• Rainers Rogs

Kāpēc Balcers šosezon vēl nav saņēmis izsaukumu uz NHL?

Latviešu uzbrucējs Rūdolfs Balcers, atgriežoties uz ledus pēc NHL pirmssezonā gūtā savainojuma, AHL kluba Belevilas "Senators" sastāvā šosezon demonstrē fantastisku sniegumu un, esot rezultatīvs vairāk nekā desmit mačos pēc kārtas, ir labojis Belevilas komandas rekordu visvairāk pēc kārtas rezultatīvo maču skaita ziņā. Balcers ir bijis rezultatīvs 12 no 12 šosezon aizvadītajām spēlēm un nopelnījis jau 18 (6+12) punktus, taču joprojām nav saņēmis izsaukumu uz NHL. Daudziem Latvijas hokeja līdzjutējiem ir radies jautājums - kāpēc Otavas "Senators" rezultatīvajam Latvijas izlases uzbrucējam pēc gūtā savainojuma vēl nav devusi iespēju apliecināt sevi NHL? Kad Rūdolfs varētu saņemt izsaukumu uz Otavu? Vai "Senators" vispār rēķinās ar talantīgo latviešu uzbrucēju?

Foto: Bellevillesens.com


Balcers iepriekšējās sezonas otrajā pusē ļoti veiksmīgi debitēja NHL un iekļāvās "Senators" sastāvā. Dodoties laukumā 36 spēles savā pirmajā NHL sezonā, Latvijas izlases uzbrucējs guva piecus vārtus un sakrāja 14 rezultativitātes punktus. Pēc lieliskas debijas sezonas NHL šoruden Rūdolfs bija apņēmības pilns nostiprināties "Senators" sastāvā un gatavs cīnīties par vēl lielāku lomu komandā. Gatavojoties savai otrajai sezonai NHL sezonai, Balcers trīs spēlēs izcēlās ar vieniem gūtiem vārtiem un vienu rezultatīvu piespēli (abus punktus nopelnīja vienā mačā), taču pirmspēdējā Otavas pārbaudes spēlē pirms jaunās NHL sezonas iedzīvojās ceļgala savainojumā, kas liedza viņam spēlēt hokeju vairāk nekā mēnesi un lika izlaist sezonas sākumu.

Lai gan Balcers jau pēc nedaudz vairāk nekā mēneša atsāka treniņus kopā ar Otavas "Senators" komandu, drīz vien viņš tika nosūtīts uz AHL un bija spiests uzsākt sezonu Otavas fārmklubā. Latvieša nonākšana AHL nebija liels pārsteigums, tā drīzāk bija likumsakarība. "Senators" galvenais treneris Deniss Džons Smits, neredzot Balceram vietu pirmajās trīs maiņās un negribot viņam likt spēlēt ceturtajā virknējumā, nolēma latviešu hokejistu nosūtīt uz fārmklubu. Acīmredzot Smits nonāca pie secinājuma, ka Rūdolfam lietderīgāk būs uzsākt sezonu AHL, kur viņš varēs spēlēt pirmajā vai otrajā maiņā, saņemt daudz lielāku spēles laiku nekā saņemtu NHL un būt viens no komandas līderiem.


Otavas galvenais treneris uzskatīja, ka Balcers ātrāk atgūs pārliecību par sevi un sportisko formu, atgriežoties AHL, nevis spēlējot NHL. Smits secināja, ka Rūdolfa nosūtīšana uz fārmklubu nāks par labu gan "Senators" komandai, gan pašam hokejistam, jo vēlāk, atgriežoties NHL, ar savu spēli un sniegumu viņš varēs sniegt Otavas klubam lielāku pienesumu laukumā un spēs dot lielāku ieguldījumu "Senators" panākumos. Tāpat, nosūtot Balceru uz fārmklubu, Otavas galvenais treneris Rūdolfam atgādināja, ka viņš vēl nevar justies drošs par savu vietu NHL, un deva signālu, ka lieliska debijas sezona un labs sniegums pārbaudes spēlēs negarantē vietu NHL. Smits un komandas ģenerālmenedžeris Pjērs Dorions lika Latvijas izlases uzbrucējam saprast, ka viņam vēl ir jāpierāda un jāapliecina gan savu lietderību, gan noderību "Senators" komandai.


