• Kristers Vašils

Likmes pašas augstākās. Kurš kļūs par Pasaules čempionu pludmales volejbolā?

Updated: Aug 25, 2020

Palikušas tieši 3 dienas līdz Vācijas pilsētā Hamburgā sāksies svarīgākais turnīrs pludmales volejbolā šogad - Pasaules čempionāts. Latviju Hamburgā pārstāvēs trīs pāri - dāmu konkurencē Tīna Graudiņa un Anastasija Kravčenoka, vīru konkurencē Aleksandrs Samoilovs, Jānis Šmēdiņš un Mārtiņš Pļaviņš, Edgars Točs. Kuri kļūs par Pasaules čempioniem un iegūs automātisku ceļazīmi uz 2020. gada Olimpiskajām spēlēm Tokijā?Foto: https://www.alamy.com

Galvenās favorītes

Sieviešu konkurencē uz pirmo trīnieku, manā skatījumā, pavisam reāli pretendē 10 pāri. Šosezon sešos Pasaules kausa tūres četrzvaigžņu turnīros uzvaras izcīnījušas 5 dažādas komandas. Vienīgais pāris ar divām uzvarām ir šobrīd Pasaules rangā piektajā vietā esošajās brazīlietes Ana Patrícia un Rebecca Cavalcanti. Uz goda piedestālā kāpuši 12 dažādi pāri. Četri pjedestāļi šosezon ir jau pieminētajām Ana Patrícia un Rebecca Cavalcanti, trīs pjedestāļi ir pasaules ranga ceturās vietas īpašniecēm Artacho Del Solar un Taliqua Clancy no Austrālijas, bet divas reizes medaļas kaklā šosezon kārt izdevies brazīlietēm Agathai un Dudai, kuras rangā ieņem dalītu otro pozīciju. Interesanti, ka ranga līderēm Heather Bansley un Brandie Wilkerson šosezon ir tikai viens goda pjedestāls, kas apliecina lielo konkurenci pludmales volejbolā šobrīd. Vēl pie favorītēm jāpiemin Barbora Hermannova un Marketa Slukova, kuras ieņem dalītu otro vietu Pasaules rangā. Čehietes spēlēs vienā apakšgrupā ar mūsu vienīgajām dāmām šajā turnīrā - Anastasiju Kravčenoku un Tīnu Graudiņu. Tāpat pie favorītēm jāmin 2016. gada olimpisko spēļu bronzas medaļas ieguvējas April Ross un Kerri Walsh Jennings, kuras gan neturpina sadarbību. April Ross pēdējās divas sezonas spēlē pārī ar Alixu Klinemanu. Viņām šosezon visos turnīros izdevies iekļūt labāko pieciniekā. Turpretī Kerri Walsh Jennings aizvada pirmo pilno sezonu ar savu pārinieci Brooke Swaet. Arī viņām šī sezona ir ļoti veiksmiga un stabila.

Mūsu dāmu izredzes.

Neskatoties uz nesaskaņām un neskaidrību sezonas sākumā, mūsu labākais dāmu pludmales volejbola pāris Anastasija Kravčenoka un Tīna Graudiņa aizvada itin veiksmīgu sezonu. Mūsējām šosezon tikai vienreiz nav izdevies izkļūt no grupas Pasaules kausa tūres četrzvaigžņu turnīros. Labākais rezultāts izcīnīts Ķīnas četrzvaigžņu turnīrā, kur mūsējām devītā vieta. Jāsaka, ka reālākais mērķis mūsu dāmām pasaules čempionātā arī būs izkļūšana no grupas. Tīna ar Anastasiju, kuras šobrīd Pasaules rangā ieņem 27. pozīciju, spēlēs B apakšgrupā, kurā sacentīsies ar jau pieminētajām čehietēm Hermannovu un Slukovu, polietēm Wojtasiku un Kocioleku, kuras rangā ir 20. vietā, un grupas pastarītēm vācietēm Körtzingeri un Schneideri, kuras šosezon spēlējušas vien divu un trīs zvaigžņu turnīros un Pasaules rangā ieņem vien 137. vietu.

Galvenie favorīti vīru turnīrā.

