• Tomass Tabaks

Miljonu naudas spēle - laipni lūgti NBA 2019 gada brīvo aģentu tirgū!

1.jūlijs ir tā diena, kad durvis vērs brīvo aģentu tirgus. Visas spekulācijas, piesastīšanas, spēlētāju ieslodzīšanas mājās (DeAndre Džordana situācija ar Clippers 2015.gadā) un piesaistošās ''billboard'' reklāmas Ņujorkā un Losandželosā tiks pielietotas, lai komandas tiktu pie iespējas parakstīt ''supermax'' līgumus ar līgas superzvaigznēm. Taču komandām ir jābūt gatavām arī šāvienam kājā...


Foto: thebiglead.com

2019. gada brīvo aģentu tirgus būs īpaši nežēlīgs. Burtiski trešdaļai komandu ir iespēja parakstīt līgumu ar vienu vai divām līgas zvaigznēm. Galvenās pretendentes gan tiek minētas tikai Bruklinas ''Nets'', Ņujorkas ''Knicks'' un Losandželosas ''Clippers'', kuru algu griesti ļauj parakstīt 2 maksimālos līgumus , kā arī pa vienam maksimālajam līgumam var vēl parakstīt Losandželosas ''Lakers'', Filadelfijas ''76ers'', Bostonas ''Celtics''. Ņemot kalkulatoru rokās, sarēķinām, ka galveno pretendentu skaits ir 6 komandas un iespējamais maksimālo līgumu skaits ir 9. Par līgas lielajām, spēli mainošajām zvaigznēm, kuras atrodas šī gada brīvo aģentu tirgū tiek saukti tikai 5-6 spēlētāji. Kevins Durants, Kairijs Irvings, Džimijs Batlers, Kavai Leonards un varam pie šī saraksta pieskaitīt Kleju Tompsonu un Kembu Volkeru. 9 vietas un 5-6 spēlētāji. Neapšaubāmi, kāda komanda ar milzīgiem plāniem paliks ar garu degunu.


Ļoti patika theringer.com basketbola apskatnieka Kevina O'Konera izteiktais, ka 2019.gada brīvo aģentu tirgus ir savdabīgi salīdzināms ar 2016. gada vasaru, kad komandas šķērdējas ar naudu, dodot to tādiem spēlētājiem, kuri nav komandas pirmās opcijas, nav pirmās zvaigznes un tagad ir tikai soliņa spēlētāji un ,ļoti iespējams, 2019/2020. gada sezonā netiks liela pie spēles laika. Bismaks Biombo, Džoakims Noa, Nikolā Batums, Čendlers Pārsons, Evans Tērners, Timofijs Mozgovs, Raiens Andersons un vēl ,un vēl aizmirstās ''zvaigznes''. Kādēļ teicu, ka tas ir labs salīdzinājums? Redz, 2016. gada tirgū liels jautājums bija, kur nonāks Kevins Durants (piezīme- viņš parakstīja līgumu ar ''73-9 Warriors'' komandu). 2019. gada tirgū ir liels jautājums, kurai komandai Kevins pievienosies? Taču šī nav galvenā sakarība. Lielākais risks komandām šajā vasarā ir neiegūt nevienu līgas zvaigzni un tajā pašā laikā iztērēt naudu uz ''B'' plāna zvaigznēm. Par ''B'' plāna zvaigznēm es saucu spēlētājus, kuri ir uzskatāmi par labiem spēlētājiem, lieliski ''robini betmenam'', taču nav maksimālā līguma vērti. Kā piemērus varu dēvēt Tobias Heriss, Nikola Vučevičs, Bojans Bogdanovičš, Nikola Mirotičš, Bruks Lopezs, Terijs Roužērs. Nesaku, ka šie spēlētāji ir salīdzināmi ar iepriekš nosauktajiem spēlētājiem no 2016.gada tirgus. Precizējot, risks ir vienlīdzīgs - pārmaksa spēlētājiem, kuri nav maksimālā līguma vērti. Kāda komanda paliekot bešā, ļoti iespējams, pārmaksās šiem spēlētājiem, jo labāk dabūt labu spēlētāju, nekā palikt tukšā pavisam.