Atgriežoties fārmklubā, Balcers jau savā pirmajā spēlē pēc atlabšanas no savainojuma guva divus vārtus un kļuva par mača galveno zvaigzni. Viņš palīdzēja Belevilas komandai pamatlaika pēdējās minūtēs izraut neizšķirtu un pēc tam pagarinājumā izrāva uzvaru. Rūdolfs turpināja rādīt žilbinošu sniegumu un izcēlās ar rezultatīvu sniegumu arī nākamajās spēlēs. Nopelnot vismaz vienu rezultativitātes punktu desmit mačos pēc kārtas, Balcers atkārtoja Belevilas kluba rekordu visvairāk pēc kārtas aizvadīto rezultatīvo spēļu ziņā un ierakstīja savu vārdu komandas rekordu grāmatā. Turklāt latviešu uzbrucējs neapstājās pie sasniegtā un bija rezultatīvs arī nākamajos divos mačos, tādējādi pagarinot savu rezultatīvo spēļu sēriju līdz 12 mačiem un uzstādot jaunu ''Senators'' komandas rekordu. Rūdolfs šosezon aizvadītajās 12 spēlēs ir guvis sešus vārtus un nopelnījis 18 punktus, taču joprojām nav saņēmis izsaukumu uz NHL.


Kāpēc "Senators" šosezon vēl nav izsaukusi Balceru uz NHL? Viens no iemesliem, kāpēc latviešu uzbrucējs nav saņēmis izsaukumu uz Otavu, noteikti ir tas, ka pirmssezonā gūtās traumas dēļ viņš ilgu laiku nevarēja doties laukumā un aizvadīt treniņus kopā ar komandu. Ja Balcers neilgi pirms jaunās sezonas sākuma nebūtu guvis savainojumu vai būtu guvis mazāk nopietnu traumu, tad viņš, ļoti iespējams, nemaz netiktu nosūtīts uz AHL un šosezon NHL jau būtu aizvadījis vairākus mačus. ‘’Senators’’ galvenais treneris Smits un ģenerālmenedžeris Pjērs Dorions šobrīd noteikti negrib steigties ar Rūdolfa izsaukšanu uz NHL un vēlas, lai latviešu uzbrucējs vēl nedaudz paspēlē AHL, kur var iegūt daudz lielāku spēles laiku nekā iegūtu NHL un būt viens no komandas līderiem.


Foto: Zumapress


Tāpat viens no faktoriem, kas noteikti nav veicinājis ātrāku Balcera atgriešanos Otavā ir tas, ka Smits tikai pēc pagājušās sezonas beigām kļuva par ‘’Senators’’ galveno treneri un šobrīd aizvada pirmo sezonu Otavas kluba sistēmā. Ja Otavas komandu turpinātu trenēt iepriekšējais treneris Gijs Bušē, tad Balcers droši vien jau sen būtu atgriezies NHL, jo viņš bija ieguvis Bušē uzticību un simpātijas. Iepriekšējais ''Senators'' galvenais treneris ļoti labi bija iepazinis latviešu uzbrucēju. Viņš zināja gan Rūdolfa stiprās, gan vājās puses. Bušē zināja, ko var sagaidīt no latviešu uzbrucēja, kāda loma NHL viņam ir visvairāk piemērota, cik lielu pienesumu var gaidīt no viņa un cik daudz uz viņu var paļauties. Turklāt Bušē bija izveidojies ļoti labs pirmais iespaids un kopējais priekšstats par Balceru. Iepriekšējais Otavas treneris ļoti slavēja latviešu uzbrucēju jau pēc pirmajiem viņa aizvadītajiem mačiem NHL.


‘’Senators’’ jaunais galvenais treneris Smits pavisam noteikti vēl nav kārtīgi iepazinis Rūdolfu un sapratis, kuras ir viņa stiprās un vājās puses, jo ar Otavas klubu strādā pavisam neilgu laiku. Smits droši vien vēl nezina, kā Balceru šobrīd vislabāk izmantot un ko no viņa šobrīd var sagaidīt, tāpēc, ka latviešu uzbrucējs, viņam esot Otavas komandas galvenajam trenerim, ir aizvadījis maz treniņus un devies laukumā tikai trijos mačos, no kuriem pēdējā mačā laukumā pavadīja tikai trīs minūtes un 23 sekundes, jo jau pirmajā trešdaļā guva savainojumu. ''Senators'' galvenais treneris vēl nav sapratis, cik daudz uz Balceru var paļauties, cik viņš var dot lielu pienesumu laukumā un cik lielu ieguldījumu viņš var sniegt komandas panākumos.


