• Ernests Voļskis

Latvietis par līgumu “NCAA” un iespēju kandidēt ASV U20 izlasē

Updated: Aug 25, 2020

Zintis Grants Kākulis kļuvis par pirmo Latvijā iesākušo lakrosa spēlētāju, kas ticis “NCAA”(Nacionālā sporta koledžu asociācija) 3.divīzijā un iekļauts ASV U20 izlases kandidātos. Vairāk par visu mums pastāstīja pats Zintis, kurš pagājušā vasarā pārstāvēja Latvijas U19 izlasi Eiropas čempionātā.

Zintis Grants Kākulis. Foto: https://www.instagram.com/zintiskakulis62/


Zinti, kāpēc no visiem sporta veidiem lakross?

Man ļoti daudz draugi no ASV, kurus es pazīstu, tajā laikā spēlēja Lakrosu. Gribot izlikties kruts viņu priekšā, es arī nopirku nūju, ko atvedot atpakaļ uz Latviju varētu lietot. Pēc kāda laika es sapratu, ka nav vērts nūjai vienkārši stāvēt apkārt vācot putekļus un zirnekļu tīklus. Tā es arī sāku meklēt informāciju par lakrosa klubiem Latvijā pie kuriem varētu trenēties.

Cik populārs tavuprāt lakross ir Latvijā?

Manuprāt lakross nav populārs Latvijā. Es domāju, ka īstais iemesls, kāpēc lakross vēl nemaz nav tik populārs Latvijā, jo pietiekami daudz cilvēku nezin neko par lakrosu. Ja cilvēki saprastu, ka lakross ir tik pat agresīvs un ātrs kā hokejs vai futbols, tad manuprāt cilvēkiem patiktu šis sporta veids. Tā problēma Latvijā ar lakrosu ir tāda, ka lakross nav informācijas ziņā diezgan izplatīt, kā arī ir diezgan dārgs sporta veids ar visu ekipējumu.

Pēc 11.klases tu pārcēlies uz ASV, kāpēc tā?

Bija vairāki iemesli. Viena no lietām bija tāda, ka man tēvs atrada darbu Nīderlandē. Man bija problēmas ar iestāšanos skolā Nīderlandē, jo parastajās skolās bija vajadzīga holandiešu valoda, toties internacionālās skolas bija ļoti dārgas. Ņemot vērā faktu, ka man ir dubultpilsonība (Latvijas un ASV), mēs ar ģimeni izlēmām, ka man vienkāršāk būtu atgriezties ASV. Sākumā man bija doma doties uz ASV apmaiņas programmā, bet beigās iznāca palikt. Otrs došanās uz ASV iemesls bija tieši spēlēt lakrosu, jo pēc Eiropas čempionāta pagājušajā vasarā, man pienāca pirmais piedāvājums no ASV skautiem. Pēc tam es sapratu, ka tā ir iespēja , ka es varētu spēlēt ASV koledžā lakrosu.

Pastāsti, kā ir pārstāvēt Latvijas izlasi Eiropas čempionātā?

Tā bija vienreizēja iespēja. Man liekas katras valsts pārstāvis kādā konkrētā sporta veidā tā teiks. Tas bija fenomenāli, neatkarīgi no tā, kā mums izdevās. Mēs varējām būt daļa no kaut kā lielāka un pārstāvēt Latvijas valsti kopā ar cilvēkiem, gan no Latvijas, gan arī Amerikas latviešiem, kas bija ieradušies. Bija prieks ar Amerikas latviešiem iepazīties, redzēt kā šī lakrosa ģimene un mūsu pašu Latvijas ģimene, ir lielāka par mūsu valsts robežām. Pats jaukākais jau bija mūsu formas, ar sarkanajām ķiverēm, trīs zvaigznēm un visiem skaistajiem Latvijas rakstiem(smejas).

Eiropas U19 čempionāts. Foto: https://shutterlax.com


Lielākās atšķirības Latvijas un ASV lakrosā?

Protams tas ko manīsim ASV lakrosā būs cita popularitāte un līmenis kādā viņi spēlē. Tur ir daudzi tādi, kas jau piedzimuši ar lakrosa nūju rokā un spēlē visu savu dzīvi. Treniņu process ir savādāks un treneriem ir cita mentalitāte un pieeja ar kādu viņi trenē. Ir ļoti daudz profesionālu līgu, gandrīz katrai koledžai ASV ir sava lakrosa komanda, trijās dažādās divīzijās. Nemaz nerunājot par pamatskolām un vidusskolām, kurām ir 70 cilvēki pa komandu, finansējums līdz ausīm un skatītāji no visām malām. Visi šeit ASV zina kas ir lakross, jo tas ir viens no senākajiem sportiem pasaulē, ko iesāka Ziemeļamerikas indiāņi. Atgriežoties pie Latvijas ir baigi forši, ka netkarīgi no spēles līmeņa var palīdzēt viens otram augt un paplašināt sporta veida popularitāti. Tas pats arī Eiropā, kad valstī labākajā gadījumā ir divas lakrosa komandas. Pats labākais tajā visā ir, ka visi viens otru pazīst, apkārt ir kā viena liela ģimene. Es zinu cilvēkus, kas spēlē lakrosu Vācijā un Čehijā. Pasaule ir tik maza dažkārt, ka pirmo reizi atgriežoties Amerikā lai spēlētu lakrosu, klubā kurā tikko tiku atlasīts un nevienu nepazinu, izradījās, ka bija puisis no Īrijas izlases pret kuru, nezinot, spēlēju Eiropas čempionātā pērnā vasarā.

Kluba komandā pagājušajā sezonā.


Kā tu nonāci starp ASV U20 “BOX” lakrosa izlases kandidātiem?

