• Tomass Tabaks

8 NBA karalistes, kas dominējušas. Mineapolisas ''Lakers''.

Runāju par dinastijām. Manuprāt, diezgan izzākāts vārds sporta kontekstā, tādēļ atļāvos šīs labākās komandas nosaukt par ‘’karalistēm''. To ir viegli salīdzināt- līdzīgi kā valstī, kurā valdības sistēma ir monarhija. Valsts šajā gadījumā ir NBA līga un, kā monarhijā, tās valdošā figūra ir karalis vai karaliene, šīs ir komandas, kas spējušas noteikt NBA. Taču, lai atbilstu šim statusam, ir nepieciešams atblist prasībām. Ne visas komandas, kuras izcīnijušas titulus var saukt par karalistēm, arī ne tās, kuras ir spējušas izcīnīt 2 titulus pēc kārtas. Dinastijas komandu sporta veidos, manā prātā, ir tās, kas spējušas mainīt līgu ar savu spēles stilu, kā arī spējušas dominēt pār citām komandām, izcīnot vismaz 3 titulus. Tas var notikt laika gaitā, tiem nav jābūt 3 vai vairākiem tituliem pēc kārtas, taču komandas serdei, galvenajiem līderiem, ir jāpaliek tajai pašai.


Foto: albersheims.com

Lai saprotamāks raksts, piepildīšu vien, ka šīs ir 1940to gadu beigas, 1950to gadu sākums. Lai arī vēstures laika līnijas ziņā neliekas nemaz tik tālu pagātnē, nieka 70 gadus atpakaļ. Otrais pasaules karš ir nupat beidzies, Aukstā kara sākums, kapitālisms pret komunismu- lielos vilcienos, tā bija 20.gadsimta vidus situācija. Vēl nedaudz, lai uzburtu šo ainu saprotamākā valodā- Elvis Preslijs bija tā brīža superzvaigzne, līdz ar aktrisi Melinu Monro, televīzijas industrijas zelta ēra, modē ir pin up stils.

Lai arī šķiet, ka tas nav tik sen atpakaļ pagātnē, basketbola kontekstā jūtos iemests ļoti dziļā pagatnē, salīdzinot ar šodienas spēli. Hardwood classics klipi, kas iet pa NBA TV, parāda spilgtākās epizodes no vēsturiskajām spēlēm un laiku pa laikam parādās arī kādi 50to gadu klipi. Godīgi sakot, tāda sajūta, ka tāds basketbols tika spēlēts pirms 200 gadiem, noteikti ne pirms gadiem 70, taču, jā, tā bija. Tobrīd ASV pastāv divas profesionālās basketbola līgas- Nacionālā basketbola līga (NBL), kas radīta 1937.gadā un Amerikas basketbola asociācija (BAA), kas ir uzskatīta par primitīvu NBA tipa līgu un radīta 1946.gadā.

Lakers ir viena no komandām, kas spējusi izdzīvot pašus NBA veidošanās pirmsākumus. Var teikt, ka šīs komandas ēra ilgst no 1947.gada līdz pat 1954.gadam. Komanda tika bāzēta Mineapolisā, Minnestoas štatā, kurā šobrīd spēlē Minnestoas Timberwolves. Jaunizveidotā Lakers 1947.gadā pievienojas NBL, Nacionālajai basketbola līgai, kurā pārliecinoši uzvar savu divīziju (43-17 bilance). Veiksmi komanda spēj pārnest arī izslēgšanas spēlēs, uzvarot pirmo savu NBL čempiontitulu ar uzrbucēju Džimu Polardu, saspēles vadītāju Hermu Šefaru un, visticamāk, tā brīža pasaules labāko spēlētāju Džordžu Maikenu komandā. Lai arī tituls skaitās tituls, šis gan netiek minēts kā izcīnīts NBA tituls- tas nākamajā sezonā. 1948.gadā, tiek izveidota primitīva NBA līga, apvienojot BAA un NBL un šeit sākas Mineapolisas Lakers karalistes veidošanās nupat izveidotajā NBA.