Droši vien Smits un Otavas kluba vadība uzskata, ka Rūdolfam šobrīd lietderīgāk un labāk ir spēlēt fārmklubā. ''Senators'' galvenais treneris šobrīd nav gatavs Balceram dot iespēju spēlēt pirmajās divās maiņās, jo ir pārāk maz redzējis viņu uz ledus un vēl nav pietiekami iepazinis. Tajā pašā laikā, redzot, cik rezultatīvi latviešu uzbrucējs spēlē AHL, Otavas vadība negrib viņam likt spēlēt NHL ceturtajā virknējumā. Visticamāk, Smits un Otavas ģenerālmenedžeris Dions šobrīd domā, ka Rūdolfs, turpinot spēlēt NHL, šobrīd iegūs daudz vairāk nekā, ja spēlētu NHL, un pēc tam komandai varēs sniegt lielāku pienesumu. Tāpat, iespējams, ''Senators'' vadība grib pavērot, cik spēles pēc kārtas Balcers spēs būt rezultatīvs fārmklubā, un plāno latvieti izsaukt uz NHL pēc vairākiem neveiksmīgiem mačiem AHL, lai tādā veidā viņu pārsteigtu un lai redzētu, cik veiksmīgu sniegumu viņš spētu parādīt NHL pēc vairākiem neveiksmīgiem mačiem AHL un negaidīta izsaukuma uz Otavu.


Vēl viens iemesls tam, kāpēc Balcers šosezon vēl nav saņēmis izsaukumu uz NHL noteikti ir arī tas, ka laikā, kamēr viņš bija savainots, ''Senators'' galvenais treneris Smits deva iespēju sevi apliecināt un pierādīt citiem hokejistiem. Šobrīd šie spēlētāji ir lieliski izmantojuši komandas jaunā galvenā trenera doto uzticības kredītu un ieguvuši viņa simpātijas. Smitam par citiem spēlētājiem ir izveidojies labs iespaids un radies labs priekšstats, ko komandas galvenā trenera acīs nav būtiski ietekmējušas un ievērojami aizēnojušas nedz neveiksmīgas epizodes šo hokejistu izpildījumā, nedz daži neveiksmīgi aizvadīti mači viņu izpildījumā.


Otavas kluba sastāvā labāko sezonu savā karjerā šobrīd aizvada Entonijs Dukleirs, kurš iepriekšējā sezonā, februāra beigās tiekot aizmainīts no Kolumbusas ''Blue Jackets'' uz ''Senators'', kļuva par vienu no Otavas komandas līderiem un 21 mačā savāca 14 (8+6) punktus. Šosezon Dukleirs 35 spēlēs ir guvis 19 vārtus un izdarījis septiņas rezultatīvas piespēles, būdams gan ''Senators'' labākais snaiperis, gan labākais bombardieris. Tāpat ceļā uz rezultatīvāko sezonu savā NHL karjerā ir Konors Brauns, kuru Otava šovasar ieguva maiņas darījumā ar Toronto ''Maple Leafs''. Brauns 35 mačos ir guvis sešus vārtus un nopelnījis 21 punktu, patlaban esot komandas trešais rezultatīvākais spēlētājs.

Foto: Theahl.com

Vienu no labākajām sezonām pēdējo gadu laikā un savā NHL karjerā šobrīd aizvada bijušais latviešu uzbrucēja Zemgus Girgensona komandas biedrs Bufalo ''Sabres'' rindās Tailers Eniss, kurš iepriekšējā sezonā, tāpat kā Brauns pārstāvēja ''Maple Leafs'', un kuru ''Senators'', tāpat kā Braunu, ieguva šovasar notikušajā maiņas darījumā ar Toronto. Eniss 35 spēlēs ir guvis astoņus vārtus un izdarījis deviņas rezultatīvas piespēles. Turklāt Otava sezonas sākumā ieguva vēl vienu labu papildinājumu uzbrukumā - no Ņujorkas ''Rangers'' uz ''Senators'' maiņas darījuma rezultātā pārcēlās krievu uzbrucējs Vladislavs Namestņikovs, kurš 30 mačos komandas sastāvā ir sakrājis 17 (7+10) punktus.


