• Ernests Voļskis

Iļja Proskurjakovs. Kontinentālās Hokeja Līgas personība tagad Rīgā

Šodien liela diena Rīgas “Dinamo” komandai, kopumā noslēgts līgums ar pieciem leģionāru spēlētājiem. Jau dienas pirmajā pusē iepazināmies ar kanādieti Morganu Elisu, bet vakarā uzzinājām veselus četrus uzvārdus. Kas ir šie leģionāri? No kurienes tie nāk? Un vai tie tiešām būs papildspēki gaidāmajai sezonai? Vairāk šajā rakstā par pieredzējušu KHL vīru Iļju Proskurjakovu.

Iļja proskurjakovs 2009.gadā. Foto: en.khl.ru


Jāsāk laikam ar vārtsargu, tas ir Iļja Proskurjakovs, ko noteikti ir pamanījis ikviens Rīgas “Dinamo” līdzjutējs, galveno uzsvaru liekot uz košajiem kājsargiem, nevis pieredzi līgā. Proskurjakovs sācis savu karjeru Magņitigorskas “Metalurg” komandā, tur arī sākās viņa karjera Kontinentālajā hokeja līgā.

Tobrīd 18 gadus vārtsargs bija izteikts krievu talants, pirmajā sezonā kopumā aizvadot 40 spēles regulārajā sezonā un tiekot atzītam par pirmās, vēsturiskās KHL sezonas labākajam jaunajam spēlētājam. Tādus pašus rezultātus varēja manīt Proskurjakova otrajā sezonā – garais, slaidais vārtsargs ar fantastisku akrobātiku izcēlās Magņitkas komandā, bet vēl to visu košāk padarīja viņa zili, violetie kājsargi. Nākamajā sezonā Proskurjakovs mainīja komandu, tobrīd tiekot nostumts, vēl ne uz tik zvaigžņoto Maskavas “CSKA” komandu, tobrīd tā pat nebija TOP8 komanda konferencē. Proskurjakovs pēc dažām spēlēm Maskavā mainīja komandu uz nākamo sezonu. Viņš nonāca Čeļabinskas “Trakor”, tobrīd tur pirmā vārtsarga titulā atradās kanādietis Maikls Gārnets.

Nepagāja pat divas sezonas, kad Proskurjakovs nonāca atpakaļ Maskavas “CSKA” vienībā, kur veselas divas sezonas atkal bija cita leģionāra vārtsarga ēnā – Ratislavas Staņas no Slovākijas. Proskurjakovs jau teorētiski gatavojās aizvadīt trešo pēc kārtas sezonu armijnieku sastāvā, bet viņš tika aizsūtīts uz Krievijas tālāko punktu KHL – Vladivlastoku. Redz tajā sezonā “CSKA” bija četri vārtsargi, Kevins Lalande(kanādiešu baltkrievs), Staņislavs Gaļimovs un jaunais mums pazīstamais Maksims Tretjaks. Nolēma no Proskurjakova jau septembrī tikt vaļā.

Ja zināms tad Vladivlastoka nav bijusi tā stiprākā komanda līgā, bet vismaz tur Iļja atguva pirmā vārtsarga godu, aizvadot teicamu sezonu ar nospēlētam 40 spēlēm. To arī pamanīja tagadējais rīdzinieku treneris Pēteris Skudra, kas piesaistīja Proskurjakovu savai tā brīža komandai Ņižņijnovgorodas “Torpedo”. Proskurjakovs bija atdzīvojies, viņš “Torpedo” komandā kļuva par pirmo numuru, atstājot aiz sevis tādus vārtu vīrus kā Mihailu Birjukovu un Ivanu Ļisutinu. Otrajā sezonā pie Skudras Proskurjakovs aizvadīja vēl labāku sezonu, toties izslēgšanas spēlēs nesanāca tā labākā spēle, tādejādi izslēgšanas spēļu noslēgumā vārtos stājās Mihails Birjukovs.

Pēc divām sezonām Skudras “Torpedo”, Proskurjakovs bija spiests atkal doties uz austrumiem, šoreiz nu jau bijušo Kontinentālās hokeja līgas dalībnieci – Hantimanciskas “Ugra” komandu. “Ugra” sastāvā Proskurjakovs kā “Torpedo” komandā bija stabils pirmais numurs, aiz viņa tobrīd atradās “Dinamo” komandā perspektīvi ieguvušais Biļalovs.

Aizpagājušajā sezonā Proskurjakovs nolēma mainīt savu ceļu hokeja kartē, pēc 11 sezonām KHL viņš pārcēlās uz Vācijas “DEL” līgu, pievienojoties Krēfeldes “Pinguine” komandai. Tur Proskurjakovs bija otrais numurs, priekšā viņam bija vārtsargs ar Ziemeļamerikas un Nacionālās izlases pieredzi, vācietis Dimitrijs Patzols.

Pagājušajā sezonā Proskurjakovs nonāca atpakaļ KHL, šoreiz viņš spēlēja “HK Sochi” komandā. Proskurjakovs dalīja vietu vārtos ar veseliem diviem vārtsargiem – Ivanu Naļimovu un Dimitriju Šikinu. Spēļu skaits neatšķīrās grasi.

Nu bija Proskurjakovam gandrīz jādodas uz Krievijas augstāko līgu – “VHL”, atpakaļ austrumos uz Hantimanciskas “Ugra”, bet lielā mērā pateicoties tam, ka Rīgas “Dinamo” par galveno treneri apstiprināja Pēteri Skudru, Proskurjakovs tika pie vēl vienas iespējas “KHL”.

Proskurjakovs Rīgā spēlēs ar sev ierasto 73. numuru. Pie mums ir nonācis pirmās Kontinentālās hokeja līgās vēsturē labākais debitants, ne tik starp vārtsargiem, bet starp visiem spēlētājiem kopumā. Lai izdodas Iļjam!