• Valters Spirģis

Kuri latvieši šosezon pārsteigs NHL?

Pagājuši 8 gadi kopš pēdējās reizes, kad pasaules spēcīgākajā hokeja līgā redzējām 4 latviešu hokejistus vienas sezonas laikā. Tie bija Kārlis Skrastiņš, Artūrs Kulda, Oskars Bārtulis un Raitis Ivanāns. Gadiem ejot, skaits palicis tikai mazāks. Šis gads solās būt ražens, jo jau 6 latviešiem ir līgumi ar NHL klubiem un sezona vēl ir salīdzinoši tālu, kas nozīmē, ka skaits vēl var paspēt pieaugt.


Zemgus Girgensons. Foto: oleantimesherald.com

Zemgus Girgensons (Bufalo "Sabres")

Draftēts 2012. gadā, 1. raundā ar kopējo 14. numuru

Statistika: 420 spēlēs 119 punkti (49+70)

No visiem aktīvajiem NHL latviešiem, Zemgus aiz okeāna atrodas visilgāk - šī būs jau septītā sezona Bufalo. Var diezgan droši teikt, ka Zemgus līdz šim nav sasniedzis potenciālu, kādu Bufalo viņā saskatīja, draftējot pirmajā raundā. Nevienā sezonā nav pārsniegts 30 punktu slieksnis. Lai arī Girgensonam vēl ir tikai 25 gadi, pastāv visas iespējas augt un progresēt, it īpaši, ja rezultativitāte līgā turpinās augt. Pagaidām gan nekas par to neliecina, taču latvietim joprojām atradīsies vieta "Sabres" trešajā vai ceturtajā maiņā. Šajā starpsezonā Girgensons noslēdza jaunu līgumu ar "Sabres" uz vienu gadu, kas nozīmē, ka atkal būs jāspēlē "par līgumu".


Rūdolfs Balcers. Foto: nhl.com/senators

Rūdolfs Balcers (Otavas "Senators")

Draftēts 2015. gadā, 5. raundā ar kopējo 142. numuru

Statistika: 36 spēlēs 14 punkti (5+9)

Pēc tam, kad Rūdolfs ļoti labi sevi parādīja 2018. gada pasaules čempionātā, bija skaidrs, ka nākamais solis būs ielauzties NHL. Tajā pašā starpsezonā, Balcers no Sanhosē "Sharks" vienības tika aizmainīts uz Otavas "Senators". Otavas sastāvs jau tobrīd bija diezgan plāns, un situācija Otavā viennozīmīgi latvietim bija pateicīgāka, nekā Sanhosē, lai izdotos ātrāk debitēt NHL. Sezonu viņš iesāka "Senators" fārmklubā, taču pēc laika izpelnījās izsaukumu uz galveno komandu, kur arī izdevās uzkavēties. Gaidāmajā sezonā Rūdolfam vajadzētu atrasties vieta pamatsastāvā un ir visas iespējas aizvadīt pilnu sezonu senatoros.


Teodors Bļugers. Foto: dkpittsburghsports.com

Teodors Bļugers (Pitsburgas "Penguins")

Draftēts 2012. gadā, 2. raundā ar kopējo 52. numuru

Statistika: 28 spēlēs 10 punkti (6+4)

Bļugeram šī būs pirmā pilnā sezona pingvīnos. Mērķis, protams, būs spēlēt trešajā maiņā, ja komandas zvaigznes Jevgēņijs Malkins un Sidnijs Krosbijs būs veseli. Sezonas sākumā 4. maiņa izskatās pēc reālāka scenārija, ja Bļugers netiks iespēlēts malējā uzbrucēja pozīcijā.


Elvis Merzļikins. Foto: nhl.com/bluejackets

Elvis Merzļikins (Kolumbusas "Blue Jackets")

Draftēts 2014. gadā, 3. raundā ar kopējo 76. numuru

Statistika: NHL nav debitējis

Merzļikina situācija ir interesanta. Elvis jau vairākkārt izteicies, ka dosies uz NHL tikai tad, kad varēs būt tur pirmais vārtsargs. Šobrīd viņam ir iespēja par tādu kļūt. Viņa konkurents vārtos ir soms Jonass Korpisalo, kurš Bobrovska ēnā ir bijis jau 4 gadus un viņam dotajās spēlēs nav izdevies pierādīt kā vārtsargu, kas varētu būt NHL līmeņa pirmais numurs. Šobrīd vairs nav jākonkurē ar Bobrovski, tādēļ būs interesanti paskatīties, kā abi vārtsargi sadalīs spēles savā starpā. Starp latviešiem, Merzļikina loma Kolumbusā varētu būt sezonas lielākā intriga.


