• Valters Spirģis

Kolumbusas hokejisti liek Merzļikinam strādāt smagāk nekā Korpisalo

Šis noteikti nebija NHL karjeras sākums, kādu gaidīja Elvis Merzļikins. Ir decembra vidus. Gads tuvojas beigām, taču latviešu vārtsargam joprojām nav neviena uzvara pasaules spēcīgākajā hokeja līgā. Kas pie vainas? Aizsardzība viņam priekšā? Komandas treneris Džons Tortorella? Varbūt pats Elvis?

Foto: Zuma Press/Scanpix/LETA

Kolumbusa nenoliedzami spēlē labāk, kad vārtu drošība tiek uzticēta Merzļikina komandas biedram Jonasam Korpisalo. Tas ir viens no faktoriem, kādēļ Elvim sezona NHL nav izvērtusies veiksmīga.


Varam salīdzināt statistiku. Grozies, kā gribi, taču dažos no galvenajiem rādītājiem komanda vienkārši spēlē labāku aizsardzību, kad Elvis nespēlē.


Gūtie vārti uz 60 minūtēm: ar Merzļikinu vārtos Kolumbusa gūst vien 1,9 vārtus katrās 60 spēles minūtēs, kas ir zemākais rādītājs visā līgā starp vārtsargiem, kam šosezon ir trīs vai vairāk spēles. Korpisalo saņem 2,61 vārtu atbalstu katrās 60 minūtēs, kas ir vairāk kā par 0,5 vārtiem labāks rādītājs, taču joprojām ir ļoti vājš atbalsts, lai jebkuram vārtsargam šajā līgā dotu iespēju pacīnīties par uzvaru no spēles uz spēli. Var secināt, ka Merzļikinam vairāk jāmet pa pretinieku vārtiem (joks).


Vidējā metiena distance: pa Merzļikina vārtiem vidējais metiens lido no 10,93 metru attāluma, taču, kad vārtos ir Korpisalo, distance ir vien 11,48 metri. Starpība ir vairāk kā pusmetrs. Tas varētu nešķist daudz, taču pa vidu Kolumbusas vārtsargu rādītājiem ir veseli 30 vārtsargi. Metiena distance ir svarīgs rādītajs, jo tas parāda, cik bīstami ir metieni. Jo tuvāka distance līdz vārtiem, jo mazāk laika vārtsargam ir noreaģēt un to atvairīt.


Metieni pa vārtiem uz 60 minūtēm: ne tikai pēc metienu kvalitātes, bet arī pēc to skaita nedaudz vieglāks darbs līdz šim ir bijis Korpisalo, pa kura vārtiem ik 60 minūšu tiek izdarīti precīzi 29 metieni, Elvim nācies rēķināties ar 30,71 metieniem.


Iemesls tam, ka ar Merzļikinu vārtos komanda spēlē vājāk, varētu būt tas, ka laukuma spēlētāji vēl nav pieraduši pie latvieša spēles stila, tapēc biežāk rodas nelielas kļūdas komunikācijā, aizsargi mēdz vairāk kļūdīties pozicionāli, pie atlēkušajām ripām, ļaujot pretiniekiem uzbrukt vairāk. Otrs iemesls varētu būt tas, ka komandas biedri nav motivēti spēlēt, zinot, ka vārtus sargā vārtsargs, kas nav spējis izcīnīt nevienu panākumu. Otrais iemesls gan ir ļoti maz ticams. Vairāk pat izklausītos pēc latviešu vārtsarga fana sazvērestības teorijas.


Trenera faktors

Džons Tortorella vēl ne reizi nav ļāvis Merzļikinam sākt spēli savu skatītāju priekšā. No astoņiem startiem šajā sezonā, visi ir bijuši viesos. Varētu teikt, ka tam nav liela nozīme, taču vidējā NHL komanda jau no sākta gala labāk ir spēlējusi tieši mājās.


Tāpat Elvis vēl ne reizi NHL nav sācis divas vai vairāk spēles pēc kārtas. Tas ir saprotams no trenera puses, it īpaši, ja Korpisalo jau kopš sezonas sākuma tika saukts par pirmo numuru un tāds ir joprojām. Šveicē Elvis kā pamatvārtsargs bija pieradis spēlēt spēļu sērijas, nevis sākt reizi trijās vai četrās spēlēs, līdz ar to, es teiktu, ka arī tas, kā Elvis tiek izmantots viņam nepalīdz ieiet spēlē un atrast savu ritmu.


Pašam Elvim jāturpina cīnīties

Situācija šobrīd nav tā pati cerīgākā, taču Elvim jāmēģina izmantot iespējas, kas tiek dotas līdz šim, lai arī tās ir ierobežotas. Savā līdzšinējā NHL karjerā Elvim ir izdevies atvairīt 88,9% metienu. Korpisalo ir atvairījis 90,6% metienu. Arī bēdīgi, bet labāk par Merzļikina rādītaju. Tie ir ļoti zemi rādītāji pat priekš otrā numura. Labā ziņa ir tā, ka šis ir tikai deviņu, turklāt, ne pilnu, spēļu periods. Neaizmirsīsim, ka Merzļikinam šī ir pirmā pieredze ārpus Eiropas. Laika vēl ir daudz, visu var labot, tapēc to arī jānovēl Elvim.