• Rainers Rogs

Ko varam gaidīt no Kuldas ''Dinamo'' rindās?

Rīgas ''Dinamo'', savainojumu un veselības problēmu dēļ no komandas sastāva izkrītot aizsargiem Kristapam Zīlem, Oskaram Bārtulim, Kristoferam Berjlundam, Nerijusam Ališauskam un Uvim Balinskim, šonedēļ nonāca neapskaužamā situācijā un bija spiesta steidzami pastiprināt savu zilo līniju. Pēc piecu pamatsastāva aizsargu izkrišanas no ierindas ''Dinamo'' parakstīja līgumu ar Latvijas izlases aizsargu Artūru Kuldu, kurš vakar devās laukumā mačā pret Jekaterinburgas ''Avtomobilist'' komandu un debitēja Rīgas kluba rindās. Ko varam gaidīt no pieredzējušā latviešu aizsarga ''Dinamo'' sastāvā?


Foto: hc-avto.ru


Kulda iepriekšējā sezonā pārstāvēja rīdzinieku tiešo konkurenti Čerepovecas "Severstaļ", kuras rindās 59 spēlēs guva divus vārtus un izdarīja piecas rezultatīvas piespēles. Latviešu aizsargs pagājušo sezonu Čerepovecā uzsāka ļoti daudzsološi. Gūstot pirmos vārtus jau sezonas ceturtajā mačā pret ‘’Dinamo’’ un nākamajos trijos mačos nopelnot vēl divus rezultativitātes punktus, Artūrs sezonas pirmajās septiņās spēlēs izcēlās ar diviem precīziem vārtiem un vienu piespēli. Sezonas sākumā Kulda spēlēja ‘’Severstaļ’’ pirmajā aizsargu pārī kopā ar pieredzējušo Denisu Kuļašu un regulāri laukumā pavadīja vairāk nekā 20 minūtes, taču sezonas turpinājumā viņa spēles laiks un rezultativitāte ievērojami samazinājās.


Čerepovecas kluba vadība sezonas gaitā divreiz nomainīja galveno treneri un veica ļoti iespaidīgas izmaiņas komandas sastāvā. Lai gan latviešu aizsargs palika komandā, klubā notiekošās izmaiņas atstāja lielu ietekmi arī uz viņu, jo ‘’Severstaļ’’ atlaida viņa partneri Kuļašu. Artūrs sezonu pabeidza Čerepovecas komandas trešajā aizsargu pārī un nevienā no sezonas pēdējiem 17 mačiem nebija uz ledus ilgāk par 20 minūtēm, taču pēdējos divos mēnešos pamanījās atdot trīs rezultatīvas piespēles partneriem. Tiesa Kulda pildīja ļoti nozīmīgu lomu visas sezonas griezumā - viņš izpildīja visvairāk spēka paņēmienus ''Severstaļ'' rindās (81) un bloķēja otro vislielāko metienu skaitu (57).


Diemžēl Artūram ar savu sniegumu iepriekšējā sezonā gan neizdevās pārliecināt nevienu KHL klubu par savu lietderību un līdz šīs sezonas sākumam saņemt nevienu ļoti izdevīgu piedāvājumu. Kulda šosezon ilgstoši bija bez kluba, bet viņš ļoti cītīgi trenējās un uzturēja sevi formā, jo cerēja sezonas sākumā parakstīt līgumu ar kādu komandu. Pieļauju, ka pieredzējušais Latvijas izlases aizsargs pēc iepriekšējās sezonas saņēma vairākus piedāvājumus no citām līgām, bet tos nopietni neizskatīja, jo vēlējās turpināt spēlēt KHL. Pagājušajā gadā pēc pievienošanās "Severstaļ" vienā no sarunām ar latviešu medijiem Artūrs norādīja, ka izskatīja tikai KHL klubu izteiktos piedāvājumus. Šogad droši vien bija līdzīgi.


Par Kuldu šīs sezonas sākumā interesi izrādīja arī ‘’Dinamo’’, kas gribēja redzēt pieredzes bagāto latviešu aizsargu komandas sastāvā, taču nespēja ar viņu vienoties par finansiālajām līguma nosacījumiem. Neoficiāla informācija liecina, ka Kulda esot vēlējies saņemt lielāko atalgojumu komandā, bet kluba vadība neesot bijusi gatava Artūram maksāt tik lielu algu. Pēc vairāku pamatsastāva aizsargu izkrišanas ‘’Dinamo’’ gan izdevās ar Kuldu vienoties. Saprotot, ka komandai ir problēmas ar aizsargiem un ka bez papildinājumiem aizsardzības līnijā iekļūšana izslēgšanas spēlēs drīz varēs pārvērsties par sapni, ‘’Dinamo’’ vadība vēlreiz sēdās pie sarunu galda ar Kuldu.