Šis ir patiesībā ļoti interesants stāsts. Nekad nebiju gaidījis, vai arī pat mēģinājis to izdarīt, bet sanāca tā, ka ASV U20 izlase gatavojās Pasaules čempionātam šovasar. Tas visticamāk tiks atcelts dēļ vīrusa. Respektīvi ASV U20 izlase taisīja tādas lielas nometnes, katrā lielā štatā, kur tieši “BOX” lakross ir izplatīts. Starp šiem lielajiem štatiem bija arī Illinoja (kur es dzīvoju). Ņemot vērā, ka es labi spēlēju ļoti zināmā klubā, es tiku uzaicināts uz izlases nometni, kur tiku līdz atlases otrajai kārtai. Kaut arī nesanāca tikt tālāk atlasē, es biju priecīgs par to, ka es tiku pat caur pirmajām divām. It īpaši ņemot vērā faktu, ka es tikai trīs gadus trenējos lakrosā.


*Box lakross ir lakrosa paveids, kas tiek spēlēts uz cieta seguma, hokeja laukuma lielumā ar bortiem. Noteikumi un ekipējums ir arī atšķirīgi, jo sporta veids ir daudz agresīvāks.

Zintis pirmais no kreisās.


Pastāsti par “NCAA” un savu jauno universitāti?

Visā ASV ir tūkstošiem universitāšu. “NCAA” ir galvenā organizācija, kas ir atbildīga par visiem koledžu sporta veidiem, kopumā ir trīs “NCAA” divīzijas. Universitāte komanda kurai parakstīju līgumu spēlēt piederAlmas koledžai. Kā jau pirmīt minēju ASV ir tūkstošiem universitāšu kas sākas no mazām privātām skolām līdz pat lielākajām štata koledžām, ko finansē lielākās valdības. Par cik Alma skaitās privātā universitāte, gadā maksātu ap 50 tūkstošiem, bet pateicoties lakrosam un manām akadēmiskajām zināšanām, viņi man iedeva pilnu stipendiju, tas ir arī iemesls, kādēļ izvēlējos tieši Almu no visiem saviem padsmit koledžas skautu piedāvājumiem.


Hokejistiem sapnis ir NHL, basketbolistiem tas ir NBA, par ko lakrosisti sapņo?

Ļoti interesanti, ka pirms neilga laika “MLL” (Major league lacrosse) bija profesionāla līga, bet tad daudzi šīs līgas sportisti nesaņēma pilnu atalgojumu un daudziem spēlētājiem nācās spēlēt ar papildus darbu. Tas noveda pie tā, ka viens no Pasaules labākajiem lakrosa spēlētājiem Pols Reibls, atteicās spēlēt šajā līgā un izveidoja pats savējo “PLL” (Premier Lacrosse league). Šī līga jau gadu darbojas un var teikt, ka profesionālais lakross ir piedzīvojis pārmaiņas. Spēlētājiem labi tiek maksāts, līgai ir ļoti labi sponsori, spēles ir pārraidītas lielos TV kanālos, piemēram kā “NBC”, “ESPN” u.t.t. Var teikt šī līga “PLL” ir jaunākais mērķis visiem lakrosa spēlētājiem, tā skaitās pati labākā lakrosa līga šobrīd pasaulē. Protams arī ir “BOX” lakrosa līga “NLL” (National Lacrosse league”). Labākais, ka var spēlēt abās līgās vienlaicīgi. Varu teikt, ka populārākais šobrīd paliks Koledžas Lakross “NCAA”, jo daudzi pēc koledžas negrib ar to nodarboties profesionāli, ejot akadēmisko ceļu. Protams pārstāvēt Nacionālo izlasi ir vispatīkamāk, rodot sevī patriotisma sajūtas.

Pēc diviem gadiem Pasaules Kauss norisināsies ASV, Kalifornijā, tu redzi Latvijas izlasi un pats sevi šajā turnīrā?

Loģiski, ka redzu Latvijas izlasi piedaloties. Tikko vēl pagājušā gada Pasaules Kausā Latvijas izlase izcīnīja19. vietu no 46 pasaules valstīm. Mēs pirms tam jau esam piedalījušies visos lielākajos turnīros. Pieaugušo izlase ir ļoti spēcīga. Mēs Eiropā esam 6.vietā, tā kā es varu sacīt, ka es redzu Latviju atkal piedaloties. Manuprāt tagad tikai jātiecas uz to, ka es varētu tikt pieaugušo izlasē, it īpaši pēc tā, ka nākamos 4 gadus intensīvi spēlēšu augstskolā. Vēl viens būtisks jautājums ir par lakrosu plānoto pievienošanu tuvāko gadu olimpiskajās spēlēs. Tas, manuprāt, ir visu sportistu lielākais sapnis. Un, ja vēl man būtu iespēja to darīt tikai ar 4-5 gadu pieredzi, tas būtu neiedomājami.

Ar vārtsargu Aleksandru Konradi un aizsardzības treneri Aleksi Kerno


Tavs novēlējums jaunajiem lakrosa spēlētājiem Latvijā, kas tikko ir sākuši spēlēt lakrosu?

Ticēt sapņiem un neiespringt par nākotnes plāniem, jo es pats var to apgalvot. Kad sāku spēlēt lakrosu, domāju tikai par to, cik forši ir pavadīt brīvo laiku, bet skatoties uz to šodien, es došos uz koledžu spēlēt lakrosu, man maksās par to un “Adidas” sponsorēs. Galvenais ir turpināt darīt to, ko tu dari un kas tev pašam patīk, nevis tāpēc, ka tu gribi lielus sasniegumus šajā sporta veidā, jo nākotne ir nepareģojama. Bet trenējies katru dienu ar cerību, ka kādu dienu pienāks labāki laiki lakrosam Latvijā.