Foto: washingtonpost.com

1949.gada tituls (1)

Pirmais tituls Lakers kā NBA komandai un 3 izcīnītais tituls NBA vēsturē. Regulārajā sezonā, kurā piedalās vēl jo projām 12 komandas, rietumu divīzijā Lakers tiek pie 2. vietas (44-17), atpaliekot vienu spēli no Ročesteras Royals. Tajā sezonā Maikens vidēji gūst 28,3 punktus spēlē. Šajā sezonā Maikens un Polards izpelnās iekļūt tā laika All-BBA 1st team. Sākot playoffus, Lakers turpināja dominēt pār pretiniekiem, pirmajā kārtā izslēdzot Čikāgas Stags (piezīme: kas par neiedomājamiem tā laika komandu nosaukumiem), kā arī 2 spēļu sērijā spēja uzvarēt Royals, tādējādi bez zaudējumiem iekļūstot finālā pret Vašingtonas Capitols- basketbolistiem. Lakers uzvar 3 spēles pēc kārtas, tad zaudē 2, vienu izbraukuma un vienu mājas spēli, un striktā aizsardzības spēlē iegūst titulu, uzvarot 6. spēli ar 77:56. Kā arī 5. un 6. finālsērijas spēli Mikens spēlēja ar ģipsētu roku un 5. spēlē guva 22 punktus.

___

1950.gada tituls (2)

Sezona, kad pēdējās NBL komandas pāriet uz BAA un, tādējādi, līga tiek pārsaukta par mums labāk zināmo Nacionālo basketbola asociāciju. Šī, bez šaubām, ir labākā Lakers sezona visas valdīšanas laikā- komanda regulāro sezonu pabeidz 1. vietā, uzvarot 51 spēli no 68. Arī šajā sezonā, Mikens un Polards iekļūst All-NBA 1st team un komanda pirmajās trijās kārtās diezgan viegli uzvar gan Čikāgas Stags, gan Fortveinas Pistons, gan Andersonas Packers. Pirmajā iespējamajā NBA finālā Mineapolisas Lakers tiekas ar Sirakjūzas Nationals, kas mūsdienās zināma kā 76ers. Pēc divām izbraukuma spēlēm, Lakers izcīna vienu, nodrošinot mājas spēļu priekšrocības, kas palīdz uzvarēt arī 3. un 4. spēli, izvirzoties vadībā ar 3-1 serijā. Sirakjūzā Lakers zaudē, taču otro titulu uzvar savās mājās ar superīgu tā laika punktu gūšanas spēli ar 110:95. Iespējams, jau šeit sakas steriotips, ka NBA netiek spēlēta aizsardība.

___


Lai arī Lakers spēja saglabāt savu trio, Maikenu, Šēfaru un Polardu, kā arī leģendāro treneri Džonu Kundlu, 1951.gada tituls komandai gāja secen. Pēc veiksmīgas 44-24 bilances un 1.vietas sezonā, Lakers nespēja izcīnīt 3 titulus pēc kārtas, zaudējot rietumu divīzijas finālos Ročeteras Royals (mūsdienās- Sakremento Kings) , kas pēc tam arī ieguva NBA titulu, taču Lakers spēj uzvarēt 3 titulus pēc kārtas nākamajās trijās sezonās.

1952. gada tituls (3)

Šajā sezonā NBA palielināja pieļaujamās spēlētāja piezīmes no 5 līdz 6, kas bija kā iespējamais ierocis kā apstādināt Maikenu. Tam gan bija ļoti mazs efekts, Mikens turpināja rakstīt pirmatnējo NBA vēsturi, gūstot vidēji 22 punktus spēlē. Lakers regulārajā sezonā paliek otrajā vietā, atpaliekot 1 spēli no tā brīža čempioniem Royals. Pirmajā kārta tiekoties ar Indianpolisas Olyimpians, Lakers uzvar abas spēles, kas nodrošina Lakers un Royals cīņu otro gadu pēc kārtas rietumu divīzijas finālos. Droši var teikt, ka tā bija pirmā zināmā savstarpēja konkurence starp divām komandām. Šajā sezonā, Lakers ar 3-1 sērijā uzvar Royals, kas nodrošina vietu finālsērijā 3. reizi 4. sezonās. Finālsērijā Lakers tikas ar Ņujorkas Knicks, kas izvērtās 7 spēļu sadursmē, divas no tām noslēdzas papildlaikā un Mineapolisa iegūst 3 titulu.

