• Ernests Voļskis

Hokeja pavasaru vēsture #5.maijs

Klāt ir beidzot maijs – mīļākais mēnesis Latvijas hokeja faniem. Šogad tikai tas būs citādāks, jo lielais hokejs nebūs. Jau noteikti esi manījis mūsu blogā rubriku “Ieskats sporta vēsturē”. Vēlos pavēstīt, ka šī būs līdzīga rubrika, kas parādīsies blogā katru dienu. Princips pavisam vienkāršs – Latvijas hokeja izlases spēles Pasaules čempionāta elitē, konkrētajā maija datumā.


Kopumā 5. maijā Latvijas hokeja izlase Pasaules čempionātos ir aizvadījusi 11 spēles, tiekot pie četrām uzvarām un viena neizšķirta.

1999.gads – Īpaša spēle čempionātā, jo uz spēli pret Zviedrijas izlasi ieradās pats Latvijas prezidents Guntis Ulmanis. Pirmajā periodā pēc Vjačeslava Fanduļa metiena Latvijas izlase panāca izlīdzinājumu spēlē. Otrajā spēles daļā mēs zaudējām divus vārtus, bet trešā perioda sākumā vēl vienus, un rezultāts nu jau 1:4. Mūsējie nepadevās un pašās beigās iemeta divus vārtus. Sākumā Sergejs Čudinovs no zilās līnijas, bet pēc brīža meistarību nodemonstrē Sergejs Žoltoks, un jau 3:4. Beigās zaudējums 3:4. Labākais spēlētājs Irbe.

2000.gads – Laikam spožākā rindiņa šajā visā rakstu sērijā, jā, tā tas ir. Pirms 20 gadiem Latvijas hokeja izlase aizvadīja leģendāro hokeja spēli pret Krievijas izlasi. Man šķiet mača gaitu katrs īstens Latvijas hokeja līdzjutējs zina no galvas. Trīs uzvārdi – Beļavskis, Opuļskis un Irbe katram jāzina no šī mača. Bet vēl vairāk jāzina, ka Latvijas hokeja izlase 2000.gada 5. maijā uzvarēja no NHL miljardieriem veidoto Krievijas izlasi ar rezultātu 3:2. Par vienu šādu spēli varētu uzņemt mākslas filmu!

2001. gads – Latvijas hokeja izlasei otrā spēle čempionātā par vietas saglabāšanu elitē. Pretiniekos Japānas izlase. Mūsējie šajā spēlē pat prata iedzinējos nonākt 1:2. Bet turpinājumā ripas lidoja tikai Japānas izlases vārtos. Trīs vārtus iemeta Žoltoks, divus Semjonovs un Skrastiņš. Beigu rezultāts 8:2 par labu Latvijai.

2002.gads – Spēle kas Latvijas izlasei kļuva tikai par formalitāti pēc sāpīgā zaudējuma Vācijas izlasei. Pretiniekos Šveices izlase. Mūsējie šajā spēlē kopumā iemeta četrus vārtus, bet ar to bija par maz. Zaudējums 4:6. Šī bija čempionāta pēdējā spēle un Latvijas izlase atgriezās mājās ar sliktāko statistiku līdz šim čempionātam. Viena uzvara tikai.

2004.gads – Latvijas hokeja izlasei pirmais vēsturiskais 1/4, pretiniekos Zviedrijas izlase. Pēc pirmajiem diviem periodiem atrodamies iedzinējos 0:3. Trešā perioda sākumā Viktors Ignatjevs panāk 1:3. Perioda turpinājumā zviedri iemet vēl ceturtos vārtus, tādējādi iesoļojot 1/2 pēc uzvaras pār Latviju ar 4:1.

2005.gads – Latvijas izlasei jāuzvar Slovēnijas izlase, lai cerētu uz 1/4. Rezultātu ar precīzu metienu atklāj Mārtiņš Cipulis. Otrajā periodā Atvars Tribuncovs panāk 2:0. Turpinājumā vārtus slovēņiem uzdāvina Artūrs Irbe. Šķietami muļķīgā situācijā Irbem neizdodas piespiest ripu pie ledus, ko izmanto slovēņu hokejists panākot 1:2 šajā spēlē. Lai gan pēdējās minūtes šajā mačā aizrit diezgan nervozi, uzvaru pusminūti līdz spēles beigām Latvijas izlasei nokārto Ģirts Ankipāns, raidot ripu jau tukšos pretinieku vārtos. Latvija uzvar 3:1.

2006.gads – Atklāšanas spēle Rīgas čempionātā. Piepildītā Arēnā Rīga Latvijas hokeja izlase uzņem Čehijas izlasi. Jau spēles 6.minūtē rezultātu atklāj mūsējie, precīzs Aleksejs Širokovs. Pirmā perioda pēdējā minūtē čehi izlīdzina rezultātu – 1:1. Un tā arī līdz mača beigām rezultāts nemainījās. Mūsu vārtsargs Sergejs Naumovs tika galā ar 31 pretinieku metienu. Sākam mājas čempionātu ar punktu.

2011.gads – Zaudējums kas Latvijas līdzjutējiem lika pagrauzt nagus nākamajās dienās. Piedzīvojām zaudējumu pirmajā spēlē par palikšanu Elitē. Un pret ko? Slovēnijas izlasi, kas iemeta veselus piecus vārtus Latvijas izlases vārtos. Zaudējums 2:5. Nākamajās spēlēs izšķīrās liktenis, vai Latvijas izlase paliks hokeja elitē.

2012.gads – Jauns formāts Pasaules čempionātos. Grupā pa astoņām vienībām, nevis kā tas bija iepriekš pa četrām. Latvijai pirmā spēle pret Krievijas izlasi. Pirmajā periodā pirmos vārtus Latvijas izlases rindās Pasaules čempionātos guva Miks Indrašis, kurš tajā sezonā bija aizvadījis tikai vienu oficiālu spēli Rīgas “Dinamo” sastāvā. Krievi spēles turpinājumā atbildēja ar četriem vārtu guvumiem. Latvija trešā perioda sākumā atguva vienus vārtus, precīzs metiens Kaspara Daugaviņa izpildījumā – 2:4. Spēle noslēdzās ar Krievijas izlases uzvaru 5:2.

2013.gads – Čempionātu vēlāk Latvijas izlasei vēl viens zaudējums pret TOP hokeja valsti -ASV. Pret ASV izlasi vienīgos vārtus mūsu labā gūst Artūrs Kulda. Spēle noslēdzas ar rezultātu 1:4.

2018.gads– Latvijas izlasē pierakstās jauns uzvārds. Spēlē pret Norvēģijas izlasi Latvijas izlase nonāk iedzinējos pēc pirmā perioda 0:2. Turpinājums rit mūsējo labā. Vispirms Rūdolfs Balcers pārspēj pretinieku vārtsargu panākot 1:2. Trešajā periodā rezultātu izlīdzina Rodrigo Ābols. Bet vienus no skaistākajiem vārtiem Latvijas hokeja vēsturē gūst Rūdolfs Balcers, papildlaikā aptamborējotvisu Norvēģijas aizsardzību un vārtsargu. Latvijas izlase sāk Pasaules čempionātu ar uzvaru. Kas tāds izdevies tikai četras reizes līdz šim.