Ja sieviešu turnīrā noteikt galvenās favorītes uz uzvaru ir itin grūti, tad vīru konkurencē situācija ir mazliet citādāka. Par galvenajiem favorītiem uz uzvaru un automātisku ceļazīmi uz nākamajām olimpiskajām spēlēm uzskatāmi pasaules ranga līderi, jaunie norvēģu vikingi - Anders Mols un Christians Sørums. Gados jaunie volejbolisti šosezon uzvarējuši trijos no septiņiem četrzvaigžņu posmiem un vēl reizi izcīnījuši otro vietu. Jāpiemin, ka šie četri piedestāli izcīnīti tieši pēdējos četros posmos, kas pierāda to, cik labā formā ir atlētiskie norvēģu vikingi. Lai arī pēdējos četros turnīros Mols ar Sørumu demonstrē tiešām lielisku sniegumu ir vairākas komandas, kas varētu aizlikt norvēģiem kāju priekšā un cīnīties par augstākajām vietām. Septiņos četrzvaigžņu turnīros uz goda pjedestāla kāpuši četrpadsmit dažādi pāri. Kā vienus no galvenajiem norvēģu konkurentiem var minēt brazīļus - Evandro Junior un Bruno Schmidt. Labākais servētājs pasaulē šobrīd Evando ar vienu no pieredzējušākajiem un titulētākajiem volejbolistiem Bruno Schmidtu kopā aizvada pirmo sezonu. No turnīra uz turnīru viņi ir uzlabojuši savu sniegumu un rezultātus. Ja pirmajā un otrajā četrzvaigžņu turnīrā viņiem vien 17. vietas, tad pēdēja turnīrā pirms pasaules čempionāta viņiem uzvara un finālā apspēlēti jau slavētie norvēģu vikingi. Vēl noteikti jāpiemin pasaules rangā otrajā vietā esošie poļi Bryls un Fijaleks. Viņi šosezon spēlējuši piecos turnīros un divas reizes kāpuši uz goda pjedestāla, taču pirmo pakāpienu viņiem vēl nav izdevies sasiegt. Vienīgo reizi, kad viņiem izdevās iekļūt finālā, viņi sīvā cīņā zaudēja tieši Molam un Sørumam ar 0-2 (19:21 un 26:28). Vēl uzmanība jāpievērš labākajam krievu pārim šobrīd - Olegam Stoyanovskim un Viacheslavam Krasilnikovam. Pasaules rangā uz doto brīdi viņi ieņem trešo vietu. Šosezon viņiem divi pjedestāli un abas reizes viņi kāpuši uz augstākā pakāpiena. Tāpat uz augstām vietām tēmēs pieredzējušie spāņi Herrera un Gavira, atlētiskie holandieši Alexanders Brouwers un Roberts Meeuwsens, pieredzējušie, titulētie un šosezon traumu vajātie amerikāņi Phils Dalhausers un Nicks Lucena kā arī 2016. gada olimpisko spēļu sudraba medaļas ieguvēji no Itālijas - Paolo Nicolai un Daniele Lupo.

Ko sagaidīt no mūsu vīriem?

Aleksandrs Samoilovs un Jānis Šmēdiņš

Pasaules rangā 4. vietā esošie Samoilovs un Šmēdiņš aizvada visai neveiksmīgu un saraustītu sezonu, tā pa īstam nespējot noķert savu spēli. Viņiem nereizi nav izdevies kāpt uz goda pjedestāla šosezon un tikai trīs reizes izdevies iekļūt labāko desminiekā. Tā pat viņiem arī divas 17. vietas un reizi pat turnīrs noslēgts 25. vietā. Šie nav rezultāti, kurus mēs no viņiem sagaidām pasaules čempionātā... Jānis ar Sašu ielozēti vienā no nomināli vājākajām grupām, taču tas nebūt negarantē vieglas spēles. Mūsējie spēlēs grupā ar komandām, kas jau spējušas mūsējiem sagādāt galvas sāpes, taču, ja mūsējie cer uz labu rezultātu, grupā jāuzvar visas trīs spēles. Aleksandram un Jānim grupā ielozēti visai neērtie kanādieši Pedlow/Schachter, kuri rangā ieņem 17. vietu, šveicieši Heidrich/Gerson un maz pazīstamie kubieši Zavala/Lammel, kuri rangā ir vien 145. vietā. Viss ir mūsu vīru pašu rokās un šī ir iespēja atkal pierādīt, ka mūsējie ir vieni no labākajiem pludmales volejbolistiem pasaulē.

Mārtiņš Pļaviņš un Edgars Točs.

Manā skatījumā, šobrīd stabilākais latviešu pāris. Šosezon no pieciem turnīriem trīs 9. vietas un pa vienai 5. un 17. vietai. Paši vairākkārt pēc turnīriem ir izteikušies, ka ir kur pielikt un var spēlēt vēl labāk. Tas priecē, ka ir vēl, kur augt un tas paver visas iespējas labi nostartēt sezonas svarīgākajā turnīrā. Mārtiņš ar Edgaru spēlēs B apakšgrupā, kur pretī stāsies jau pieminētie poļi Michals Bryls un Grzegorzs Fijaleks, kurus mūsējiem nebija izdevies uzveikt, taču pēdējā četrzvaigžņu turnīrā pirms Pasaules čempionāta mūsējie astotdaļfinālā ar 2-0 (23:21 un 21:18) apsēlēja spēcīgos poļus. Vēl grupu turnīrā mūsējie spēlēs ar šobrīd otro spēcīgāko vācu pludmales volejbola pāri Yannicku Harmsu un Philippu Arne Bergmannu, kuri rangā ir 28. vietā un kuriem šosezon labākais rezultāts četrzvaigžņu turnīros ir 17. vieta. Tā pat B apakšgrupā spēlēs arī marokāņi Abicha/Elgraoui, kuri pasaules rangā ir 336. vietā un ceļa zīmi uz Hamburgu nopelnīja uzvarot Āfrikas valstu BVB kausā.


Pasaules čempionāta pirmajā dienā, 28.jūnijā, pirmās spēles aizvadīs mūsu dāmas Anastasija Kravčenoka un Tīna Graudiņa kuras spēkosies ar polietēm Wojtasiku un Kocioleku, kā arī Mārtiņš Pļaviņš un Edgars Točs, kuriem pretī stāsies vācieši Yannick Harms un Philipp Arne Bergmann. Aleksandrs Samoilovs un Jānis Šmēdiņš turnīru sāks dienu vēlāk, kad viņiem būs jāspēkojas ar grupas pastarīšiem, kubieši Zavala/Lammel.