Arī vairākām komandām situācija ir neizbēgami riskanta. ''Knicks'' vairs nav ko zaudēt. Ņujorka pirms mēneša bija potenciāli visizdevīgākajā situācijā - Lasvegasa vērtēja ''Knicks'' iespējas parakstīt līgumu ar Kevinu Durantu, kā vislielākās, Kairijs Īrvings potenciāli bija ieinteresēts doties uz Ņujorku, lai spēlētu ar Kevinu, iespēja, ka arī Kemba Volkers bija ieinteresēts spēlēt ''Big Apple'', atgriežoties nedaudz pagātnē, kad koledžas dienās ar Sirakjūzas universitāti spēlēja ''MSG'' arēnā. Nu tas ir apgājis pilnu apli un šķiet, ka Ņujorka var pat nedabūt nevienu no nosauktajām zvaigznēm. Ņujorka vienmēr ir sacījusi, ka būvē komandu caur draftu. Nupat tika nodraftēts jaunais talants R.J. Berets, taču grūti pagaidām secināt, cik labs būs viņa sniegums tuvākajos gados. Šis pieņēmums, ka komanda cenšās būvēt komandu ar jauniem talantiem, ir kodēts. Ņujorkai ir lieli plāni šovasar, komandas īpašnieks Džeims Dolans izteicies, ka viņi cer, ka spēs iegūt brīvos aģentus. ESPN ziņojis, ka ''Knicks'' un Ņuorleānas ''Pelicans'' spēka uzbrucējam Džūlijusam Rendlam ir abpusēja interese. ESPN vēl piemetinājis, ka Ņujorka centīsies komandā paturēt DeAndre Džordanu, kurš ir tuvs Kevina Duranta draugs. Interese vēl esot par Kevina šīsezonas komandas biedru Demarkusu Kazinsu un ''Celtics'' uzbrucēju Markusu Morisu. ''Knicks'' ir optimistiska, ka spēs sarīkot tikšanos ar Kevinu Durantu un arī Kavai Leonardu, taču lielākā NYK konkurente ir turpat, pārbraucot pāri Bruklinas tiltu.


Bruklinas ''Nets'' situācija ir pilnīgi pretēja Ņujorkas. Pirms pāris mēnešiem daudzi smīkņāja par ideju, ka kāds brīvais aģents apsvērtu ideju doties uz Bruklinu, lai spēlētu Kenija Atkinsona vadībā. Bruklinas komanda ir ļoti jauna komanda, ar spēlētājiem, kuri izraudzīti drafta 1. kārtas vidū vai par 2.kārtā. Šosezon ''Nets'' komandas līderis bija vien 23 gadus vecais DiAndželo Rasels, kurš palīdzēja komandai, pēc vairāku gadu tupēšanas Austrumu konferneces lejasgalā, iekļūt izslēgšanas spēlēs. Nesen gan ziņots, ka komanda ļaus DiAndželo doties uz citu komandu, jo gan Bruklinai, gan arī Kairijam Īrvingam ir abpusēja interese, lai šovasar noslēgtu līgumu. Ja ar to vēl nepietika - iespēja, ka Kevins un Kairijs spēlēs kopā Bruklinā, aug ar katru dienu arvien vairāk un vairāk. Tas iespējams izskaidrojams ar ''bardaku'' ''Knicks'' organizācijā. ''Nets'' klusi ir ieguvusi divas maksimālā līguma vietas, un tā ir to panākusi aizmainot Alanu Krēbu, kurš nopelnītu 18 milijonus dolāru nākamsezon, pret Toriānu Princu, nepagarinot līgumu ar ierobežoto brīvo aģentu DiAndželo Raselu, kā arī nepiedāvājot jaunu līgumu Ronde Holisam -Džefersonam. Šīs nelielās, klusās kustības Bruklinu ir ievirzījušas no melnā zirdziņa, par potenciālo spēkstaciju Ņujorkas apkārtnē.


Losandželosa vienmēr ir bijusi ļoti vilinošs brīvo aģentu mērķis. Liela pilsēta, liels tirgus. ''Lakers'' ,NBA pastāvēšanas laikā, vienmēr ir bijusi vilinoša savas dziļās vēstures un titulu dēļ. Tādas leģendas kā Džerijs Vests, Karīms Abduls Džabars, Īrvins (Magic) Džonsons, Vilts Čemberlens, Kobe Braients, Šakils O'Nīls un nu arī LeBrons Džeimss(ar leģendām varētu turpināt vēl ilgi) ir pārstāvējuši purpurzelta krāsas gadu gadiem. Nu ''Lakers'' titulētais mantojums ir nedaudz pierimis ar valdošo, atkal, ''bardaku'', komandas iekšienē. Šķiet, ka komandas īpašniecei Džīnijai Bassai apkārt bija pārāk daudz cilvēki ar lielu autoritāti ,un tas noveda pie nesaskaņām un ietekmes nesadalīšanas. ''Lakers'' netika izslēgšanas spēļu turnīrā, Madžiks Džonsons atkāpās no sava amata un norādīja un ''Lakers'' problēmām, Kurts Rembis vienkārši esot organizācijā rada nekārtības (piezīme- Rembis bija arī ''Knicks'' organizācijā) un nepietika ar to, ka viņš iesaisīja visā savu sievu Lindu Rembisu. Nu ''Lakers'' ir dabūjusi, ko vēlējās vairākus mēnēšus. Komanda ir ieguvusi Entoniju Deivsu maiņas darījumā, taču atdevusi gandrīz visus savus jaunos spēlētājus. ''Lakers'' tagad koncentrējas uz Kembas Valkera vai Džimija Batlera piesaisti un nofomēt vēl vienu lielo trijnieku LeBronam. ''Lakers'' izredzes var vērtēt kā ticamas, taču trešā lielā zvaigzne nozīmētu, ka ''Lakers'' būtu limitēta rezervistu spēlētāju piesaistei, tai būtu jācenšās pievilināt spēlētāji, kuri būti gatavi parakstīt minimālo līgumu ,un šie spēlētāji bieži vien ir veterāni, kas cenšas ar pēdējo mēģinājumu iegūt savu pirmo titulu. Taču nepiemirstam, ka Losandželosā ir 2 komandas un ''tā otrā'' komanda liekas nu daudz vilinošāka par ''Lakers''. Jā, ''Clippers''.