___


1953. gada tituls (4)

Lakers turpina savu dominanci līgā, otro reizi izcīnot 1. vietu regulārajā sezonā (48-22). Līdz ar iepriekšpieminētajām Lakers leģendām, šajā sezonā izaugsmi pieredzēja arī jaunais Verns Mikelsens, kas izpelnījās iekļūt All-NBA 2nd team un arī zvaigžņu spēlē. Komanda playoff pirmajā kārtā tiekas ar Olyimpians un otrajā, ar Pistons- pretinieces, ar kurām Lakers jau bija tikusies iepriekšējo sezonu playoff sērijās. Pirmajā kārtā Lakers pārliecinoši uzvar Indianpolisu divās spēlēs, un smagākā cīņā uzvarēta arī Fortveina, sērijā uzvarot 3 un zaudējot 2 spēles. Finālā izvēršas pagājušās sezonas fināla atkārtojums- Knicks pret Lakers. Ņujorka spēja uzvarēt pirmo spēli, taču Lakers uzvarēja 4 pēc kārtas, tādējādi, uzvar 4 titulu.

___


1954. gada tituls (5)

Šajā gadā Lakers ar 9. numuru draftē nākamo, daudziem nezināmo, NBA leģendu 2,09m garo Klaidu Lovelētu, kas izrādās labs aizvietojums Maikenam, kurš ieslīgst lielās traumu lisktās, taču gūst 18,1 punktus vidēji spēlē. Lakers uzvar rietumu divīziju trešo gadu. Rietumu divīzijas finālos tiek pārspēta Royals, sērijā 2-1, un finālā nodrošināta tikšanās ar otru Ņujorkas štata komandu- Sirakjūzas Nationals. Visās 7 spēlēs komandas guva uzvaras pamīšus, visbeidzot 7. spēlē Mineapolisā Lakers uzvar Nationals ar 87:80. Trešais tituls pēc kārtas, 5 tituls 6 gados, kas garantē Mineapolisas Lakers karalistes reputāciju.

___


Foto: nba.com

Ar šo arī Mineapolisas komandas valdīšanas laiks beidzas. Džordžs Maikens beidz karjeru traumu dēļ, kas ir diezgan pat pašsaprotami. No Amerikas nacionālās biogrāfijas lapas, karjeras laikā Maikenam esot bijuši lūzumi abos elkoņos, abos ceļos, labās rokas plaukstas locītavā, degunā, rokas īkšķī un vēl 3 citos rokas pirkstos, kā arī izsisti zobi, 166 šuves un nepieciešama ceļu locītavas operācija, taču visas karjeras laikā Maikens izlaida vien 2 spēles. Ja mēs runājam par dzelzs vīriem, Maikens ir diezgan spēcīgs pretendents kā tērauda vīrs.

Nākamās sezonas Lakers iet kā pa amerikāņu kalniņiem. 1955.gadā komanda aizcīnās līdz rietumu divīzijas fināliem, kur zaudēts nākamajiem čempioniem- Fortveinas Pistons. 1956. gadā karjeru beidz Džims Polards, un komanda sezonu pabeidz vien ar 33-39 bilanci, kas tomēr ir pietiekami, lai iekļūtu izslēgšanas spēlēs, taču jau pirmajā kārtā tiek zaudēts Boba Petita Sentluisas Hawks. Lakers zaudē Hawks arī 1957.gadā, kas kļūst par NBA čempioniem. Nākamajā gadā Maikens kļūst par Lakers galveno treneri, nomainot ilgadējo Džonu Kundlu, taču Lakers ir sliktākā komanda līgā, vien 19 uzvaras sezonā un komanda iegūst 1. izvēli draftā, ar kuru tiek izvēlēts leģendārais Eldžins Beilors. Jau savā pirmajā sezonā, Beilors gūst vidēji 25 punktus spēlē, iegūst Rookie of the Year balvu, palīdzot Lakers iekļūt NBA finālos, pārsteidzot līgu ar uzvaru rietumu divīzijas finālos pār Hawks, taču zaudē titula cīņā Bostonas Celtics. Savā pēdējā gadā Mineapolisā, par Lakers treneri kļūst Džims Polards un, ar 25-50 bilaci, komandai izdodas iezagties izslēgšanas cīņās, protams, ar Beilora palīdzību, kurš vidēji guva nu jau 29,6 punktus spēlē. Lakers 7 spēlēs zaudē Hawks rietumu divīzijas finālos un sezona beigusies. Lakers pārceļas uz Losandželosu, kas kļūst par pirmo NBA komandu rietumu krastā, un tālākais stāsts ir vēsturē. Mineapolisa 30 gadus paliek bez komandas, līdz brīdim, kad tiek izveidota Minnesotas Timberwolves.