• Gustavs Rolands Ražinskis

11 metri - futbola pirmsākumi

Updated: Mar 20, 2021

Skaidrs, ka mums iet dikti skumji, jo kas ir dzīve bez sporta, pareizi? Manuprāt, tieši tagad ir perfektais laiks, lai paplašinātu savas zināšanas par sporta vēsturi. Šoreiz par futbolu. Kāds tas bija sākumā - 150 gadus atpakaļ.Foto: footballhistory.org

Futbola aizsākumi

Futbols, kādu mēs to pazīstam tagad, ir radies deviņpadsmitā gadsimta vidū Anglijā. Taču, vēlos piebilst, ka pirms tam ir bijušas vairākas citas alternatīvas.

Pirmie zināmie piemēri komandas spēlei, kurā iesaistīta bumba, atrodami vairākus tūkstošus gadus atpakaļ. Šādu nodarbi aizsāka mezoamerikāņi - viņi spēlēja ar bumbu, kas bija veidota no akmens. Tā viņiem simbolizēja sauli. Un, balstoties uz vēsturnieku teikto, zaudētāju komandas kapteinis tika upurēts dieviem. Baisi.


Foto: wikipedia.org

Cuju

100% vēsturnieki nav spējuši vienoties, vai mezoamerikāņi tiešām bija spēlējuši ko līdzīgi futbolam, tāpēc par oficiālo aizsākumu uzskata ķīniešu ''Cuju''. Šis bija treniņš ķīnas drošībniekiem, jau 2-3 gadsimtus pirms mūsu ēras. Piebildīšu, ka FIFA atzīst ''Cuju'' kā agrāko futbola paveidu.


Foto: www.pinterest.com

Futbols 12.gadsimtā

Bumbas tika gatavotas no zvērādas un spēle tika spēlēta uz Anglijas ielām/Anglijas ciematos. Taču, šajā spēlē bija atļauta spēle ar roku, kā arī noteikumi bija salīdzinoši maz. Šīs spēles bieži vien rezultējās ar lieliem savainojumiem un pat letāliem gadījumiem, tāpēc nepagāja neko ilgs laiks līdz šī spēle tika aizliegta ar likumu. Ap 16.gadsimtu šis futbola paveids atkal atgriezās. Šāds brīvā laika pavadīšanas veids, protams, atkal tika aizliegts ar likumu, bet cilvēki bija jau gana labi apguvuši šo nodarbi, lai sāktu to piekopt ''civilizētākai'' spēlēšanai.

18.gadsimts

Lūk, sākoties šim gadsimtam, futbols sāka uzņemt apgriezienus, bet bija viena būtiska problēma - cilvēki nevarēja vienoties, vai bumbu drīkst ņemt rokās, vai nē. Kā arī ļoti ilgi tika diskutēts par bumbas izmēriem, spēlētāju skaitu un mača ilgumu. Lai labāk izprastu, kas ir nepieciešams šai spēlei un kas nē, tā tika spēlēta skolās, lielākoties divās - Etonas un Regbijas. Tika izlemts, ka Etonas skolā piekops metodi, kurā spēle ar roku nav atļauta. Kā jau pēc nosaukuma varam nojaust, tieši Regbijas skolā ir meklējami regbija pirmsākumi. Tur šī spēle tika saukta par ''skriešanas spēli'', turpretim Etonas skolā - ''driblēšanas spēle'''. Lai izveidotu oficiālus noteikumus, Kembridžā (1948.gadā) norisinājās sanāksme, taču pie galēja lēmuma nenonāca. Neskatoties uz iepriekšējām nesaskaņām, 1863.gadā, Londonā, tika izveidota pirmā futbola futbola federācija. Tajā tika noteikts, ka spēle ar roku nav atļauta, kā arī izlēma par bumbas svaru un izmēru. Laikam ejot, noteikumi tika mainīti regulāri, piemēram, mainījās spēlētāju skaits uz laukuma, parādījās prasība pēc vienādām formām katrai komandai. Interesanti ir tas, ka tāda lieta kā ''galviņa'' jeb spēle ar galvu vēl nebija, tāpēc nereta parādība bija, ka spēlētājiem ir cepures.

Sāka parādīties pirmie spēles stili - Anglijas komandas spēlēja regbija stilā, dodoties uzbrukumā jeb spēlējot uzbrūkošu/strauju futbolu, savukārt skoti spēlēja mierīgāk, spēlējot vairāk uz piespēlēm.

No sākuma futbols bija izklaide strādnieku ''slānim'', bet ātri vien tā guva tik lielu popularitāti, ka pat britu ceļotāji par to stāstīja cilvēkiem Indijā un Dienvidamerikā.

Visvecākais futbola klubs, kurš vēlprojām pastāv, ir angļu klubs "Notts County'', kas tika nodibināts 1862.gadā.

Futbols no 19.gadsimtā

Futbolu būtiski ietekmēja industrializācija, kas nozīmēja lielāku cilvēku skaitu fabrikās, baznīcās un bāros. Sakarā ar lielākiem ienākumiem, dažiem klubiem bija tādi kā sponsori (piemēram, kāds bārs), kuri bija gatavi spēlētājiem maksāt par spēlēšanu. Līdz ar šo, futbola spēle kļuva arvien profesionālāka. 19.gadsimta beigās tika pārdotas pirmās biļetes, lai skatītos futbola maču.

Ilgu laiku tās pašas britu komandas arī bija spēcīgākās, taču ātri vien komandas no Prāgas un Budapeštas bija cienīgas pretinieces. 1871.gadā pirmo reizi norisinājās spēle starp divām valstvienībām - Angliju un Skotiju. 4000 cilvēkiem, kuri bija ieradušies, nācās doties prom ar vilšanos, jo mačs noslēdzās ar bezvārtu neizšķirtu - 0:0.

12 gadus vēlāk - 1883.gadā - norisinājās pirmais starptautiskais turnīrs, kurā piedalījās Anglija, Īrija, Skotija un Velsa.

20.gadsimts

1908.gadā futbols pirmo reizi tika iekļauts Olimpiskajās Spēlēs. Līdz 1930.gadam, kad pirmo reizi norisinājās Pasaules Čempionāts futbolā (kurš risinājās Urugvajā, pašiem urugvajiešiem svinot uzvaru), Olimpisko Spēļu futbola turnīrs bija prestižākais starptautiskais turnīrs.

21.gadsimts

Divdesmitā gadsimta beigas, manuprāt, ir sākums visskaistākajam futbolam, kāds ir bijis. Jauna tehnika, jauni paņēmieni, jaunas taktikas. Mači kļuva skatāmāki kā jebkad, spēlētāji arvien vairāk improvizēja, kas padarīja futbolu par to sporta veidu, ko tagad pazīstam, Pelē vārdiem sakot, kā ''Brīnišķīgo spēli'' (The beautiful game).

Novēlu visiem izturību šajā grūtajā laikā! Paldies, ka izlasīji!