Kopš Stīvs Balmers un Džerijs Vests nākuši pie ''Clippers'' vadības, šie divi kungi ir parādījuši augstāko profesionalitāti. Komanda pilnībā izjauca ''Lob city'' ēru, taču tajā pašā laikā paturot labi spēlējošus spēlētājus. Ne velti saka, ka viss, kam Džerijs Vests piedur pirkstu, pārvēršas zeltā. To viņš apliecināja vadot ''Lakers'', ''Grizzlies'' un ''Warriors''. Komanda nepilnas sezonas laikā ir parbūvēta līdz nepazīšanai. Nu līdzīgi kā Ņujorkas pilsētas situācijā, ''tā otrā'' komanda izrādījusies daudz piesaistošāka nekā vēsturskais faktors. Runājot mazliet par brīvajaiem aģentiem, jau visu sezonu tiek runāts par to ,ka Kavai Leonards ir ieinterisēts pievienoties ''Clippers''. ''Clippers'' iespējas parakstīt līgumu ar Kavai ir samazinājušās līdz ar ''Raptors'' titulu. 2. jūlijā ''Clippers'' tiksies ar Kavai pārstāvjiem un viņu pašu, lai spriestu par piedāvājumu. Kavai jau iepriekš bija izteicies, ka nevēlās paraksīt līgumu ar ''Lakers'', jo nevēlās būt 3. plāna zvaigzne komandā. Kavai gan nav vienīgais, kurš būtu gatavs parakstīt līgumu ar '"Clippers", Adrians Vodžnarauskis (ESPN) ziņojis, ka Klejs Tompsons būtu ieinterisēts pievienoties ''Clippers'', ja ''Warriors'' nepiedāvās viņam maksimālo līgumu. Vodžnarauskis ziņojis arī, ka ''Clippers'' būtu gatava parakstīt līgumu ar pieredzējušo Alu Horforfu, kurš ir tā sauktais ''melnā darba'' darītājs. Kavai Leonards un Klejs Tompsons/Als Horfords veidotu lielisku aizsardzības tandēmu, ar nosacījumu, ka šie spēlētāji paraksta līgumu ar ''Clippers''. LAC mērķis šajā vasarā ir parakstīt divus maksimālos līgumus, kas uzreiz komandu padarītu par titula pretendentiem.


Vēl ātri vēlējos iezīmēt Džimija Batlera situāciju. ''The Athletic'' ziņo, ka ''Rockets'' un Džimijs tiksies Filadelfijā, lai pārrunāto iespējamo ''sign and trade''. Šādā gadījumā Batlers parakstītu maksimālo līgumu ar ''76ers', taču īsu brīdi pēc tam tiktu aizmainīts uz Hjūstonu un veidotu lielo trijnieku ar Džeimsu Hārdenu un Krisu Polu, neviens no šiem spēlētājiem netiks iesaistīts maiņas darījumā, kas arī ir mazticami. Hjūstonas ģenerālmenedžeris Darels Morijs ir diezgan pārliecināts, ka ''Rockets'' spēs pārliecināt Džimiju, kā arī ''Sixers'' komandu. Džimijs ir arī ''Lakers'' redzeslokā ,un ''Lakers'' tiek saukta kā par galveno pretendenti aizsarga iegūšanā. Domājams, ka arī Filadelfija Batleru viegli nelaidīs prom pēc tam, kad spēlētājs aizvadīja lielisku izslēgšanas spēlu turnīru.


NBA brīvo aģentu tirgus sāksies 1.jūlijā, taču līgumi tiks parakstīti tikai 7.jūlijā, tāpēc tas, ka komanda ar spēlētāju ir mustiski vienojusies, neko nenozīmē. Daži apskatnieki šo brīdi sauc par aizraujošāko visā sezonā. Deivids Oldridžš pat ir solījis, ka šī vasara NBA būs kas īpašs.


Starpcitu, vēlējos atbildēt uz diviem jautājumiem, kurus uzdevu pats sev šī raksta laikā:

Vai ir kādā iespēja, ka Kairijs Īrvings atgriezīsies ''Celtics''?

Atbilde: Nē.


Vai kāds zin, kas ir ''Lakers'' galvenais treneris?


...