Otavas sastāvā laukumā nesen atgriezās cits krievu uzbrucējs Artjoms Aņisimovs, kuru ''Senators'' starpsezonā ieguva maiņas darījumā ar Čikāgas ''Blackhawks''. Lai gan Aņisimovs šosezon ir aizvadījis tikai 17 spēles (5+1), Otavas kluba vadība uz krievu uzbrucēju noteikti liek lielas cerības, jo viņš iepriekšējās četrās sezonās bija viens no ''Blackhawks'' līderiem un šobrīd ceturtais vislabāk apmaksātais spēlētājs komandā. No ''Senators'' uzbrucējiem par Aņisimovu lielāku atalgojumu šobrīd saņem tikai Bobijs Raiens (vairāk nekā septiņus miljonus ASV dolāru sezonā) un Kolins Vaits (nepilnus piecus miljonus ASV dolāru sezonā), taču neviens no viņiem nav attaisnojis uz sevis liktās cerības.


Abi Otavas kluba apmaksātākie uzbrucēji šo sezonu ir uzsākuši ļoti neveiksmīgi un mazrezultatīvi. Dodoties laukumā 16 spēlēs, viens no komandas ilggadējiem uzbrukuma līderiem Raiens šosezon līdz šim ir guvis tikai vienus vārtus un izdarījis trīs rezultatīvas piespēles. Savukārt pirms gada fantastisku pirmo pilnvērtīgo sezonu NHL aizvadījušais Vaits (pērn 71 mačā sakrāja 41 punktu) šosezon 28 spēlēs ir guvis tikai divus vārtus un atdevis piecas rezultatīvas piespēles. ''Senators'' iepriekšējā mēnesī pat nosūtīja Vaitu uz AHL, bet ātri izsauca atpakaļ no fārmkluba uz NHL, jo saprata, ka nav izdevīgi hokejistam ar tik iespaidīgu līgumu likt spēlēt AHL.


Otavas kluba vadība šobrīd pavisam noteikti nav apmierināta ar Raiena un Vaita parādīto sniegumu, taču šo abu hokejistu zemā rezultativitāte šobrīd labvēlīgi neietekmē Balcera izredzes sagaidīt izsaukumu uz NHL tuvākajā laikā. Kamēr abi ''Senators'' apmaksātākie uzbrucēji nedemonstrēja pārliecinošu sniegumu, Balcers bija savainots un tikai atguvās no pirmssezonā gūtās traumas, līdz ar to iespēju sevi apliecināt un pierādīt ieguva citi spēlētāji, kuri izmantoja šo situāciju un šobrīd ir nostiprinājušies komandas sastāvā. Turklāt, lai gan Raiens un Vaits šosezon nav demonstrējuši pārliecinošu sniegumu, Otavas kluba vadībai šobrīd noteikti nebūtu izdevīgi abus savus vislabāk apmaksātos uzbrucējus turēt ārpus sastāva vai kādu no viņiem nosūtīt uz fārmklubu.


Tāpat ''Senators'' rindās šosezon pagaidām tikai sešas spēles ir aizvadījis viens no komandas iepriekšējās sezonas līderiem Mikels Bedkers un savu debiju Otavas rindās muguras problēmu dēļ vēl nav piedzīvojis bijušais Ņujorkas ''Rangers'' kapteinis Raiens Kalahens, taču to veiksmīgi un sekmīgi ir izmantojuši Otavas jaunie spēlētāji. Šosezon ļoti labi sevi apliecinājuši un pierādījuši ir uzbrucēji Niks Pauls (28 mačos 3+6), Logans Brauns (18 spēles 1+6) un Filips Člapiks (18 mačos 2+3), kuri aizvada rezultatīvākās un labākās sezonas Otavas rindās.


''Senators'' kluba vadība pavisam noteikti nākotnē rēķinās ar Balceru, bet pagaidām negrasās steigties ar latviešu uzbrucēja izsaukšanu uz NHL, jo šobrīd neredz viņam vietu komandas sastāvā un vēlas, lai viņš turpina progresēt fārmklubā. Visticamāk, Rūdolfs līdz gada beigām turpinās spēlēt AHL un varēs cerēt saņemt izsaukumu uz Otavu vien pēc Jaunā gada. Balceram šobrīd ir ļoti svarīgi turpināt regulāri krāt punktus un būt vienam no Belevilas komandas līderiem, lai brīdī, kad Otavai būs nepieciešams kāds pastiprinājums no AHL, viņš būtu pirmais vai viens no pirmajiem hokejistiem, kuru ''Senators'' kluba vadība gribētu izsaukt uz NHL. Lai izdodas turpināt iesākto un jau tuvākajā laikā atgriezties Otavā!