Pēc vairāku pamatsastāva aizsargu izkrišanas no sastāva rīdzinieku kluba vadībā izteica Artūram ļoti vilinošu piedāvājumu. Nesaņemot daudz izdevīgākus piedāvājumus no citiem KHL klubiem un apzinoties, ka sezonas turpinājumā darbu varētu būt atrast diezgan grūti, Latvijas izlases aizsargs piekrita parakstīt līgumu par nedaudz neizdevīgākiem finansiālajiem nosacījumiem. Neskatoties uz to, Kulda būs vislabāk ‘’Dinamo’’ apmaksātais aizsargs un viens no vislabāk apmaksātajiem spēlētājiem komandā. Ļoti iespējams, par vienu no iemesliem tam, kāpēc Artūrs atkāpās no savām sākotnējām prasībām un nolēma turpināt karjeru Rīgā kļuva tas, ka viņš gribēja uzspēlēt mājās. Latviešu aizsargs jau kopš 16 gadu vecuma nav aizvadījis nevienu sezonu dzimtenē. Artūrs līdz šim pēdējo reizi Latvijā spēlēja tālajā 2003./04. gada sezonā, kad, būdams vien 15 gadus jauns, Rīgas ‘’Prizma’’ sastāvā debitēja Latvijas čempionātā.


Lai gan Kuldas pievienošanās ‘’Dinamo’’ izmaksās ievērojamu naudas summu, viņš, neskatoties uz spēļu prakses trūkumu, manuprāt, ir ļoti vērtīgs un noderīgs papildinājums. Domāju, ka Artūrs šobrīd ir nepamatoti nenovērtēts hokejists, kura patiesā vērtība ir daudz augstāka un kura iespējamais pienesums laukumā var būt atbilstošs daudz lielākam atalgojumam par to, ko viņš šosezon saņems Rīgā. Kulda noteikti ievērojami pastiprinās ‘’Dinamo’’ zilo līniju un palīdzēs uzlabot komandai spēli aizsardzībā. Tāpat Artūrs noteikti sniegs būtisku pienesumu arī uzbrukumā. Viņš ir ļoti augsta līmeņa un augstas kvalitātes spēlētājs, kurš var lepoties ar bagātīgu pieredzi un vairākiem zīmīgiem ierakstiem savā hokejista karjerā.


Artūra sasniegumi runā paši par sevi – viņš ir pārstāvējis trijos pasaules čempionātos gan Latvijas U18, gan U20 izlasi, ticis draftēts NHL (2006. gadā ar 200. numuru viņu izvēlējās Atlantas ‘’Trashers’’ komanda), aizvadījis 15 mačus NHL (‘’Trashers’’ un tās pēcteces Vinipegas ‘’Jets’’ rindās) un kopā ar AHL klubu Čikāgas ‘’Wolves’’ izcīnījis Kaldera kausu. Tāpat Artūrs ilgstoši un rezultatīvi ir spēlējis KHL, kā arī pārstāvējis daudzos turnīros Latvijas nacionālo valstsvienību.


Kulda allaž gan klubu, gan Latvijas izlases rindās ir bijis viens no līderiem. Viņš ir spējis lieliski neitralizēt pretspēlētājus un teicami pildīt aizsarga tiešos pienākumus. Artūrs laukumā nežēlo ne sevi, ne savus pretspēlētājus. Kulda visas savas karjeras laikā ir izcēlies ar ļoti pašaizliedzīgu, bezbailīgu un nepiekāpīgu spēli. Viņš ir apveltīts ar ļoti labu slidojumu, lielisku spēju pārredzēt laukumu, ļoti spēcīgu metienu, diezgan raženu augumu un labiem fiziskajiem dotumiem.


Šīs lietas Artūram ir palīdzējušas sasniegt vairākus ievērības cienīgus panākumus. Kulda, Latvijas U20 izlases sastāvā piecās spēlēs gūstot vienus vārtus un sakrājot piecus punktus, 2008. gadā tika atzīts par junioru pasaules čempionāta pirmās divīzijas B grupas vērtīgāko aizsargu. 2009./10. gada AHL regulāro sezonu viņš pabeidza ar labāko lietderības koeficientu līgā (+47). Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā 2014. gadā notiekošajā pasaules čempionātā ar septiņos mačos gūtiem četriem vārtiem Artūrs kļuva par Latvijas izlases labāko snaiperi un turnīra labāko vārtu guvēju starp aizsargiem. Tāpat viņš togad tika atzīts arī par vienu no Latvijas valstsvienības turnīra trim labākajiem spēlētājiem.


