Toronto Star

Es mīlu hokeju, man tas vienmēr ir šķitis pats aizraujošākais un interesantākais sporta veids. Ar nožēlu man jāsaka, ka pasaules vadošās hokeja līgas līmenis ir nožēlojami zems. Ne sportiskā ziņā, produkts uz ledus joprojām ir pietiekami skatāms spēlētāju meistarības un spēju dēļ, taču NHL liek spieķus paši savos ritņos.


Laikam vislabākais piemērs tam kā NHL paši sev traucē attīstīties uz citu Ziemeļamerikas sporta veidu fona ir nebeidzamie lokauti. Katru reizi, kad līgums ar NHL spēlētāju asociāciju beidzas, lokauts ir šķietami neizbēgams. Kāpēc tā?


NHL ir ļoti liela aiza starp spēlētāju un komandu īpašnieku vēlmēm. Īpašnieki piekāpties spēlētājiem nav varējuši nekad, kā rezultātā spēlētāji ilgus gadus nevarēja iegūt pensijas, saņēma zemas algas un spēlēja nožēlojamos apstākļos, ar ļoti nopietniem savainojumiem, ko komandas izvēlējās ignorēt. Apstākļu maiņa notika ilgu laiku, taču pirms dažām desmitgadēm tas sāka mainīties - apstākļi uzlabojās, strauji palielinājās algas, kas īpašniekus galīgi neiepriecināja. Viņi vēlējās ieviest algu griestus un sistēmu ar nosaukumu ''escrow'', kas noņemtu spēlētājiem daļu algas - dažos gados tas ir bijis līdz pat 13% - un noliktu tos fondā, kas varētu tikt izmantots līgas budžeta caurumu aizlāpīšanai, taču, ja caurumu nav, spēlētāji šo naudu atgūtu. 1994. gadā tieši šādi sākās pirmais NHL lokauts, vienošanās aizņēma ilgu laiku, sezonā tika nospēlētas tikai 48 spēles un algu griesti netika ieviesti.


2004. gadā šī problēma atkal bija aktuāla un nu šis strīds izdzēsa visu sezonu, taču īpašnieki panāca savu. Tas gan nozīmēja neapmierinātību no spēlētāju puses un atkal izdzēsa gandrīz pusi no 2012./2013. NHL sezonas. Tika panākti limiti līgumu summām un garumiem, tika prātīgāk uzmanīti algu griesti un nepamatoti straujā algu griestu celšanās tika piebremzēta.


Šobrīd viss norāda, ka 2020. gadā, kad beigsies patreizējā vienošanās, būs vēl viens lokauts, tieši sezonu pirms NHL paredzēts iekļaut 32. komandu. Tas ir svarīgi, jo NHL no tā iegūtu gandrīz miljardu dolāru. Tāpat 2021. gadā beigsies televīzijas līgums ASV ar NBC telekompāniju. Sliktākais, kas varētu notikt pirms šādu līgumu parakstīšanas ir lokauts.


Tāpat NHL joprojām neatzīst smadzeņu traumu gūšanas iespējmību hokejā un, ne tikai pienācīgi neizglīto spēlētājus par riskiem, spēlējot hokeju, bet arī, kad spēlētāji šīs traumas gūst, viņiem bieži vien netiek sniegta nepieciešamā palīdzība un netiek ierobežota viņu piedalīšanās mačos, būtiski apdraudot spēlētāju veselību un dzīvību.


Spēlētājiem, kuri visu dzīvi mokās ar CTE un citām smadzeņu traumām pēc karjeras beigām, ne centa netiek izmaksāts kompensācijās. Nesen NHL tiesājās ar desmitiem bijušo spēlētāju, pilnībā noliedzot smadzeņu bojājumu saistību ar hokeju.


Šobrīd notiek gatavošanās NHL draftam - dienai, kad komandas iegūst jaunos spēlētājus un tajā pašā laikā dienai, kad notiek visvairāk maiņas darījumu. Rakstot šo, līdz draftam ir pāris stundu un NHL joprojām nav paziņojuši algu griestus, traucējot komandu GM drarī savu darbu - kārtējā laika vilcināšana no NHL puses.


Arī noteikumus NHL nevar īsti savest kārtībā, tieši tāpat kā videoatkārtojumus. Tāpat, izslēgšanas spēlēs no zila gaisa parādās pilnīgi citi noteikumi - nereti momenti, kuri regulārajā sezonā spēlētājam nopelnītu noraidījumu, tiek speciāli laisti garām.


Es vienmēr esmu teicis, ka hokejs būs nepārspējams sporta veids, kad tas būs pabeigts. Noteikumu maiņas katru sezonu un, nereti sezonas laikā, noved līdz tam, ka pat kvēlākie hokeja fani nespēj sekot līdzi notiekošajam, kur nu vēl jauni fani, kuri tikko pieslēgušies hokejam un cenšas to izprast. Ja NHL reiz beigs likt spieķus paši savos riteņos, varbūt pienāks arī tāds brīdis, kad hokejs ieņems savu īsto vietu - blakus populārākajiem pasaules sporta veidiem.