Rodrigo Ābols. Foto: orebrohockey.com

Rodrigo Ābols (Floridas "Panthers")

Draftēts 2016. gadā, 7. raundā ar kopējo 184. numuru

Statistika: NHL nav debitējis

Augumā raženajam uzbrucējam traumas dēļ pāragri beidzās šī gada pasaules čempionāts, taču tas netraucēja tikt pie līguma ar NHL komandu. Ja līdz sezonas sākumam nekas nemainīsies, Rodrigo sezonu iesāks Floridas fārmklubā. "Panthers" pamatsastāva labākie centra uzbrucēji ir aizsardzības uzbrucējs Aleksandrs Barkovs, kurš šosezon eksplodēja ar 96(35+61) punktiem un Vincents Tročeks, kurš neaizvadīja to labāko sezonu, bet joprojām būs 2. maiņas centrs. Tālāk seko pāris somi un ziemeļamerikāņi, kas varētu būt priekšā Rodrigo, taču sezonas laikā viss var pamainīties, it īpaši, ja vairumu 3. un 4. maiņu spēlētājus var iespēlēt arī flangos.


Kristiāns Rubīns. Foto: marlies.ca

Kristiāns Rubīns (Toronto "Maple leafs")

Draftēts -

Statistika: NHL nav debitējis

Toronto aizsardzības sastāvs šajā starpsezonā ir ļoti mainījies, taču tās dziļums komandas sistēmā ir ļoti cienījams. Lielāko daļu pagājušās sezonas Rubīns aizvadīja ECHL (Rietumkrasta hokeja līga), sezonas beigu daļā pakāpjoties uz AHL. Šosezon mērķis būs nostiprināties "Maple leafs" AHL komandā "Marlies" un debija pamatkomandā neizskatās reāla, jo, arī traumu rezultātā, Kristiānam priekšā ir pārāk daudz labu aizsargu. Labā ziņa: uz doto brīdi tikai 1 Toronto NHL komandas aizsargam ir līgums arī uz aiznākamo sezonu. Būs grūti pagarināt līgumus ar visiem aizsargiem algu griestu dēļ, tapēc tam vajadzētu pietuvināt Kristiānu debijai lielajā komandā.


Kārlis Čukste. Foto: gobobcats.com

Kārlis Čukste (Sanhosē "Sharks")

Draftēts 2015. gadā, 5. raundā ar kopējo 130. numuru

Statistika: NHL nav debitējis

Sanhosē šobrīd ir 3 augsta līmeņa aizsargi ar ilgtermiņa līgumiem, visi 7+ miljonu ASV dolāru gadā apmērā. Šāda situācija nav nevienā citā NHL komandā. Pārējiem aizsargiem pēc sezonas beigsies līgums un tur varētu rasties problēmas līgumu parakstīšanā. Kārlim šī būs ceturtā un pēdējā sezona NCAA (koledžu hokejs), šobrīd izskatās, ka plānos ir pabeigt mācības, taču tas neizslēdz varbūtību, ka sezonas beigās varētu tikt parakstīts līgums ar "Sharks", kā tas nereti notiek ar NCAA hokejistiem pēdējā mācību gadā. Čukste ir viens no Kvīnipiakas universitātes labākajiem aizsargiem, kurš ir komandas līderis bloķētajos metienos, kā arī palīdz veidot rezultātu uzbrukumā un tuvākajos gados varētu kļūt par Sanhosē pamatsastāva neatņemamu sastāvdaļu.


Artūrs Šilovs. Foto: thecanuckway.com

Artūrs Šilovs (Vankūveras "Canucks")

Draftēts 2019. gadā, 6. raundā ar kopējo 156. numuru

Statistika: NHL nav debitējis

Jaunais vārtsargs pirms U-18 pasaules čempionāta neesot nemaz bijis starp šī gada drafta kandidātiem, taču 6. raunda sākumā, priecīga ziņa Latvijas hokeja līdzjutējiem - hokejistu izvēlējusies Vankūveras "Canucks" komanda. Vankūverai vēl pāris gadus ir divi solīdi vārtsargi pamatkomandā, tādēļ iespēja, ka Šilovs uzspēlēs NHL ir salīdzinoši niecīga. Jau pirms sezonas Šilovs piedalījās komandas treniņnometnē, taču tika no tās atskaitīts.


Kristofers Bindulis. Foto: russianmachineneverbreaks.com

Kristofers Bindulis (Vašingtonas "Capitals")

Draftēts -

Statistika: NHL nav debitējis

23 gadus jaunais aizsargs nav draftēts NHL, taču tas neliedza noslēgt līgumu ar pagājušogad Stenlija kausu ieguvušo Vašingtonas "Capitals" komandu. Vašingtonas NHL komandā ir labs aizsargu kodols, tāpat arī sistēmā kopumā ir daži aizsargi, kas varētu būt tuvāk NHL par Kristoferu. Šosezon debija NHL neizskatās ticama, taču būs patīkami, ja Kristoferam izdotos aizvadīt veiksmīgu sezonu AHL un progresēt, lai Vašingtonas sistēmas aizsargu rangā treneru acīs viņam izdotos pakāpties.