Gadu pēc lieliski aizvadītā pasaules čempionāta Kulda ierakstīja savu vārdu KHL vēsturē un pirmajā sezonā, kurā KHL uzskaitīja bloķēto metienu statistiku, kļuva par visvairāk pretinieku metienus bloķējušo hokejistu. Pārstāvot Ufas ‘’Salavat Yulaev’’ komandu, Artūrs 45 regulārā čempionāta spēlēs tosezon neļāva 113 pretinieku metieniem nonākt līdz Ufas vārtiem. Tikpat metienus, cik Kulda, tosezon bloķēja arī krievu aizsargs Pāvels Vaļentenko, bet viņš aizvadīja par trim mačiem vairāk nekā latviešu aizsargs.


Artūrs vakardienas spēlē pret ‘’Avtomobilist’’ debitēja rīdzinieku sastāvā un veidoja ‘’Dinamo’’ vadošo aizsargu pārī kopā ar Benu Maršalu. Neskatoties uz spēļu prakses trūkumu, Kulda uz ledus pavadīja 28 minūtes un astoņas sekundes, kas pārliecinoši bija visilgākais spēles laiks starp rīdzinieku laukuma spēlētājiem. Latviešu aizsarga tuvākais sekotājs uz ledus pavadītā laika ziņā bija viņa partneris Maršals, kurš nospēlēja par trim minūtēm un 41 sekundi mazāk. Kulda daudz spēlēja ne tikai vienādos, bet arī nevienādos sastāvos – gan vairākumā, gan mazākumā. Turklāt 53. minūtē vairākumā asistēja Laura Dārziņa gūtajos vārtos un nopelnīja pirmo rezultativitātes punktu rīdzinieku rindās.


Ko varam no Kuldas sagaidīt ‘’Dinamo’’ sastāvā sezonas atlikušajā daļā? Esmu pilnīgi pārliecināts, ka, neskatoties uz regulāras spēļu prakses trūkumu, Artūrs kļūs par vadošo rīdzinieku aizsargu un spēs attaisnot uz sevis liktās cerības. Kamēr rīdzinieku sastāvā nebūs atgriezušies vēl vismaz divi vai trīs aizsargi, Kulda pavisam noteikti turpinās spēlēt 25 vai pat 30 minūtes katrā mačā un pavadīs visilgāko laiku uz ledus no ‘’Dinamo’’ laukuma spēlētājiem. Atgriežoties sastāvā citiem aizsargiem, Artūra spēles laiks droši vien nedaudz samazināsies, taču viņš tik un tā spēlēs pirmajā vai otrajā pārī un daudz laika pavadīs uz ledus nevienādos sastāvos.


Ļoti iespējams, nākamajos mačos Kulda turpinās spēlēt vienā pārī ar Maršalu, jo viņi pret ‘’Severstaļ’’ aizvadīja ļoti veiksmīgu un rezultatīvu maču. Kulda nopelnīja vienu rezultatīvu piespēli un palīdzēja Maršalam aizvadīt rezultatīvāko spēli KHL karjerā (1+3). Iepriekšējos 30 sezonas mačos kanādiešu aizsargs bija izdarījis četras rezultatīvas piespēles, bet mačā pret Čerepovecu, pirmoreiz spēlējot kopā ar Kuldu, guva savus pirmos vārtus vārtus KHL un sakrāja četrus punktus. Savukārt, kad laukumā atgriezīsies Bārtulis, Artūrs varētu spēlēt kopā ar viņu. Kulda un Bārtulis 2014. gadā ļoti sekmīgi Latvijas izlases sastāvā spēlēja vienā aizsargu pārī Soču olimpiskajās spēlēs. Ļoti iespējams, rīdzinieku galvenais treneris Ankipāns vēlēsies redzēt uz ledus šādu aizsargu pāri pēc vairāku gadu pārtraukuma.


Neskatoties uz to, ar ko Artūrs spēlēs vienā aizsargu pārī, ‘’Dinamo’’ sastāvā viņam noteikti būs lieliska iespēja atkal pacelt savu vērtību citu komandu treneru un ģenerālmenedžeru acīs un nopelnīt labu līgumu nākamajai sezonai. Kuldam būs liels spēles laiks un daudz iespēju pierādīt citiem, ka viņš ļoti labi spēlē ne tikai vienādos sastāvos un savu vārtu tuvumā, bet arī vairākumā un pretinieku zonā. Domāju, ka Artūrs ļoti rezultatīvi aizvadīs sezonas atlikušo sezonas daļu. Ļoti šaubos par to, ka Kuldam līdz sezonas beigām izdosies sakrāt vairāk punktus nekā savā līdz šim rezultatīvākajā KHL sezonā (Novosibirskas ''Sibir'' rindās 50 mačos 9+6), taču domāju, ka viņam ir visas iespējas aizvadīt rezultatīvāku sezonu nekā pērn Čerepovecas "Severstaļ" sastāvā (59 spēlēs 2+5) un savā pirmajā gadā "Salavat Yulaev" rindās (43 mačos 1+9). Lai izdodas, Artūr!