• Ralfs Leimans

Kas noticis ar Rodionu Kurucu?

Pagājušās sezonas izskaņā latviešu basketbolists Rodions Kurucs bija NBA komandas Bruklinas "Nets" stabils pamatsastāva spēlētājs. Arī "play-off" sērijā pret Fildalelfijas "76ers" Rodions izcēlās ar vairākām veiksmīgām epizodēm. Nepiekāpīgs aizsardzībā, lidojošs ātrajos uzbrukumos, precīzs no tālienes - tā varēja raksturot latviešu "Tīģera" spēli. Taču šī sezona mūsu groza bumbas spēlētājam nav iesākusies pārāk labi. Tikai 9 spēles NBA, lielāko daļu no spēles vērojot no rezervistu soliņa, un nu jau vairākas spēles Longailendas "Nets" komandā NBA G līgā jeb fārmklubā. Kas mainījies Rodiona situācijā?


Rodions Kurucs Longailendas "Nets" kreklā. Foto: Michelle Farsi/NBAE - Getty Images

Pirmkārt, mainījusies ir konkurence par vietu sastāvā. Ja pagājušajā gadā Rodionam nācās izkonkurēt tikai vāji spēlējošo Rondeju Holisu-Džefersonu, tad šogad ir mazliet grūtāka situācija. Kurucam priekšā sākumsastāvā vietu ieņem no Atlantas "Hawks" iegūtais Torians Prinss, kam dots liels uzticības kredīts. Tāpat Kuruca pozīcijā bieži spēlē tādi spēlētāji kā Garets Templs, Džanans Musa un Nikolass Klekstons. Interesanti, ka pagājušajā gadā Kurucs un Musa atradās teju pretējās situācijās - Musa reti tika laukumā NBA un biežāk spēlēja G līgā, taču Kurucs bija ieguvis trenera Kenija Atkinsona uzticību. Jāsaka arī tas, ka pašreizējā situācija ar rotāciju uzbrucēja pozīcijās vēl nav tā sliktākā Rodionam, jo nespēlē divi šo pozīciju spēlētāji - Vilsons Čendlers (diskvalifikācija) un superzvaigzne Kevins Durants (Ahileja cīpslas savainojums).


Jāņem vērā arī tas, ka jaunajiem spēlētājiem otrā sezona ļoti bieži ir daudz grūtāka par pirmo. Ja rukija gadā pretinieki īsti nezina, ko no tevis sagaidīt un cik spējīgs tu esi, tad pēc tam, kad līgā sezona jau aizvadīta, tu tiec iekļauts komandu skautošanas tīklā un tās zina, ko no tevis gaidīt un mēģina apturēt spēlētāja stiprās puses. Kā jau visiem labi zināms, Kurucam vēljoprojām ir pāris izteiktas problēmas:

1. Dribls ar kreiso roku. Driblā ar labo roku viņam problēmu nav - ātrajos uzbrukumos bumba viņam pazūd reti. Kad pretinieks sedz Rodionu tā, ka viņam jāpāriet uz driblu ar savu vājo roku, rodas problēmas. Komandas to zina un pēc iespējas cenšas "Tīģeri" piespiest driblēt ar kreiso roku.

2. Spēle pozicionālos uzbrukumos. Jā, Kurucs spēj iemest no distances un to arī dara, taču viņa uzbrukuma trumpis joprojām ir liesmojoši ātrie uzbrukumi. Tā kā pozicionālas izspēles uz Kuruca trīs punktu metienu "Nets" trenera grāmatā īsti nav atrodamas, pazūd arī viņa viens no retajiem pozicionālo uzbrukumu trumpjiem. Bumbas kustība un piespēles Rodionam pieklibo, bet, lai izdzīvotu starp lielajiem suņiem, jāzina, kad un kur jāatdod precīza piespēle komandas biedram. 0.1 rezultatīva piespēle spēlē 10.9 spēles minūtēs ir, maigi izsakoties, daudz par maz.

Ja treniņos tiks kaut mazliet piestrādāts pie šīm spēles daļām, var sagaidīt produktivitātes pieaugumu uzbrukumā un no tā izrietošo pārliecību aizsardzības spēlē. Tā kā ar darba ētiku Rodionam problēmu nav, cerēsim, ka viņš ar treneriem spēs identificēt šos klupšanas akmeņus un pie tiem pieķerties treniņu procesā.


Lai gan Kurucam šī sezona mijas ar spēlēm NBA un G līgā, es domāju, ka ar laiku un smagu darbu viņš spēs atkal iekļauties "Nets" ikdienišķajā rotācijā. Pieņemu, ka Prinsu no sākumsastāva izkonkurēt būs pagrūti, taču pašlaik neredzu šķēršļus Rodionam ar smagu darbu nokļūt vismaz pirmajā maiņas uzbrucēja pozīcijā. Jā, drīz atpakaļ būs Vilsons Čendlers, bet šķiet, ka tas varētu Rodionam arī pārāk nepatraucēt ceļā uz minūtēm NBA. Mūsu basketbolistam talanta netrūkst, un cerams, ka jau drīz "Tīģeris" plosīsies ASV kortos tāpat kā pagājušajā sezonā!